Jakie dekoracje wybrać na Wielkanoc i wiosnę?

Wielkanoc zazwyczaj wypada w ciepłe wiosenne dni. Ma to swoje zalety, ponieważ dom i ogród udekorować można w zupełnie niezwykły i niezapomniany sposób. Wielu ogrodników niecierpliwie czeka na nadejście wiosny, a wraz z nią Wielkanocy.

Oprócz tradycyjnych czynności, takich jak malowanie jajek i pieczenia ciast, można także ozdobić dom niezwykłymi rękodziełami i dekoracjami tematycznymi. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami dekoracji wielkanocnych. Większość z nich można zrobić własnymi rękami.

Tradycje wielkanocne

Zielona trawa i kolorowe jajka to główne dekoracje wielkanocnego stołu. Nasi przodkowie wierzyli, że poświęcone gałązki wierzby przynoszą do domu szczęście i płodność. W dawnych czasach po wierzby chodziło się do ​​lasu, lecz teraz większość osób kupuje je na straganach.

Podczas tego wyjątkowego święta, na stole powinny znaleźć się kolorowe jajka, czekoladowe lub marcepanowe zające, blachy do pieczenia wypełnione po brzegi pysznymi ciastami, a także twaróg wielkanocny.

1. Jasne pisanki - ważny element Wielkanocy

Jajko reprezentuje początek nowego życia, odrodzenia i wyzwolenia od grzechów. Żadne rzemiosło wielkanocne nie obejdzie się bez niego, zawsze odgrywa ono główną rolę w świątecznym wystroju.

Oczywiście, surowe jajka nie są zwykle używane do dekoracji - ich zawartość jest zwykle usuwana przez otwory wykonane igłą. Lecz opiekuńcza gospodyni zawsze z miłością znajdzie czas, aby pomalować jajka na twardo. Jeśli chodzi o kolory i wzory, wyobraźnia jest nieograniczona.

Dziś na półkach sklepowych można znaleźć ogromną liczbę różnych naklejek i dekoracji, służących do upiększania wielkanocnych jajek. Piękne i jasne jajka są najważniejszym symbolem tego święta.

W przeszłości nasi przodkowie farbowali jajka wełnianymi nićmi, kolorowymi szmatami, skórką cebuli, liśćmi brzozy, pestkami dyni, mchem, a nawet ziarnami.

Wierzono, że kolorowe i jasne jaja przynoszą szczęście do domu. Podobnie jak dzisiaj, malowane jajka wymieniano z przyjaciółmi bądź krewnymi, a najpiękniejsze dawano ukochanej osobie.

Malowane jajka

2. Oddech wiosny - gałązki

Dekorując dom na Wielkanoc, najlepiej jest używać naturalnych i materiałów i przedmiotów. Jeśli chcesz stworzyć świąteczny klimat, zbierz mech, gałązki, korę i suchą trawę. Z nich stworzyć można dekoracje takie jak kosze lub dekoracyjne gniazda.

Dobrze wyglądają również puszyste gałązki wierzby i wcześnie kwitnące krzewy. Dekoracyjne kompozycje umieścić możesz na świeżym powietrzu natomiast „wielkanocne miniaturki”, postawić możesz na parapetach.

Gałązki wierzby

3. Wieniec wielkanocny

Wieńce symbolizują obieg życia i przebudzenie natury, właśnie dlatego stanowią one doskonałą dekorację wielkanocną. Wieńce zazwyczaj zdobione są przez świeże kwitnące kwiaty i gałązki, gniazda, figurki piskląt oraz ozdobne jajka. Uważa się również, że wieniec chroni mieszkańców domu przed złymi duchami.

Wianek wielkanocny

4. Zając wielkanocny

Zając był znany od czasów przedchrześcijańskich jako ucieleśnienie bogini wiosny i płodności. Wierzono, że wraz z nadejściem wiosny bóstwo wchodzi w ciało zająca i od tego czasu zaczyna się odliczanie nowego czasu. Stopniowo obraz zająca przekształcił się w magiczny symbol Wielkanocy.

