Jaki wybrać stroik świąteczny?

Stroik świąteczny to tradycyjna dekoracja, która zdobi domy w okresie Bożego Narodzenia. Jak wybrać świąteczny stroik, który dobrze wpasuje się w wystrój Twojego mieszkania i gdzie go umieścić?

Stroik świąteczny - popularne propozycje

Bożonarodzeniowe stroiki świąteczne dostępne są w bardzo wielu kształtach, wzorach i wersjach kolorystycznych. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem propozycji, która perfekcyjnie sprawdzi się w Twoim domu.

Stroik świąteczny na stół

Stroik świąteczny na stół najczęściej przybiera formę koła, kuli, serca lub gwiazdy. Zazwyczaj wykonany jest ze sztucznych gałęzi, imitacji owoców i szyszek, które udekorowane są dodatkowo drobnymi ozdobami.

Stroik świąteczny ze świecznikiem

Stroik świąteczny ze świecznikiem jest wyposażony dodatkowo w miejsce na jedną lub kilka świec, które można zapalić, tworząc w domu wyjątkowy klimat. Czasami są one wbudowane w stroik, a innym razem można umieścić je w specjalnie przygotowanych miejscach.

Wieniec adwentowy

Wieniec adwentowy jest szczególnym rodzajem stroika świątecznego ze świecznikiem. Na obwodzie wieńca znajdują się cztery świece - mają one różną wielkość, tak by mogły płonąć po kolei przez wszystkie niedziele adwentu.

Wieniec świąteczny na drzwi

Tradycja wieszania wieńca świątecznego na drzwiach nie wywodzi się z Polski, jednak jest u nas coraz bardziej popularna. Wieniec można umieścić na frontowych drzwiach, ale także na przykład w oknie czy na drzwiach do kuchni lub salonu.

Wieniec świąteczny z bombkami

Jak dobrać stroik świąteczny do wnętrza?

Stroik świąteczny będzie prezentował się jeszcze piękniej, gdy będzie dobrany do stylistyki, w jakiej utrzymane jest Twoje mieszkanie.

Kolorystyka

Wśród kolorów pojawiających się na stroikach przeważają barwy tradycyjnie kojarzone z Bożym Narodzeniem - biel, czerwień, zieleń, złoto, srebro i odcienie brązu oraz beżu, a także wszystkie barwy natury. Taka kombinacja kolorów jest dosyć uniwersalna i sprawdzi się w każdym wnętrzu, jednak jeżeli wolisz na przykład błękit, również takie stroiki świąteczne można bez problemu znaleźć w sklepach.

Styl

Zdecydowana większość stroików świątecznych jest utrzymana w tradycyjnej konwencji, która pasuje do każdego wystroju wnętrza, dlatego sięgając po nie nie musisz się obawiać estetycznego zgrzytu. Oczywiście można też znaleźć bardziej nowoczesne stroiki, które dobrze sprawdzą się w minimalistycznych, współczesnych aranżacjach - możesz wybrać je, jeżeli nie przepadasz za tradycyjną bożonarodzeniową estetyką.

Stroik świąteczny z ciasteczkami w gwiazdki

Gdzie umieścić świąteczny stroik?

Stroik świąteczny w formie wiszącego wieńca możesz umieścić na zewnętrznych lub wewnętrznych drzwiach, w oknie albo na wyeksponowanym fragmencie ściany. Modele przeznaczone do postawienia można natomiast położyć na parapecie lub szafce. Jeżeli zdecydujesz się umieścić stroik świąteczny na stole, pamiętaj że najlepiej będzie komponował się z gładkim lub delikatnie wzorzystym obrusem - bardzo wyraźne i kontrastowe desenie na tkaninie mogą sprawić, że dekoracja będzie słabiej widoczna, a całość może wydawać się pstrokata i źle dobrana.

świąteczne stroiki z czerwonymi bombkami

Świąteczne motywy na stroikach do Twojego domu

Stroik świąteczny w formie wiszącego wieńca możesz umieścić na zewnętrznych lub wewnętrznych drzwiach, w oknie albo na wyeksponowanym fragmencie ściany. Modele przeznaczone do postawienia można natomiast położyć na parapecie lub szafce. Jeżeli zdecydujesz się umieścić stroik świąteczny na stole, pamiętaj że najlepiej będzie komponował się z gładkim lub delikatnie wzorzystym obrusem - bardzo wyraźne i kontrastowe desenie na tkaninie mogą sprawić, że dekoracja będzie słabiej widoczna, a całość może wydawać się pstrokata i źle dobrana.

Szyszki

Bardzo popularną praktyką jest umieszczanie w stroikach świątecznych szyszek z drzew iglastych. Przywodzą one na myśl zapach i wygląd przystrojonej choinki. Dodatkowo spełniają one rolę symbolu odrodzenia - towarzyszy on drzewom iglastym, które nigdy nie zrzucają igieł.

Sztuczny śnieg

Święta wielu osobom w Polsce kojarzą się jeszcze z zimową atmosferą. Chodzi o czasy, kiedy zdarzało normą było, że wszystko pokrywało się grubą warstwą białego puchu i tworzyło unikalny, niezapomniany klimat. Projektanci stroików starają się nawiązywać do tych wspomnień, delikatnie posypując stroiki sztucznym śniegiem.

Niedźwiedzie polarne

Niedźwiedzie polarne to zwierzęta, które również kojarzone są bezpośrednio ze świętami i zimą. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat popkultura nierozerwalnie połączyła ich wizerunek ze świątecznym okresem Bożego Narodzenia. Teraz na wielu stroikach można rozpoznać przyjaźnie wyglądające wesołe pyszczki niedźwiedzi polarnych.

Gałązki choinkowe

Wystarczy w domu położyć w dowolnym miejscu gałązkę z iglaka, aby przywołać skojarzenia ze świętami. To najpopularniejszy motyw, który występuje w stroikach. Charakterystyczne igiełki, często przewiązane sznurkiem jutowym, to często zupełnie wystarczające nawiązanie do świątecznego okresu.

Świeczki

Zapalenie świeczki obecnie jest jednym z najskuteczniejszym ze sposobów, aby wprowadzić uroczystą atmosferę. Wiele kultur i religii nierozerwalnie łączy zapalenie świeczki z modlitwą, a romantyczne kolacje zakochanej pary odbywają się najczęściej przy świecach. Wizerunek zapalonej świecy i ociekającego wosku - często bez żadnych dodatków - może przywodzić na myśl świąteczny czas. Właśnie dlatego świeczki tak często pojawiają się jako główny motyw w stroikach świątecznych.

Bombki

Bombki zawieszone na choince symbolizują urodzaj oraz płodność - mają zapewnić mieszkańcom zdrowie, siłę i ogólny dobrobyt. To również symbol, który często zastępuje symboliczną Gwiazdę Betlejemską, która stanowiła drogowskaz dla Trzech Króli w drodze do stajenki, gdzie narodził się Jezusek. Stanowią one także nieodłączny element świąt, który w kulturze europejskiej zawsze jest kojarzony z czasem Bożego Narodzenia.

Dekoracje świąteczne - stroiki