Jakie rośliny najlepiej uprawiać w doniczkach?

Rośliny uprawiane w doniczkach mają wiele zastosowań - przepięknie udekorują okno, balkon albo taras, schody wejściowe czy chodnik prowadzący do domu. Stanowią również doskonałe uzupełnienie roślin ogrodowych, które rosną w gruncie. Rośliny doniczkowe dają dużą dowolność, ponieważ w każdej chwili w szybki sposób można zmienić miejsce ich położenia. Z łatwością można je też uchronić przed gradem lub silnym wiatrem. Różnorodność gatunków i kolorów roślin doniczkowych jest naprawdę duża! A oto przykłady roślin, które warto uprawiać w doniczkach.

Bratki odporne na przymrozki

Bratki prezentują się przepięknie nie tylko w gruncie, ale i w doniczkach. Są dobrym rozwiązaniem szczególnie wiosną, dzięki swojej odporności na przymrozki. Jeśli więc nie możesz doczekać się, aby udekorować czymś otoczenie domu, a ciągle istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków, bratki sprawdzą się doskonale. Bratki nie są jednak zbyt trwałe i gdy zbliżać się będzie lato, trzeba będzie wymienić je na inne rośliny. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Można więc stworzyć kompozycję w swoim ulubionym kolorze lub poszaleć z większą ilością barw.

Fioletowe bratki

Nieśmiertelne pelargonie

Wydaje ci się, że to zbyt popularne i mało oryginalne? Pelargonie warto posiadać i zasadzić je w doniczkach z kilku względów. Każdy zna czerwone pelargonie, ale obecnie na rynku dostępna jest cała masa różnych kolorów tych roślin, dzięki czemu łatwo znaleźć kolor kwiatów, pasujący do innych gatunków na balkonie czy w ogrodzie. Białe, różowe, fioletowe, brzoskwiniowe, a może dwukolorowe - wybór należy do ciebie i jest naprawdę duży. Kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany są naprawdę efektowne. W sklepach można zakupić różne odmiany pelargonii. Wśród nich znajdziemy pelargonie o pędach zwisających i stojących. Daje to duże możliwości podczas aranżacji. Największą zaletą pelargonii jest to, że kwitną nieprzerwanie przez całe lato. Innym dużym plusem posiadania pelargonii jest łatwość ich rozmnażania, co pozwala zaoszczędzić pieniądze w kolejnych latach. Wystarczy tylko przechować roślinę do przyszłego roku, a wiosną zrobić nowe sadzonki.

Przepiękne begonie

Inną rośliną, która powinna cieszyć oko przez całe lato, jest begonia stale kwitnąca. Jest to roślina o znacznie mniejszych rozmiarach w porównaniu do pelargonii, osiągająca maksymalnie około 20 cm wysokości. Występuje w czerwonym, różowym, białym i żółtym kolorze. Ozdobą begonii są też błyszczące liście, które w zależności od odmiany mogą mieć zielony, bordowy lub nawet brązowy kolor. Z kolei begonie bulwiaste osiągają nieco większe rozmiary. Również ich kwiaty są bardziej okazałe.

Mniej znane - osteospermum

To rośliny dorastające do około 30 cm wysokości i kwiatach o budowie podobnej do stokrotki, dlatego też nazywane są stokrotką afrykańską. Przepięknie prezentują się w donicach i kwitną od wiosny aż do pierwszych przymrozków. Stanowią więc długotrwałą ozdobę. Kwiaty o różnorodnych barwach: białe, żółte, czerwone, fioletowe, różowe, a nawet niebieskie, z łatwością można dopasować do kompozycji kwiatowej na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Wymagają stanowisk nasłonecznionych, ponieważ ich kwiaty otwierają się tylko wtedy, gdy pada na nie mocne światło słoneczne. Podczas pochmurnych dni kwiaty się nie otwierają.

Mało wymagające niecierpki

Niecierpek waleriana, to roślina, która nie ma dużych wymagań i jest dość łatwa w pielęgnacji. Występuje w białym, różowym i czerwonym kolorze - będzie stanowić przepiękne dopełnienie kompozycji balkonowych, w których występują na przykład surfinie. Kwitnie przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków.

