Jakie rośliny wybrać do ogrodu na wiosnę?

Marzysz o pięknym ogrodzie, ale przegapiłeś moment sadzenia roślin kwitnących wiosną? Nic straconego! Ci z Was, którzy przespali moment na sadzenie cebulek roślin kwitnących wiosną mają jeszcze szanse na stworzenie wiosennego, pełnego kwiatów ogrodu. Koniecznie sprawdź nasze propozycje!

Nie zadbałeś o ogród jesienią? Nic straconego!

W sklepach lub na targach ogrodniczych kupisz podrośnięte już rośliny cebulowe. Takie rośliny powinny się dobrze przyjąć, musisz jednak uważać, aby nie uszkodzić ich delikatnych korzonków! Później tylko zadbaj o meble ogrodowe i twój ogród będzie gotowy na wiosnę!

O jakich kwiatach warto pamiętać na wiosnę?

Tulipany – piękne w każdych okolicznościach

Kto z nas nie lubi tulipanów? Wyglądają pięknie zarówno w wazonach jak i w ogrodach – posadzone w większych grupach prezentują się przepięknie. W zależności od odmian, tulipany mogą zdobić rabaty i donice od marca do czerwca.

Hiacynty – uroczy akcent kolorystyczny w twoim ogrodzie

Odmiany hiacyntów o mocnych barwach wyglądają w ogrodach najpiękniej! Dla kontrastu możesz posadzić pomarańczowe lub czerwone szachownice cesarskie lub złotożółte narcyzy. Wolne miejsca między kwiatami możesz wykorzystać na posadzenie zielonych krzewów takich jak lawenda lub bukszpan. Całość będzie wyglądała bardzo pięknie!

Ciemierniki – będą cieszyć oczy przez całą wiosnę

Ciemierniki można sadzić zarówno na rabatach jak i w skrzyniach lub donicach balkonowych. Najbardziej popularnym gatunkiem ciemierniki jest helleborus niger. Posiada on dużą odporność na chłody, a jego pąki wykształcają się bardzo wcześnie, dlatego też szybko będziesz mógł cieszyć się widokiem pięknych, rozwiniętych kwiatów w swoim ogrodzie. Zastanów się też nad ciemiernikiem korsykańskim – to odmiana ciemiernika, która dorasta nawet do 60-70 cm, a jego znakiem szczególnym są kwiaty o jasnozielonym kolorze.

Magnolie – piękne i delikatne ozdoby każdego ogrodu

Magnolie to kwiaty, które zwrócą wzrok każdego. Duże wyraziste kwiaty na rozłożystych krzewach zachwycą wszystkich miłośników natury. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to bardzo delikatne rośliny, które należy chronić przed mrozem i wiatrem.

Wcześnie kwitnące pnącza – doskonały dodatek do każdego ogrodu!

Bardzo ładnie prezentują się powojniki alpejskie oraz powojniki górskie, szczególnie odmiana „rubens” o ciemnopurpurowych młodych liściach oraz „Elizabeth” o różowych kwiatach i purpurowoczerwonych liściach. Niespotykana kolorystyka tych roślin sprawi, że będą one bardzo ładną i efektowną ozdobą ogrodu. Można je uprawiać na terenie całej Polski!

Ciekawym przykładem krzewu kwitnącego wiosną jest kalina Burkwooda. To roślina o kulistych, pięknie pachnących, białoróżowych kwiatach o wielkości do 8 cm. Kalina Burkwooda dobrze rośnie w zacisznych miejscach, będzie idealna zarówno do ogrodu jak i na balkon w donicy na tarasie. Jej piękny i intensywny zapach z pewnością umili przebywanie wśród kwiatów.

Kwitnące drzewka możesz uprawiać w ogrodzie, na rabacie lub w większych donicach. Do szczególnie pięknych drzewek, polecanych przez wielu ogrodników należy wiśnia piłkowana, nazywana też wiśnią japońską. Warta uwagi jest również jabłonka rajska oraz śliwa wiśniowa, nazywana również ałyczą. A jeśli lubisz nietypowe rośliny, które nadadzą twojemu ogrodowi nieco magicznego charakteru zastanów się nad wyborem odmiany „Atropurpurea” – ta odmiana ałyczy charakteryzuje się ciekawym, purpurowym ulistnieniem.

Sadzenie bylin w ogrodzie wiosenną porą

Byliny to rośliny wieloletnie, mogą kwitnąć co roku! Wiele odmian zimuje w pomieszczeniach, inne w gruncie. Byliny uprawiane w ogródkach rozmnażamy poprzez podział kłączy. Sadzi się je w specjalnie przygotowanych dołkach – wielkość dołka powinna być odpowiednio dobrana do bryły korzeniowej, która w dołku powinna być rozłożona swobodnie.

Przy sadzeniu bylin ważny jest również dzień oraz odpowiednia gleba. Przyjęcie się rośliny znacznie ułatwi słoneczna i bezwietrzna pogoda. Jeśli chodzi o glebę – wszystko zależy od gatunku. Są takie odmiany bylin, które preferują żyzne gleby, są też takie, które będą rosły na ciężkich glebach. Podobnie jest ze stanowiskiem – są takie odmiany blin, które kochają półcień, są też jednak takie, które najlepiej będą się rozwijały w pełnym słońcu. Sposób sadzenia i dbania o byliny musisz dobrać do konkretnej odmiany rośliny, którą chcesz zasadzić.