Jaki pokrowiec na materac wybrać?

Wysokiej jakości pokrowiec na materac to ważne akcesorium, które skutecznie chroni i pełni wiele funkcji. Jaki pokrowiec na materac wybrać, aby dobrze wypocząć i wygodnie spać? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Po co Ci pokrowiec na materac?

Pokrowce na materac chronią go przed kurzem i brudem, wilgocią oraz elektryzowaniem się. W zależności od materiałów, z jakich jest wykonany, pokrowiec może pełnić różne funkcje.
Pokrowce mają różne stopnie sztywności — za pomocą pokrowca możesz sprawić, że łóżko będzie wygodniejsze i miększe lub twarde. Co więcej, pokrowce na materac mają za zadanie chronić przed zabrudzeniami i wilgocią, co pozwala utrzymać materac w dobrym stanie przez długi czas. Nieprzemakalne pokrowce na materac przedłużają jego żywotność na długi czas. Do produkcji takich modeli stosuje się dwu- lub trójwarstwowe tkaniny membranowe, które obejmują: frotté z włóknami dobrze wchłaniającymi wilgoć; membranę z polichlorku winylu lub poliuretanu, dzięki czemu całość jest w 100% wodoodporna.
Tkanina membranowa dobrze przepuszcza powietrze, nie ślizga się. Podsumowując, dzięki pokrowcom na materac, będziesz mógł utrzymać go w dobrym stanie przez długi czas, a w zależności od tego, jaki model wybierzesz — wyśpisz się lepiej, ochronisz materac przed zabrudzeniami, wyrównasz nierówności łóżka, a także ochronisz je przed wilgocią.

minimalistyczna sypialnia na poddaszu

Ochraniacz na materac: jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ochraniacz na materac może być wykonany z różnych materiałów. Dostępne są także ich różne kształty. Dzięki temu nadają się do szerokiego zakresu zastosowań.
Wybierając pokrowiec na materac, ważne jest, aby znać dokładne wymiary materaca. Co prawda większość ochraniaczy na materac ma elastyczne nakładki, ale zaleca się, aby były one dłuższe niż grubość materaca. Celem pokrowca jest całkowite pokrycie materaca. W przypadku materaca o grubości np. 20 cm pokrowiec 25 cm będzie właściwym wyborem.
Większość producentów oferuje materace nawierzchniowe w różnych rozmiarach. W ten sposób możesz znaleźć modele o takich wymiarach:

80 × 200 cm;
90 × 190 cm;
120 × 190 cm;
140 × 190 cm;
200 × 200 cm;
2 × 80 × 200 cm.
Oczywiście wymiary różnią się w zależności od tego, czy jest to materac dla dorosłych, dzieci czy niemowląt.

Jaki rodzaj pokrowca na materac do jakich potrzeb?

Pokrowiec na materac najlepiej dobrać pod konkretną potrzebę. W zależności od tego, czego szukasz, możesz zdecydować się np. na wodoodporną piankę z pamięcią kształtu, zabezpieczoną przed roztoczami. Pokrowiec na materac antyroztoczowy lub antybakteryjny jest prawdopodobnie tym, który należy wybrać, jeśli jesteś uczulony na roztocza lub bakterie.

Istnieją również pokrowce piankowe z pamięcią kształtu, które dostosowują się do morfologii użytkownika materaca. Należy jednak pamiętać, że pokrowce na materac nie są przeznaczone do zastępowania lub ochrony innych elementów pościeli.

Jaki materiał na pokrowiec na materac?

Istnieje kilka możliwości wyboru materiału na pokrowiec na materac. Warto być świadomym, że niektórzy producenci stosują mieszankę materiałów, dlatego należy sprawdzić dokładny skład materiału pokrowca, który kupujesz.

Polarowe pokrowce na materace

Ponieważ polar to mieszanka nici bawełnianych, pokrowce polarowe na materace wykonane są z czystej bawełny. Dzięki temu są puszyste, miękkie, ciepłe i bardzo wygodne. Ten rodzaj pokrowca na materac jest odpowiedni dla osób, które marzną, szczególnie zimą.

Pokrowce na materac frotté

Dzięki połączeniu bawełny i poliestru frotté jest miękkim materiałem, który okazuje się bardzo chłonny. Nakładki na materac frotté nadają się zatem na upały.

Z dżerseju

Dzianina na bazie bawełny lub na bazie mieszanki bawełny i włókien syntetycznych, dżersej to elastyczny, miękki i lekki materiał. Szeroko stosowany w projektowaniu pokrowców na materace, czyni to akcesorium elastycznym.

Idealne rozwiązanie dla alergików: pokrowiec na materac z funkcją antyroztocze

Jeśli jesteś uczulony na kurz i roztocza, dobrym wyborem będzie zakup specjalnego pokrowca na materac z funkcją antyroztocze. Tego typu produkty powstały z myślą o alergikach, przez co świetnie spełniają swoją funkcję i zapewniają ochronę przed niechcianymi czynnikami alergicznymi.

Jak dbać o świeżość i czystość pokrowca na materac?

Pokrowiec na materac może podnieść jakość Twojego odpoczynku i snu, dlatego warto starać się utrzymać go w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas. Dobrze też wiedzieć, że zaniedbany pokrowiec na materac może stać się szkodliwy dla zdrowia, np. poprzez skumulowanie bakterii, wirusów i drobnoustrojów wywołujących objawy, takie, jak kaszel, katar, wysypki itp. Z tego powodu, należy regularnie czyścić pokrowiec na materac. Zwykle tego typu produkty są łatwo zdejmowalne i można prać je w pralce w temperaturze 40st. C.
Zalecane jest pranie pokrowca co najmniej raz na pół roku.

Materace ułożone jeden na drugim