Kamień i osad w łazience - jak się go pozbyć?

Z pewnością zadajesz sobie to pytanie za każdym razem, gdy wchodzisz do łazienki. Widok osadów z kamienia, które nieustannie gromadzą się na umywalce, w wannie, w brodziku czy na drzwiach kabiny prysznicowej, a także w muszli klozetowej oraz na kaflach i płytkach łazienkowych może przyprawiać o gęsią skórkę. Miewasz czasem wrażenie, że ciągłe usuwanie kamienia, który odkłada się w łazience jest właściwie syzyfową pracą – mimo, że robisz to regularnie to problem wciąż powraca? Niestety twarda woda zawiera w sobie dużo soli wapnia i magnezu. Wysoka temperatura sprawia, że z wody wytrąca się węglan wapnia. Skutkiem tej reakcji jest ten wszechobecny, nieestetyczny osad, który odkłada się następnie na armaturze łazienkowej. Narasta systematycznie podczas każdorazowego użytkowania łazienki. Jest on o tyle niebezpieczny, że może skutkować zatykaniem otworów w słuchawce prysznicowej czy sitka w kranie.

brudny zlew

Jakie są tego skutki? Oczywiście znaczne ograniczenie ciśnienia wody, które może trwale zakłócić prawidłowe funkcjonowanie kranu i prysznica. W sklepach znajdziesz całe mnóstwo środków chemicznych, które mają pomagać w pozbyciu się tego problemu. Ich producenci obiecują, że dzięki nim kamień i osad w łazience znikną raz na zawsze. Niestety nie jest to do końca prawda. Regularne stosowanie tych środków pozwoli z pewnością zredukować ilość kamienia, ale jest to nawracający problem, z których przyjdzie nam się znów zmierzyć za jakiś czas. Na niekorzyść tych środków dodatkowo przemawia fakt, że zawierają często silne, bardzo żrące związki, w których znajdują się skoncentrowane substancje toksyczne. W dużym stężeniu mogą one trwale uszkadzać armaturę łazienkową. Są również niebezpieczne dla naszego organizmu, nie wspominając już o ich negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Czy jest zatem bezpieczny dla naszego zdrowia i naszej łazienki sposób na walkę z kamieniem i osadem?

hydraulik pracujacy w lazience

Jak usunąć kamień i osad domowym sposobem?

Jeżeli nie chcesz niepotrzebnie zatruwać środowiska chemią gospodarczą, możesz wykorzystać domowe sposoby na pozbycie się kamienia i osadu w łazience. Można zastosować na przykład roztwór wody i soku z cytryny. Rozpylony w ten sposób domowy specyfik rozpuści kamień i ułatwi pozbycie się zabrudzeń. Innym popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie octu lub… Coca-Coli. Brzmi nieprawdopodobnie? Coca-Cola jest znana ze swoich właściwości odrdzewiających, ale równie łatwo jak z rdzą, rozprawia się z osadem, który gromadzi się na zlewie lub w muszli klozetowej. Z kolei ocet jest szczególnie polecany do czyszczenia wnętrza toalety. Wystarczy wlać butelkę octu do muszli i pozostawić na noc. Następnego dnia z pomocą szczotki do czyszczenia toalet możesz pozbyć się pozostałości kamienia i osadu, spłukać i gotowe! Szukając domowych sposobów na walkę z brudem w łazience można również natknąć się na porady, by używać białego wina! Poleca się je szczególnie w walce z zabrudzeniami, które powstają na drzwiach kabin prysznicowych i brodzikach. Wystarczy je rozpylić za pomocą butelki ze spryskiwaczem i pozostawić na około pół godziny. Na jakikolwiek z tych sposobów się zdecydujesz, weź pod uwagę fakt, że masz szansę wyczyścić dzięki nim nawet najbardziej trwałe i uporczywe zabrudzenia nie narażając przy tym na szwank własnego zdrowia. Każdy z wymienionych środków jest również bezpieczny dla armatury łazienkowej i dla środowiska.

wysoki kran

Silikonowa nakładka na kran

My natomiast proponujemy bardziej innowacyjne rozwiązanie, jakim bez wątpienia jest nakładka na kran. To niezwykle łatwy i szybki sposób na pozbycie się wszelkiego rodzaju zabrudzeń, które napotykasz w łazience. Brud, kamień i osad wapienny nie mają z nią szans. Nakładka na kran pomoże z uporaniem się z dotarciem do trudno dostępnych miejsc. Rozpuści pozostałości mydła oraz pozostawi za sobą nieskazitelną czystość powierzchni. Wszystko, czego potrzebujesz to żel do usuwania osadu oraz nakładka na kran. Napełnij ją żelem, umieść na kranie, pozostaw na kilka minut i gotowe! Kamień, osad i inne zabrudzenia, które powstają w wyniku codziennego korzystania z łazienki znikną w mgnieniu oka!

nakladka na kran