Jesienne zapachy do domu

świece zapachowe

Kiedy robi się coraz zimniej, dni stają się coraz krótsze, pada deszcz, to z pewnością więcej czasu spędzasz w domu. Wszystko to sprawia, że ​​warto zwrócić większą uwagę na otaczające nas zapachy. Jesień to świetny moment, by uczynić dom najsłodszym miejscem na świecie. A zrobić to można na wiele sposobów, chociażby korzystając ze świec zapachowych, olejków eterycznych, czy też dyfuzorów. W tym artykule przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących wyboru jesiennych zapachów.

Aromaterapia to popularny sposób na przywrócenie harmonii i spokoju do wnętrza dowolnego pomieszczenia. Jesienią królują korzenne zapachy do domu, takie, jak jabłko z cynamonem, dynia, nuty drzewne i zwiewne. Jabłka i gruszki to owoce najbardziej kojarzone z jesienią.

Świece zapachowe

Jednym z najpopularniejszych sposobów na otulenie danej przestrzeni przyjemnym aromatem jest zapalenie świecy zapachowej. W asortymencie sklepów znaleźć można szeroki wybór różnych modeli świec, dzięki czemu łatwo dopasować ich wielkość, kształt, wygląd i zapach do swoich własnych preferencji.

Jesienią warto postawić na świece zapachowe drzewne i lekko dymne. Takie kompozycje często zawierają nuty drzewa sandałowego, bursztynu i kaszmiru. Oprócz tych zapachów często dodaje się również wanilię i paczulę.

Doskonale sprawdzi się także świeca o lekkim zapachu konwalii, która wprawi Cię w dobry nastrój wczesnym rankiem lub zrelaksuje po ciężkim dniu wieczorem. Kwiatowe zapachy pozwolą Ci zamknąć oczy i cieszyć się przyjemnymi wspomnieniami z dzieciństwa, gdy biegałeś po polu i zrywałeś kwiaty.

Jeśli szukasz czegoś wyrafinowanego, dobrą mieszankę zapachów stanowi także połączenie cytrusów z bukietem róż lub wanilią. Taka świeca nasączona odżywczymi olejkami przypadnie do gustu miłośnikom różnych zapachów – świeżych i orzeźwiających, ale jednocześnie cierpkich, a nawet słodkich. To propozycja idealna na przytulne wieczory!

Czas na owoce: jesienią pragniemy zachwycać się owocowymi aromatami, które kojarzą się z pachnącymi tartami lub ciastami. W tym wypadku sprawdzi się zatem świeca zapachowa z nutami: śliwek, brzoskwiń, paczuli, wanilii itp. Owocowo-kwiatowe zapachy będą zawsze strzałem w dziesiątkę.

Klasyk: jesienią nie powinno zabraknąć klasycznych zapachów pomarańczy, cynamonu, kardamonu, jabłek i dyń. To idealne połączenie ciepłych nut kojarzących się z tą porą roku. Zdecydowanie zatem warto mieć w swojej kolekcji świecę pachnącą kuchennymi potrawami, przyprawami i ciastami.

Olejki zapachowe

Pachnące olejki zapachowe to świetna opcja na jesień, która działa odprężająco. Można podzielić je na różne grupy, na przykład: kwiatowe, cytrusowe, drzewne i tak dalej. Niektóre są całkiem uniwersalne.

Olejki cytrusowe są najbardziej „soczyste” i „radosne” z całej grupy dostępnych aromatów. Mają bardzo szeroki zakres działania — napełnią Cię energią, siłą i witalnością, a także przyniosą uczucie szczęścia i spokoju. Olejki cytrusowe to:

  • „Neroli” - pomaga przezwyciężyć depresję, strach i znaleźć spokój, który jest bardzo potrzebny jesienią. Ponadto przyczynia się do rozbudzenia zmysłów i relaksu;
  • „Cytryna” – pomoże przystosować się do zmian klimatu, pobudzić i zintensyfikować twórczą aktywność. Olejek wpływa również korzystnie na koncentrację.

Druga grupa to aromaty iglaste. Są najlepszym sposobem na uzupełnienie witalności i pewności siebie. Zapach igieł sosnowych pomoże Ci pozbyć się apatii i lenistwa.

Trzecia grupa, najdelikatniejsza, to olejki kwiatowe. Dzięki nim znikają bóle głowy, drażliwość, bezsenność i niepokój. Należą do nich zapachy takie jak:

  • „Róża damasceńska”, która z łatwością zlikwiduje stany nerwowe, poprawi nastrój, wprawi w optymistyczny nastrój i wprowadzi do życia harmonię;
  • „Geranium” - rozweseli i podobnie jak róża doda optymizmu. Olejek uważany jest za jeden z głównych olejków do walki z depresją.

Czwarta grupa jest słodka i cierpka. To grupa pikantnych olejków eterycznych. Wiele z nich ma właściwości antybakteryjne i rozgrzewające. Wśród tej grupy są:

  • "Cynamon" - rozgrzeje w chłodne jesienno-zimowe wieczory, stworzy atmosferę przytulnego spokoju. Aromaterapia olejkiem cynamonowym zlikwiduje zmęczenie i depresję, zainspiruje i uruchomi kreatywność. Ponadto olej jest stosowany przeciwko przeziębieniom i chorobom wirusowym;

Dyfuzory zapachowe

Dyfuzory zapachowe to specjalne urządzenia lub akcesoria, dzięki którym w prosty sposób rozpylisz wybrany zapach w pomieszczeniu. Dyfuzory mogą być np. ze specjalnymi patyczkami, które nasączone w mieszance zapachowej, wyciągają ją do góry, a następnie poprzez parowanie uwalniają aromat do pomieszczenia. W sklepach znaleźć można też dyfuzory w postaci urządzeń, które mogą mieć wiele różnych dodatkowych funkcji (na przykład nawilżanie powietrza). To, jaki dyfuzor zapachowy wybierzesz, zależy od Twoich preferencji i potrzeb, a także od wielkości pomieszczenia, w którym chcesz umieścić zapach.