Jaki stoper do drzwi wybrać?

 

stopery do drzwi

Odbojniki do drzwi są niezbędne, by chronić ściany uszkodzeniami. Mogą również wspierać energooszczędność domu. Sprawdź, jak piękne i funkcjonalne mogą być stopery do drzwi.

Wyposażenie wnętrz dzielimy na dekoracje i przedmioty funkcjonalne. Istnieją również takie przedmioty, które łączą w sobie zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczne zastosowanie. Jedną z takich rzeczy w domu jest odbojnik do drzwi. Często bywa niezastąpiony, a jednocześnie może swoją estetyką podkreślać styl, w jakim zaaranżowane zostało wnętrze. Podpowiadamy, jak wybierać odbojniki do drzwi i ujawniamy ich dodatkowe zastosowania.

Stopery do drzwi - zastosowanie

Bywa, że drzwi same się otwierają lub zamykają - to wady montażowe, które nie sposób usunąć bez remontu i potężnego bałaganu. W takiej sytuacji należy sięgnąć po rozwiązania, które w prosty sposób zniwelują powstałe utrudnienie. Odbojnik do drzwi może służyć jako blokada z jednej bądź drugiej strony skrzydła. Będzie chronił przed samoczynnym zamykaniem się drzwi. Ustawiony z drugiej strony ochroni ścianę za drzwiami lub meble przed obijaniem klamką podczas otwierania.

Odbojniki do drzwi, których zadaniem jest ograniczenie kąta otwierania się skrzydła, mogą być wolnostojące lub zainstalowane na stałe. Te pierwsze są bardziej funkcjonalne, ponieważ można ich używać na dwa sposoby w zależności od potrzeb. Natomiast stałe stopery do drzwi mają tę zaletę, że nie trzeba pamiętać o tym, by je przestawiać.

Stopery do drzwi o odpowiednim kształcie mogą mieć również dodatkowe zastosowanie. Ograniczniki do drzwi w formie walka można wykorzystać jako osłonę termoizolacyjną. Pomiędzy drzwiami i progiem zawsze tworzy się szczelina, przez którą zawsze ucieka ciepło. Proste rozwiązanie w postaci stopera pozwala zatrzymać ten proces i będzie wspierać energooszczędność domu.

Rodzaje stoperów do drzwi

Ograniczniki do drzwi można podzielić ze względu na materiał wykonania i miejsce, w jakim odbojnik może być zamontowany lub ustawiony. Pierwsza klasyfikacja jest oczywista - odbojniki do drzwi produkowane są ze stali, drewna lub tworzyw sztucznych. Natomiast druga odnosi się do sposobu montażu akcesorium do drzwi. Odbojniki do drzwi montowane na stałe znaleźć możemy zarówno na podłodze, jak i na ścianie, w stronę której skrzydło się otwiera. Najchętniej wybierane odbojniki to modele podłogowe. Jeśl chodzi tylko o ochronę ścian lub mebli przed obiciem do wyboru masz odbojniki do drzwi montowane na stałe lub przenośne.

W przypadku różnych potrzeb, które akcesorium ma zaspokajać, warto wybrać wolnostojący stoper do drzwi. Poza praktycznym zastosowaniem może on mieć również walory estetyczne. Produkuje się je w różnych kształtach i kolorach.

Standardowy stoper do drzwi wykonany jest z metalu, jego masa musi być odpowiednia, aby nie przesuwał się wraz z drzwiami, nawet gdy jest przeciąg. Wykonany z twardego materiału stoper do drzwi nie byłby w pełni funkcjonalny, bo ryzykowalibyśmy to, że skrzydło może zostać przypadkowo uszkodzone. Dlatego odbojniki do drzwi wyposażone są w gumowe elementy pełniące funkcję amortyzatorów.

W sprzedaży znajdziesz ograniczniki do drzwi o różnych kształtach i formach. Niektóre z nich są niezwykle interesujące. Miewają formy rzeźb wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Oczywiście wewnątrz takiej figurki znajduje się odpowiednio dobrane obciążenie. Designerskie stopery do drzwi mogą mieć formę figurek przytrzymujących skrzydło lub innych fantazyjnych form artystycznych.

Osobną kategorią są odbojniki do drzwi do pokoi dziecięcych. Mają formę maskotek, które świetnie pasują do wystroju tych pomieszczeń. Urocze misie i zwierzęta chronią ściany przed obiciem, są również zabezpieczeniem przed samoczynnym zamykaniem się skrzydła. Rodzice maluchów doskonale zdają sobie sprawę, że dzieciom zdarza się otwierać drzwi z impetem lub nimi trzaskać. Taki uroczy pomocnik z pewnością rozwiąże ten problem i spodoba się dzieciakom. Pozytywnie wpłynie również na bezpieczeństwo małych paluszków, które znajdą się pomiędzy skrzydłem a framugą w najmniej odpowiednim momencie.

Stopery do drzwi - zalety

Największą zaletą ograniczników do drzwi jest fakt, że dzięki nim możesz uniknąć kosztownego naprawiania i malowania ścian. Klamki wykonane z metalu potrafią narobić szkód, które psują estetykę wnętrza. Różnorodność kolorów i form, jakie mogą mieć stopery do drzwi, pozwala na idealne dopasowanie ich do wystroju wnętrza. Podstawowe modele z metalu, z gumowymi amortyzatorami mają nowoczesną formę, pasują do wystrojów minimalistycznych i modern classic. Miłośnicy stylu skandynawskiego, prowansalskiego czy vintage z pewnością dobiorą stoper do drzwi wśród całej kolekcji odpowiednio obciążonych woreczków.

Designerskie odbojniki do drzwi to osobna kategoria, wśród której można znaleźć naprawdę ciekawe modele. Tego typu akcesoria pasują do różnych aranżacji wnętrz. Jednak najlepiej sprawdzają się we wnętrzach eklektycznych, których wystrój stanowią pozornie niepasujące do siebie elementy.

Wspomnieliśmy wyżej o stopach, które pełnią również rolę termoizolacji szpary w drzwiach. Ich największą zaletą jest fakt, że dobrze osłaniają przestrzeń, przez którą ciepło ucieka z mieszkania. Mają formę walków o szerokości standardowych drzwi i świetnie sprawdzają się w podwójnej roli - izolacji i odbojnika.

Nie ma wątpliwości, że stopery do drzwi są bardzo przydatnym elementem wyposażenia wnętrz. Możemy dopasowywać je do aranżacji i potrzeb, co sprawia, że są również ozdobą.