Jakie zabawki dla kota wybrać

Kiedy w naszym domu współlokatorem jest czworonożny przyjaciel, należy zapewnić mu równie dużo wygód, jak zapewniamy sami sobie. Zabawki dla kota są bardzo istotne, ponieważ jedną z podstawowych potrzeb kotów domowych jest właśnie zabawa.

Bądźmy świadomi potrzeb naszego kota

Koty są wspaniałymi lokatorami, potrafią ożywić przestrzeń każdego mieszkania. Kiedy przygarniamy takiego zwierzaka musimy pamiętać o tym, że to także istota żywa, która posiada swoje potrzeby tak jak my, ludzie. Decydując się na przyjęcie kota pod swój dach musimy zapewnić kotu przestrzeń, w której będzie mógł czuć się swobodnie i dostarczać jedzenie, które jest niezbędne dla kociego rozwoju. Nawet umiejscowienie legowiska jest istotne! Warto pamiętać, że koty to mięsożercy surojady i inne potrawy są dla nich ciężkostrawne.

Kot otulony pledem

Zabawa jest istotnym elementem życia kota

Po upływie kilku pierwszych tygodniach swojego życia koty zaczynają się bawić. Kocia mama przynosi w zębach do swoich pociech nieco skrzywdzone gryzonie i inne mniejsze zwierzątka, aby zainteresować maluchy zabawą z nimi, która jest elementem nauki polowania. Dzięki temu uczą się zwinności, refleksu i zdolności łowieckich. Kocięta dorastające w domu nie dojrzewają w taki sam sposób, jak te żyjące w dziczy. Zabawa z kotem jest doskonałym sposobem na rozładowanie naturalnej kociej potrzeby - instynktu łowieckiego.

NIE POZWALAJMY KOTU POLOWAĆ NA LUDZI!

To bardzo zły nawyk, który może prowadzić do agresywnych zachowań w przyszłości. Kiedy nasz pupil na początku swoich kocich lat nauczy się, że nasze ręce służą dla niego do zabawy, w przyszłości może atakować nas w dłonie, chcąc jedynie się z nami pobawić. Przy kociętach nie jest to bolesne w żaden sposób, wręcz przeciwnie, może wydawać się przyjemnym drapakiem, ale kiedy kot podrośnie, może nie zdawać sobie sprawy ze swojej rosnącej siły, a nawyki zabawowe wciąż pozostaną. W przyszłości może to prowadzić do uporczywych ataków i być nawykiem bardzo trudnym do oduczenia.

Interaktywna zabawka dla kota

Instalując w domu stacjonarną, interakcyjną zabawkę dla kota od razu stworzymy dla niego przestrzeń do zabawy. Jest to świetne rozwiązanie, kiedy nie zawsze mamy szansę zapewnić kotu wystarczająco dużo harców. Koty z czasem stają się silniejsze i później się męczą, a my nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć czas na zabawę. Dzięki stacjonarnej zabawce kot będzie mógł sam bawić się kuleczkami na sprężynach, które przyciągają wzrok i pobudzają koci instynkt swoimi piórkami. Specjalne sprężyny sprawiają, że raz pacnięta, porusza się ruchem wahadłowym zachęcając do zabawy.

legowisko dla kota

Zielona wędka dla kota z kolorowymi piórkami

Wędki to zdecydowanie najlepszy typ zabawki dla kota. Długa, zielona rączka posiada zamocowane piórka z dzwoneczkiem na elastycznej lince, która zapobiega zerwaniu. Kot może bawić się wędką już od pierwszych miesięcy. Dzięki długiemu uchwytowi możemy rzucać kotu coraz bardziej wymagające wyzwania. Możemy sprawić, że kot zaspokoi swój instynkt łowcy i pozostanie mu już tylko okazywanie miłości swojemu właścicielowi.

Należy zawsze pamiętać o tym, że zabawa, zaraz po zaspokojeniu elementarnych potrzeb biologicznych, jest także niezbędna dla prawidłowego rozwoju kociego organizmu, a najszczęśliwszy kot, to zdrowy kot.