Zwisające surfinie

Surfinie są odmianą petunii i wyróżniają się zwisającymi pędami, dzięki czemu przepięknie prezentują się powieszone. Sprawia to, że aranżacja balkonu, tarasu lub innego miejsca, w którym umieszczamy rośliny doniczkowe, będzie dopełniona. Uzupełnią one niezagospodarowaną górną przestrzeń. Surfinie występują w różnych odcieniach różu i fioletu, wpadają w odcienie niebieskiego, są też surfinie białe i dwukolorowe, np. z obwódkami w innym odcieniu. Są to jednak dość wymagające rośliny. Potrzebują częstego podlewania. Należy też regularnie obrywać przekwitnięte kwiaty, aby pobudzić roślinę do wytwarzania nowych. Roślina jest delikatna i jej wygląd mogą łatwo zepsuć ulewne deszcze i silny wiatr, dlatego lepiej wybrać dla nich zaciszne miejsce. Potrzebują sporo uwagi, ale odwdzięczają się niezwykle dekoracyjnym wyglądem.

Komarzyca przeciw letniej pladze

Walkę z komarami podczas letnich wieczorów ułatwi posadzenie komarzycy, która odstrasza te dokuczliwe owady. To roślina, której dekorację stanowią dwubarwne liście - zielone z białymi brzegami. Komarzyca świetnie sprawdza się w zestawieniu z innymi roślinami, takimi jak pelargonie, begonie czy osteospermum. Zasadzenie tych roślin w dużych donicach jest świetnym pomysłem, w jednej dużej donicy można zasadzić ich kilka, a w wolne przestrzenie umieścić komarzycę. Taka metoda sprawi, że kompozycja będzie pełna, a komarzyca przepięknie będzie zwisać wokół donicy.

Lawenda wąskolistna w nowoczesnej aranżacji

Chociaż lawenda kojarzy się głównie z uprawą na rabatach, z powodzeniem można ją zasadzić używając klasycznej doniczki, lub w innej, np. w doniczce na stojaku. Lawenda w ostatnich czasach jest niezwykle modna. Ma też inną zaletę - odstrasza komary podobnie jak komarzyca. Z tego powodu warto uprawiać ją w miejscach, w których spędzamy letnie wieczory. Odmianą, która sprawdzi się w uprawie doniczkowej, jest lawenda wąskolistna. Należy jednak pamiętać, że lawendy posiadają dosyć rozłożyste systemy korzeniowe, dlatego trzeba sadzić je w obszernych donicach. Donice betonowe o sporych gabarytach sprawdzą się w pobliżu wejścia do domu, na tarasie czy brzegu ogrodu, a ich surowy charakter i szary odcień świetnie podkreślą fiolet lawendy. Całość przepięknie się komponuje - jest naprawdę stylowa i nowoczesna.

Zioła w zasięgu ręki

Nic tak nie ukoi pragnienia podczas letnich upałów, jak napar z mięty czy melisy z dodatkiem soku z cytryny. Latem zioła, które zazwyczaj rosną w kuchni na parapecie, mogą cudownie rozwijać się na zewnątrz, a przy tym stanowić przepiękną ozdobę. Możesz więc pokusić się o większą ilość różnych ziół, które wykorzystasz podczas gotowania czy przygotowywania orzeźwiających napojów.

Sukulenty na słoneczne balkony dla zapominalskich

Rojnik należy do sukulentów, jest więc odporny na suszę. Sprawdzi się w minimalistycznej aranżacji balkonu czy tarasu u osób, które chciałyby zagospodarować miejsce o południowej ekspozycji, jednocześnie doskonale wiedzą, że czasem zapominają o podlaniu swoich kwiatów. Należy zapewnić im dobrze przepuszczalne podłoże.

Mała roślinka doniczkowa

W zależności od potrzeb można w różny sposób zagospodarować swoje najbliższe otoczenie roślinami w doniczkach. Warto zadbać o to, aby wybrana kompozycja była spójna i dobrać rośliny tak, aby wzajemnie do siebie pasowały. W końcu na rynku dostępne są rośliny w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Posadzone w dekoracyjnych donicach będą gustowną ozdobą, a umieszczone w wielopoziomowych kwietnikach zwiększą możliwości małego ogrodu, balkonu czy tarasu.