Kawa czy herbata? Co jest zdrowsze?

Niemal każdy w ciągu dnia wypija kawę lub herbatę. Napoje te mają swoich wielbicieli, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki aromatycznej kawy lub kubka zielonej herbaty. Jakie są zalety picia kawy i herbaty? Co jest zdrowsze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Zalety picia kawy

O korzyściach wynikających z picia kawy słyszymy regularnie. Najlepiej jest wybierać kawę z ekspresu ciśnieniowego lub tradycyjną „fusiarę”. Kawy rozpuszczalne oraz 3 w 1 powinno się omijać, ponieważ mogą przynosić organizmowi więcej szkód niż pożytku. Jakie są zalety picia prawdziwej kawy?

1. Kawa poprawia krążenie krwi

Regularne picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych nawet o 30 procent.

2. Zwiększa spalanie materii

Z przeprowadzonych badań wynika, że picie kawy zwiększa tempo przemiany materii nawet o 20 procent. Oznacza to, że spożywając kawę, możemy szybciej spalić tkankę tłuszczową. Oczywiście pod warunkiem, że nie dodajemy do niej cukru oraz śmietanki.

Ziarna kawy

3. 1000 przeciwutleniaczy

W nieprzetworzonych ziarnach kawy znajdziemy aż 1000 przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki. Dzięki temu opóźniamy proces starzenia, niwelujemy stany zapalne prowadzące do powstawania nowotworów czy też chronimy komórki przed uszkodzeniem.

4. Kawa zwiększa poziom serotoniny i dopaminy

Picie kawy może pomóc w walce z depresją. Przeprowadzane badania wykazują, że po wypiciu kubka kawy w organizmie zwiększa się poziom dopaminy oraz serotoniny.

5. Kawa pobudza

Pobudzające właściwości kawy są najpopularniejszym powodem picia tego napoju. Wszystko, dzięki kofeinie, która dodaje energii i pomaga w koncentracji.

Czy kawa szkodzi?

Negatywne skutki picia kawy wiążą się najczęściej z nadmiarem jej spożycia.

1. Problemy ze snem

Zbyt późne picie kawy lub jej nadmierne spożywanie może prowadzić do problemów ze snem czy też wywoływać niepokój. Jeśli po nieprzespanej nocy sięgasz po kolejny kubek kawy, to w rezultacie otrzymasz uczucie ogólnego rozbicia i kolejne problemy z zaśnięciem.

2. Niedobory wapnia, magnezu i żelaza

Duże ilości kawy powodują, że organizm zaczyna pozbywać się cennych minerałów. Niedobór żelaza, magnezu i wapna może spowodować, że pojawi się wiele problemów zdrowotnych.

Kawa

3. Problemy żołądkowe

Osoby cierpiące na refluks lub zmagające się ze wrzodami żołądka powinny bardzo ostrożnie podchodzić do picia kawy. Proces ten pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz działa drażniąco na ścianę przewodu pokarmowego.

4. Nalot na zębach

Regularne picie kawy powoduje, że na naszych zębach pojawia się nalot, który zmienia ich kolor na bardziej żółty. Jak go uniknąć? Po każdym kubku kawy przepłucz usta wodą.

Zielona herbata na co dzień

W sklepach znajdziemy mnóstwo rodzajów herbaty, które charakteryzują się wyjątkowym smakiem i aromatem między innymi za sprawą owocowych dodatków. Wyróżniamy jednak pięć rodzajów herbaty – czarną, zieloną, czerwoną, żółtą oraz białą.

1. Herbata na serce i nie tylko

Polifenole oraz katechiny zawarte w herbacie sprawiają, że napój ten korzystnie wpływa na pracę serca i przeciwdziała miażdżycy. Flawonoidy przeciwdziałają za to udarom mózgu. Herbata może przyczynić się też do obniżenia poziomu cholesterolu czy zapobiegać powstawaniu nowotworów.

2. Bogactwo przeciwutleniaczy

Przeciwutleniacze powodują, że zielona herbata może pochwalić się działaniem przeciwwirusowym, przeciwgrzybicznym oraz przeciwbakteryjnym. Warto wspomnieć, że L-Teanina podnosi aktywność komórek odpornościowych, dzięki czemu niestraszne nam wirusy.

3. Zdrowe zęby

Regularne picie herbaty znacząco obniża rozwój próchnicy. Napój ten działa również przeciwbakteryjnie i jest bogactwem wapnia i fluoru.

4. Promienna cera

Zielona herbata wpływa również na skórę. Wolne rodniki spowalniają proces starzenia. Picie herbaty pomaga też usunąć toksyny z organizmu, więc nasza skóra staje się promienna i wyraźnie odmłodzona.

Zielona herbata

Wady picia herbaty

Wszystko w nadmiarze szkodzi. Kilka filiżanek mocnej herbaty może wpłynąć negatywnie na wchłanianie żelaza lub powodować problemy ze snem.

1. Stres i niepokój

Zielona herbata zawiera duże ilości kofeiny, które pobudzają i mogą prowadzić do uczucia zaniepokojenia oraz rozdrażnienia. Warto wspomnieć, że najwięcej kofeiny znajdziemy w herbatach czarnych oraz zielonych.

2. Problemy ze snem

Kofeina zawarta w herbacie może też negatywnie wpłynąć na jakość naszego nocnego odpoczynku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawę z silnego działania pobudzającego herbaty i często wypija kubek naparu tuż przed snem.

3. Zgaga

Naukowcy ostrzegają, że kofeina może rozluźnić zwieracz, który oddziela przełyk od żołądka, co sprawia, że soki żołądkowe przenikają do przełyku i powodują zgagę.