Jaki dywan do pokoju dziecka. Wybieramy materiał, rozmiary i kolory.

Dywany to jeden z elementów wystroju, który może diametralnie odmienić charakter pomieszczenia. Z tego powodu warto dobrze przemyśleć, jaki wybrać dywan do pokoju dziecka – powinien być on bowiem bezpieczny, łatwy w utrzymaniu czystości oraz pasować stylistycznie do reszty aranżacji. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek na temat tego, jakie cechy powinien posiadać idealny dywan dziecięcy. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

W jaki sposób dobrać materiał dywanu dla dzieci?

To, z jakiego materiału wykonany jest dywan, jest niezwykle ważne. Zwłaszcza w pokoju dziecka , które będzie spędzało dużo czasu na podłodze. Dywan powinien być miękki i przyjemny w dotyku, żeby dziecko mogło się na nim swobodnie bawić. Ponadto materiał musi być bezpieczny dla zdrowia, żeby uniknąć alergii czy innych problemów ze skórą.

Materiały na dywan dla dziecka mogą być różne. Do wyboru są dywany wełniane, jedwabne, bambusowe lub z bawełniane. Każdy ma swoje wady i zalety, dlatego warto przemyśleć, czego oczekujemy od dywanu.

Dywan z wełny - jest miękki i ciepły, ale może być drogi. Wełniane dywany dla dzieci zapewnią im jednak komfort i bezpieczeństwo, ponieważ są one hipoalergiczne, a dodatkowo często grube i miękkie.

Dywan bambusowy - jest trwały i odporny na roztocza, ale może być drogi. Dywanik z bambusa świetnie sprawdzi się w pokoju dziecka, jeśli zależy ci na czymś naturalnym. Jego czyszczenie jest bardzo łatwe.

Dywan z tworzywa sztucznego - jest tani i łatwy do czyszczenia, ale nie jest tak miękki i ciepły jak dywany wełniane lub jedwabne. Dywan z poliestru sprawdzi się dla starszych dzieci. Zabrudzony dywanik dziecka możesz po prostu wyprać w pralce lub wyczyścić zwykłym środkiem czyszczącym. Taki dywan będzie idealny, jeśli wiesz, że często będziesz zmieniać wystrój pokoju dziecięcego. Doskonale wiemy, że nasze dzieci lubią zmieniać zdanie i szybko się nudzą.

Jakie są najlepsze rozmiary i kolory dywanu do pokoju dziecka?

Rozmiar dywanu powinien być dostosowany do wielkości pokoju. Dywany o większych rozmiarach będą się lepiej prezentować w większych pokojach, podczas gdy dywany o mniejszych rozmiarach będą odpowiedniej wielkości dla mniejszych pomieszczeń. Czasami warto wybrać kilka mniejszych dywaników, które będą chronić stopy dziecka w różnych strefach pokoju - przy łóżeczku, pod biurkiem i w pobliżu szafek z zabawkami.

dziecko na dywanie

Jakie kolory dywanów są najbardziej odpowiednie do pokoju dziecięcego? Przede wszystkim , kolory dywanów powinny być atrakcyjne wizualnie dla dzieci, a także łatwe do utrzymania w czystości. Ponadto, kolory dywanów powinny pasować do aranżacji pokoju i mebli. Najlepsze kolory dywanów dla pokoju dziecięcego to:

Biały - jest łatwa do utrzymania w czystości i pasuje do wszelkiego rodzaju mebli i aranżacji. Zwłaszcza w pokoju młodszego dziecka, które jeszcze nie bawi się tak często samo - wtedy nieskazitelna biel na podłodze nie będzie narażona na szybkie zaplamienie.

Niebieski - jest bezpiecznym kolorem dla dzieci, a także łatwy do utrzymania w czystości. Pasuje do większości mebli i aranżacji pokoi dziecięcych.

Wielokolorowy - daje dziecku możliwość ekspresji i kreatywności. Można łatwo znaleźć taki dywan, który będzie pasował do aranżacji pokoju. Na takim dywanie plamy i zabrudzenia będą mniej widoczne.

Jakie są inne ważne cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze dywanu dla swojego dziecka?

Najważniejsze przy wyborze dywanu dla dziecka jest bezpieczeństwo. Dywan powinien być antypoślizgowy, aby zapobiec wypadkom. Należy też upewnić się, że materiał, z którego jest wykonany, nie jest łatwopalny – szczególnie jeśli dywan ma być użytkowany w pokoju dziecięcym.

Podczas zabawy dzieci często się kładą na dywanach, dlatego ważne jest, aby był on wykonany z bezpiecznych i antyalergicznych materiałów. Sprawdź, czy dywan który wybierasz jest wykonany z materiałów, które nie będą uczulać dziecka. Zweryfikuj niezbędne atesty i certyfikaty. Naturalne materiały, takie jak wełna, są bezpieczniejsze dla alergików.

Zwróć uwagę na grubość dywanu – im cieńszy, tym bardziej podatny na odkształcenia. Dywan powinien być miękki, ale jednocześnie stabilny – nie może się zwijać ani krzywić. Grubość dywanu ma też wpływ na komfort dziecka podczas zabawy na podłodze.

Pamiętaj także, że dywan powinien być miękki i przyjemny w dotyku, aby dziecko mogło na nim swobodnie przebywać. Jest to szczególnie ważne, jeśli twoje dziecko raczkuje lub większość czasu spędza na podłodze - w trakcie zabaw lub odpoczynku.