Jeśli więc zależy Ci na wyjątkowej atmosferze podczas świąt, udekoruj swój dom motywami nawiązującymi do zajęcy. Mogą to być niewielkie figurki postawione na parapetach lub w doniczkach. Możesz także upiec ciasto w kształcie przypominającym zająca.

Do tego potrzebne Ci będzie silikonowa forma do ciasta w kształcie zbliżonym do królika. Zwykła blaszka do ciasta także może się sprawdzić, jeśli chcesz jedynie upiec ciasto, a następnie górę udekorować w wielkanocne motywy.

Symbol Świąt Wielkanocnych

5. Drzewa wielkanocne

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu, możesz ozdobić znajdujące się w nim drzewa tradycyjnymi symbolami wielkanocnymi. Drzewa i krzewy ogrodowe mogą wyglądać wyjątkowo szczególnie i uroczo, tworząc przyjemną rodzinną atmosferę. Jeśli pokażesz trochę więcej wyobraźni, możesz stworzyć oryginalną kompozycję ogrodową poświęconą obchodom Wielkanocy.

Wielkanocna dekoracja ogrodu

6. Ciasta i desery

Dużą dozą kreatywności, jeśli chodzi o dekoracje wielkanocne, można wykazać się podczas pieczenia ciast, muffinek lub komponowania deserów. W sklepach znajdziesz formy do pieczenia ciast o różnych kształtach, dzięki czemu opcji jest naprawdę wiele.

Jednym z pomysłów może być upieczenie ulubionego ciasta, a następnie udekorowanie go jadalnymi figurkami z masy cukrowej. Możesz także, po upieczeniu ciasta, poustawiać na nim czekoladowe jajka lub czekoladowe zajączki wielkanocne. Wielką popularnością cieszą się także muffinki. Wystarczy, że po upieczeniu muffinek, do każdej dodasz czekoladową figurkę wielkanocną, a pyszny deser zyska status dekoracji.

Wielkanocne babki

7. Wielkanoc przy świecach

Kolejną dekoracją polecaną na Wielkanoc, której urokiem można cieszyć się dopiero późnym popołudniem, jest świeca. Symbolizuje ona zejście Świętego Ognia, który odbywa się co roku w Jerozolimie i ucieleśnia cud, który wchodzi do każdego domu.

Kup świece o przyjemnych jasnych kolorach i postaw je na stole podczas wielkanocnego śniadania. Wybierz odcienie takie jak biały, beżowy, różowy, jasnozielony, jasnoniebieski. Pomyśl, jak wspaniale wyglądać będą wszystkie potrawy i ciasta w blasku świec.

Nastrój wielkanocny

8. Ozdoba frontowych drzwi domu

Święta Wielkanocne powinno zaczynać się od samego progu. Kompozycja tulipanów i pisanek umieszczona w holu, idealnie podkreśli panującą atmosferę radości, ciepła i życzliwości - nie tylko w domu, ale także wokół niego.

Wiosenna dekoracja domu

9. Koszyk pełen jaj i kurcząt

Bardzo popularną dekoracją wielkanocną są także wiklinowe kosze z malowanymi pisankami i małymi puszystymi kurczaczkami. Taka dekoracja wyglądać będzie pięknie niezależnie od tego gdzie ją postawisz.

Pisanki dekoracyjne

10. Wielkanocna dekoracja okna

Okno ozdobić można okrągłym wieńcem, wykonanym w wesołym wiosennym stylu. Łatwo jest samemu zrobić taki za pomocą drutu, kolorowego papieru, wielobarwnej tkaniny, zielonych prętów, gałązek wierzby, i żywych i sztucznych kwiatów.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny i inspirujący.

Wesołych Świąt!

Wielkanocne dekoracje