Kalendarze adwentowe na 2022 rok

Kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy wprowadza do naszych domów nastrój radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. To zwyczaj, który ma bardzo długą i ciekawą historię. Opowiemy Ci ją i pokażemy najciekawsze kalendarze adwentowe 2022 roku.

Czekoladka, kosmetyczny drobiazg, a nawet biżuteria - kalendarze adwentowe mogą zawierać wiele różnych niespodzianek. Otwierane każdego dnia okienko pozwala odkryć nową niespodziankę - to sprawia ogromną przyjemność. Nie tylko najmłodszym - dorośli równie chętnie sięgają po kalendarze adwentowe. Sprawdźmy skąd pochodzi ten zwyczaj.

Adwent - radosny czas oczekiwania na Święta

Dlaczego na niespełna miesiąc przed Świętami, w domach zaczął pojawiać się nietypowy kalendarz? Adwent to dla chrześcijan czas duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia. Zaczyna się dokładnie 4 tygodnie przed Wigilią, zatem nie jest to okres od 1 do 25 grudnia. W 2022 roku adwent rozpocznie się 27 listopada. Od tej niedzieli chrześcijanie co tydzień będą zapalać jedną świecę, by na świątecznym stole zapłonęły cztery.

Pierwsze kalendarze adwentowe powstały oczywiście z myślą o dzieciach. Chodziło o to, by przybliżyć im historię i istotę Bożego Narodzenia. Pierwsze wzmianki o kalendarzach adwentowych pochodzą z 1851 roku. Wówczas kalendarze adwentowe dla dzieci nie były jeszcze wypełnione słodyczami. Codziennie wieszało się obrazek, który opowiadał historię związaną z Bożym Narodzeniem, zapalało jedną świecę lub stawiało kredą kreskę na drzwiach. Ciekawym zwyczajem w domach katolickich było ustawianie na początku adwentu szopki bożonarodzeniowej i dokładanie do nie codziennie po jednym źdźble siana.

W 1901 roku pojawiły się drukowane kalendarze adwentowe. Miały kształt zegara lub stanowiły zestaw 24 obrazków, które należało wyciąć i przyklejać codziennie na specjalnie przygotowanym arkuszu. Kalendarz adwentowy dla dzieci wypełniony czekoladkami był pomysłem Gerharda Langa, a właściwe to bardziej jego mamy. Mały Gerhard w adwencie zadręczał mamę pytaniem: czy dziś już są święta? Mądra kobieta wykonana własny kalendarz adwentowy, który zawierał 24 biszkopty. Mały Gerhard mógł zjeść codziennie jeden i w ten sposób nie musiał już pytać o datę.

Przez ostatnie sto lat kalendarze adwentowe powstawały nie tylko w fabrykach słodyczy, ale również w pracowniach wielkich artystów. Z czasem pod okienkami zaczęły pojawiać się kosmetyki, biżuteria, ozdoby do włosów czy skarpetki. Trzeba przyznać, że pierwotna idea nieco straciła na wartości. Jednak warto wziąć pod uwagę, że każdy z nas czeka na Święta inaczej. Dlatego przygotowaliśmy przegląd, w którym znajdziesz mniej lub bardziej tradycyjne kalendarze adwentowe 2022.

Kalendarz adwentowy z 24 świeczkami

Kalendarz adwentowy z 24 świeczkami

Zapalanie świec to jeden z najstarszych zwyczajów adwentowych. Dlatego ten wyjątkowy kalendarz adwentowy pokazujemy jako pierwszy. Eleganckie, kartonowe pudełko z motywem świątecznym zawiera 24 szufladki. W każdej z nich znajduje się 24 świece zapachowe, które wprowadzą do Twojego domu świąteczny nastrój. Naturalnie są one w pięknym, bożonarodzeniowym stylu, więc wzbogacą przy okazji dekoracje wnętrza w tym szczególnym czasie. Obsypane złotem, piękne świeczki o zapachu, który kojarzy się z Bożym Narodzeniem, pomogą Ci wczuć się w nastrój nadchodzących świąt.

Kalendarz adwentowy SPA

Kalendarz adwentowy SPA

Oczekiwanie na Boże Narodzenie to nie tylko duchowe przygotowania. To czas porządków i dekorowania domów. W tym gorącym okresie nie możesz zapomnieć również o sobie. Właśnie dlatego powstają kosmetyczne kalendarze adwentowe. Nasza propozycja to kalendarz z elementami wyposażenia Twojego domowego SPA. Zawiera masażery do twarzy, akcesoria do włosów i pielęgnacji paznokci. Wszystko, czego będziesz potrzebować by w święta i w karnawale wyglądać wspaniale.

Kalendarz adwentowy w kształcie piramidy

Kalendarz adwentowy w kształcie piramidy

Bardzo popularne są również kalendarze adwentowe, które można wypełnić samodzielnie. Nie są jednorazowe, mogą posłużyć wiele lat. Nasz kalendarz adwentowy w kształcie piramidy to piękna dekoracja, którą możesz wypełnić tym, czym tylko chcesz. To doskonały pomysł na prezent dla kogoś bliskiego - możesz dobrać jego zawartość do upodobań osoby, którą chcesz obdarować. Klasyczna kolorystyka doskonale wpisuje się w kanon bożonarodzeniowych dekoracji. Ten kalendarz adwentowy będzie pasował do każdego wnętrza, nawet minimalistycznego salonu.

Kalendarz adwentowy LAPONIA

Kalendarz adwentowy LAPONIA

Na koniec proponujemy kalendarz adwentowy w formie drewnianej skrzyneczki. Po jej otwarciu ukazuje się misternie wykonane, niezwykle dekoracyjne wnętrze. Będzie przepięknie wyglądać na konsoli lub kominku. Możesz wypełnić go, czym tylko zechcesz i patrzeć jak bliscy codziennie odkrywają nową niespodziankę. Naszym zdaniem jest to najpiękniejszy kalendarz adwentowy 2022. Będzie idealnie pasował do wnętrz w stylu skandynawskim.

Kalendarze adwentowe z gotowym zestawem upominków to doskonałe rozwiązanie, gdy chcesz zrobić komuś przedświąteczny prezent tematyczny. Modele do samodzielnego wypełnienia mają tę zaletę, że będą służyć przez lata. Pięknie wykonane drewniane dekoracje wprowadzą do Twojego domu nastrój Bożego Narodzenia. To świetny pomysł na prezent dla hobbysty - możesz wypełnić okienka drobiazgami związanymi z jego pasją. To również świetny pomysł na kalendarze adwentowe dla dzieci wypełnione różnymi słodyczami lub małymi zabawkami. W tym przypadku liczy się wyłącznie Twoja kreatywność.