Jakie kieliszki do wina wybrać? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę

Wino jest napojem, który może dostarczyć wiele przyjemności. Jednak aby tak się stało, najlepiej pić je z odpowiednio dobranych kieliszków. Jeśli nie jesteś przekonany o wpływie kształtu kieliszka na aromat wina, wykonaj prosty test: wlej to samo wino do kilku różnych kieliszków i z każdego weź po łyku. Na przykład jasne wina wytrawne najlepiej smakują z kieliszków z większą misą. Przy degustacji takie wina potrzebują więcej tlenu, przez co można wyraźniej poczuć ich aromat. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kieliszka do wina.

Jakie kieliszki do wina — rodzaje

W sklepach znaleźć można różne rodzaje kieliszków do wina. Dostępne są modele uniwersalne, kieliszki do win białych, a także dedykowane do win czerwonych. Minimum, jakie powinno się mieć w domu to kieliszki uniwersalne dla wszystkich rodzajów win: czerwonych, białych lub musujących. Jeśli szukasz bardziej wyrafinowanego kształtu kieliszków, postaw na zestaw składający się z 3 sztuk szkła — kieliszki do wina CLARILLO. Natomiast jeśli chodzi o podstawową zasadę serwowania wina w odpowiednim szkle — czerwone wina serwowane są zwykle w większych kieliszkach, natomiast białe w mniejszych.

Wina i kieliszki na stole w restauracji

Kieliszki do wina czerwonego — czym się charakteryzują?

Standardowe kieliszki do wina czerwonego są zwykle dość duże, kształtem przypominają tulipana i zwężają się ku górze. Dobrym wyborem na początek będzie kupno zestawu kieliszków do wina czerwonego, składającego się z 6 sztuk — taki set sprawdzi się w razie odwiedzin gości, jak i jako podstawowy zestaw kieliszków. Taki typ szkła jest używany do większości czerwonych win i nadaje się do pełnych aromatu, ciężkich win wytrawnych. Warto pamiętać, że wino nalewamy do ⅓ wysokości czaszy kieliszka — tym sposobem zyskuje się największą powierzchnię napoju, dzięki czemu cały aromat i bogactwo smaków danego napoju zostaje uwolnione.

Cechy kieliszków do białego wina

Białe wina są zwykle delikatniejsze w smaku, przez co nie wymagają tak intensywnego uwalniania aromatów. Co to oznacza? Kieliszki do białego wina nie są wysokie, a także są mniejsze niż kieliszki do wina czerwonego. Jest to spowodowane właśnie subtelnością smaku — wąski kształt zatrzymuje aromat białego wina. Uniwersalne kieliszki do białych wytrawnych win mają zwykle niewielką objętość około 400 ml i zwężają się ku górze. Wino w takim kieliszku wolniej się nagrzewa (co jest ważne w przypadku bardzo schłodzonych win) i powoli odparowuje alkohol wraz z cząsteczkami aromatu. Napój wygląda także bardzo elegancko.

Jakie kieliszki do wina i wody?

Nie każdy, kto lubi wina, musi od razu być ich koneserem, co zwraca uwagę na dobór optymalnego kieliszka do rodzaju wina. Owszem, kształt naczynia ma znaczenie, jednak uniwersalne rozwiązania także mają wiele zalet. Dla większości osób, które tylko od czasu do czasu chcą nacieszyć się smakiem wina, a jednocześnie szukają uniwersalnych rozwiązań, sprawdzi się zestaw składający się z 6 sztuk kieliszków FANTASY. Można do nich nalać wino, wodę, sok, a w zasadzie dowolny napój!

Kieliszki do wina do kampera — mamy dla Ciebie doskonałą alternatywę dla szklanych kieliszków

Jeśli kochasz podróże i jeździsz kamperem, wcale nie musisz rezygnować z przyjemności, jaką daje picie wina z kieliszków. Obecnie istnieje wiele rozwiązań dedykowanych właśnie podróżnikom — taki właśnie jest specjalny kieliszek do kampera, wykonany z lekkiego tworzywa sztucznego. Jest to wytrzymała opcja, która jednocześnie wygląda bardzo stylowo i gustownie, dzięki czemu pijąc wino w podróży, będziesz czuć się wyjątkowo.

Wino z kieliszkami