Jaki materiał jest najlepszy na zasłony?

Z roku na rok zasłony stają się coraz to popularniejsze. Problem jednak zaczyna się pojawiać, gdy musisz wybrać pośród wielu tkanin. Kiedy weźmiesz także pod uwagę ich kolorystykę, wzory, splot czy gramaturę okaże się, że zdecydowanie się na konkretny produkt jest naprawdę trudne. Jaki materiał jest najlepszy na zasłony? W tym artykule przedstawiliśmy kilka naszych spostrzeżeń dotyczących tego tematu.

Zasłony - jaki materiał wybrać?

Nie ma co się oszukiwać, wystrój okna to bardzo ważny element całej aranżacji wnętrza. Poza estetyką nie możesz również zapomnieć o praktycznych względach, które są równie ważne. W związku z tym materiał na zasłony powinien spełniać założone przez Ciebie wymagania dekoracyjne oraz estetyczne, a także odpowiednio regulować ekspozycję na światło oraz zakrywać czy zasłaniać świat zewnętrzny, czym zapewni nieco prywatności.

Aktualnie na rynku możesz spotkać się z naprawdę wieloma typami tkanin na zasłony. Istnieje również możliwość zamówienia konkretnej zasłony na wymiar, czy postawienie na gotowe rozwiązanie. Nie możesz jednak zapomnieć, że zupełnie inny materiał nada się do salonu, pokoju dziecięcego czy sypialni. Co mamy do wyboru?

Tafta - Charakteryzuje się swoją ciężkością oraz mieniącym się wyglądem. Pozwala na łatwe osłanianie się przed silnym światłem słonecznym;

Aksamit - Do wyboru masz bawełniany, jedwabny czy też z włókien syntetycznych. Cechuje go dekoracyjność oraz ciężkość, która pozwala na zaciemnienie pomieszczenia;

Mora - W większości wypadków jedwabna tkanina, która mieni się swoim wzorem;

Żakard - Posiada bardzo skomplikowany, lecz ozdobny splot oraz wiele różnokolorowych przędz;

Brokat - Cechuje go żakardowy splot oraz wypukłe wzory. Wytwarza się go z przetykanego jedwabiu za pomocą metalicznych nici;

Woal - Bardzo cienki i delikatny, przez co przepuszcza wiele światła. Produkowany jest z jedwabiu czy bawełny;

Perkal - Cienka tkanina wytwarzana z bawełny charakteryzująca się delikatnym połyskiem;

Tiul - Plecionkowa, dość cienka tkanina;

Juta - Szorstki materiał produkowany z włókien roślinnych.

Materiały mogą się także różnić swoją gramaturą, grubością, gęstością. Od tych aspektach zależne jest to, jak bardzo izolują od hałasu oraz światła. Delikatne woale oraz tiule nie przechwycą zbyt wiele światła, jednak pozwalają na utrzymanie czystości oraz zapewniają przestrzeni lekkość. Warto również wspomnieć o bawełnianych, naturalnych tkaninach, która zarówno bardzo ładnie się prezentują, jak i nie zbierają zbyt wiele kurzu.

Z kolei aksamity czy welury to świetne rozwiązanie dla eleganckich, czy stylowych wnętrz. Tkaniny tego typu zapewniają wiele intymności. Warto jednak wspomnieć, że ich ciężkość może nieco przytłoczyć nieduże pomieszczenia.

Jak wybrać odpowiedni kolor tkaniny?

Nie możesz zapomnieć, że materiał na tkaniny to nie tylko grubość, splot czy faktura. Równie ważna jest sama kolorystyka. Kiedy wybierzesz już odpowiednią tkaninę, przyjdzie czas na wybór właśnie koloru oraz wzoru. Domy, które zostały zaprojektowane w stylistyce glamour, vintage czy rustykalnej charakteryzują się swoją dekoracyjnością. W takich wypadkach nie powinieneś zbytnio szaleć z kolorami. Brokatowe poduchy, efektowne tapety, obrazy czy grafiki wręcz krzyczą, aby postawić na zasłony w nieco bardziej stonowanych odcieniach, które nawiążą do barw dekoracji, mebli czy ścian.

Ogólna zasada jest taka, że im wraz z szaleństwem, jakie występuje w wystroju danego mieszkania, powinno maleć szaleństwo odnoszące się do dekoracji okien. Kiedy w twoim domu masz do czynienia z monochromatycznym czy minimalistycznym wnętrzem, pole do popisu jest o wiele większe. W takich wypadkach możesz postawić na jedną barwę lub wręcz przeciwnie, zasłony przecież mogą stanowić swoistego rodzaju kontrast dla ścian utrzymanych w jednym kolorze.

Jakie wzory na zasłony?

Zasłony mogą występować w klasycznej bieli, beżu czy znacznie bardziej szalonych wzorach. Możliwości są naprawdę nieograniczone. W sklepach z takimi produktami bez większego problemu możesz dostać dosłownie to, czego dusza zapragnie. Pasy, kratki, roślinne wzory czy geometryczne motywy to jedynie góra lodowa tego, pośród czego możemy wybierać. Ostatnimi czasy bardzo popularnym rozwiązaniem są zasłony tworzone w stylistyce boho.

Równie modne są spore kwiaty na zasłonach, panoramy miast, znane budynki czy zapierające dech w piersiach widoki. W przypadku, gdy wybierasz zasłony dla swojego dziecka, wybór również będzie ogromny. Produktów ze zwierzętami czy bajkowymi motywami także nie brakuje.

Czym różnią się tkaniny do poszczególnych pokojów?

W przypadku, gdy masz do czynienia z pokojem dziecięcym, należy postawić na lekkie zasłony. Pozwalają na łatwe pranie czy upinanie, a takie działania najczęściej wykonuje się w pomieszczeniu właśnie naszej pociechy. Z kolei do salonu powinieneś wybrać tkaninę, która wpasuje się w całą aranżację. Właśnie dlatego w tym pokoju często możesz widzieć zasłony w na przykład kwiatowe wzory. W sypialni zasłony powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Kiedy masz do czynienia z oknem, które wychodzi na wschód, warto postawić na cięższy materiał, które zapewni nieco intymności oraz zasłoni uciążliwe słońce.

Sprzątaczka odsłaniająca zasłony