Klasyczny prezent - szachy drewniane

Czasem wręczając komuś prezent, chcemy podarować także trochę inspiracji, rozwoju i gimnastyki intelektualnej - szachy drewniane sprawią, że nasz podarunek nie tylko będzie się elegancko prezentował w każdym domu, ale zapewnimy także naszemu jubilatowi nieco klasycznej rozrywki.

Pochodzenie szachów

Nie ma jednoznacznych historycznych źródeł, które by wskazywały na konkretne miejsce, gdzie narodziła się gra w szachy. Wiadomo tylko, że jak większość gier planszowych, pochodzi z terenów dzisiejszych Indii. Przez wieki gra podróżowała po całym świecie zyskując popularność w coraz większej liczbie krajów. Jednak już w XV wieku gra w szachy była obowiązkową umiejętnością pośród wyższych sfer anglosaskich dworów.

Szachy jako najpopularniejsza gra planszowa

Fakt, że szachy pośród ludzi są już tak długo, świadczy o niesamowitym, ponadczasowym potencjale tej gry planszowej. Zasady gry są na tyle łatwe, że nawet dziecko jest w stanie bez problemu nauczyć się ich na pamięć. Ta prostota kryje za sobą niesamowicie dużą ilość kombinacji, według których może potoczyć się rozgrywka. Taka gimnastyka intelektualna jest jeszcze bardziej fascynująca, kiedy nasz przeciwnik poświęci równie dużo uwagi i skupienia na grze w szachy. Drewniane figury niosą za sobą pewną magię, która jest doskonale znana każdemu szachiście.

Szachy jako symbol rewolucji obyczajowej

Zasady gry zmieniały się na przestrzeni wieków tak jak i wzory pionów. Dwója graczy rozpoczyna partię z takim samym układem różnych figur, z których każda ma swoje właściwości. W pierwotnych zasadach szachów najważniejsze figury - król i królowa mogły przesuwać się tylko o jedno pole. Wprowadzono jednak zmiany i królowa dostała możliwość poruszania się we wszystkich możliwych kierunkach o jakąkolwiek ilość pól. Sprawiło to, że z jednej z najsłabszych figur, stała się najsilniejszą ze wszystkich pionów na szachownicy. To, że ten zaszczyt nie spotkał figurki króla, który jak wiadomo, w czasach średniowiecza, pełnił bardzo istotną rolę. Przez historyków ten fakt jest uważany za symbol umacniającej się pozycji kobiet w zachodniej Europie.

Grupa przyjaciół grająca w planszówki

Wzornictwo szachowe

Przez rosnąca popularność gry, figurki i szachownice zaczęto wytwarzać regionalnie i rzemieślnicy, zaspakajając zachcianki szlachty, za należycie wysoką zapłatę, tworzyli zestawy do gry w szachy, drewniane i błyszczące, tak piękne, że można by określić je dziełem sztuki. Gra w szachy była jedną z zabaw dworskich tak jak polowania, jazda konna, strzelanie z łuku czy czytanie poezji. Przez większość czasu szachownica spełniała jedynie funkcję ozdobną, która świadczyła w pewien sposób o statusie społecznym. Obecnie wzornictwo szachowe jest interpretowane przez niemal wszystkie możliwe style, dlatego nawet do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza, będziemy mogli znaleźć odpowiedni model, który wpasuje tradycyjną grę w nowoczesne nurty estetyczne.

Szachy drewniane wielokolorowe, nowoczesne, REMEMBER

Bardzo prosty, minimalistyczny design w połączeniu z nowoczesną formą wizualną stawia szachy w zupełnie nowym świetle. Drewniane wykończenia ze szlachetnej lipy wysokiej jakości i subtelne symbole pionów zaciekawią każdego. Dlatego tak doskonale sprawdzają się jako prezent.

Nowoczesne wielokolorowe szachy drewniane

Szachy jako istotny element rozwoju dziecka

Dzieci uwielbiają zabawy. Warto zachęcić dziecko do nauki gry w szachy, ponieważ jest to gra, która bardzo rozwija umiejętności analityki i planowania. Można powiedzieć, że gra w szachy jest jak trening dla mózgu. Kiedy uda nam się zaszczepić w dziecku zainteresowanie szachami, możemy być w przyszłości zaskoczeni zdolnościami strategicznymi naszego przeciwnika. Pamiętajmy, żeby urządzając pokój dziecka, stworzyć miejsce do nauki i zabawy gdzie znajdzie się dziecięcy stolik z czekającą szachownicą.

Tradycyjna gra, posiadająca wieloletnią historię i angażująca intelektualnie, jest świetnym, wyszukanym klasycznym prezentem dla każdego. Dzięki szerokiej ofercie dostępnych współcześnie modeli znajdziemy odpowiedni zestaw dla osoby w każdym wieku, czy pasujący do każdego typu aranżacji wnętrz.