Koce i poduszki dekoracyjne - czas na relaks

Koce i poduszki dekoracyjne są niedrogimi elementami wnętrza, które mogą całkowicie odmienić styl Twojego mieszkania lub domu. Co więcej, dzięki tym dodatkom możesz także wygodnie i przytulnie spędzić czas, relaksując się pod pięknym pledem i opierając o stylową poduszkę. W porównaniu z większymi inwestycjami, takimi jak meble, dywaniki i farby ścienne, koce i poduszki pozwalają na eksperymentowanie z dostępną przestrzenią i dobrą zabawę.

Wybierając idealny koc i poduszki dekoracyjne, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które sprawią, że będą wyglądać one doskonale z resztą wyposażenia pokoju. Pamiętać należy o kryteriach wyboru, takich jak kolor, rozmiar, styl, tekstura i umiejscowienie danych dodatków. Oto nasze porady dotyczące wyboru najlepszego koca i poduszek dekoracyjnych!

Jak wybrać poduszki i koc, które pasować będą do Twojego domu?

 Czy masz „styl”, do którego dążysz? Jeśli tak, Twój gust z pewnością podpowie Ci, jakie poduszki i koc wybrać, a jakich nie. Poniżej umieściliśmy jednak kilka uniwersalnych wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Nowoczesny styl

Styl nowoczesny charakteryzujące się czystymi liniami, delikatnymi organicznymi krzywiznami, geometrycznymi kształtami i minimalnymi ornamentami. Jeśli szukasz dodatków lub chcesz znaleźć tekstylia, które będą właśnie w takim klimacie, postaw na stonowane odcienie z dodatkiem mocnych akcentów i wzory np. geometryczne.

Styl minimalistyczny

„Mniej znaczy więcej” - otwarta przestrzeń z lekkim, ale kontrolowanym nieładem jest charakterystyczna dla stylu minimalistycznego. Czarny koc i poduszki będą w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Styl skandynawski jest podobny do stylu minimalistycznego, jednak ma wiele naturalnych elementów. Ciepłe drewno i rośliny (tworzące bardziej intymny, domowy klimat, ale z tym samym minimalistycznym tonem) z pewnością doskonale pasować będą do szarych i brązowych pledów i poduszek. Poruszając się w stylu minimalistycznym i skandynawskim, masz naprawdę szerokie pole do popisu. Postaw na delikatne i monochromatyczne odcienie, aczkolwiek nie bój się gdzie niegdzie dodać jakiś kolorowy akcent.

Nawet przy minimalnym stylu nadal możesz użyć niektórych warstw, aby dodać nieco ciepła i głębi do wnętrza. Wybierz coś neutralnego lub z mało wyrazistymi kolorami. Jeśli podoba Ci się koc lub poduszki ze wzorem, postaw na delikatne linie lub geometryczne wzory, lub kwiaty. Możesz także poeksperymentować z różnymi fakturami koców i poduszek (np. kożuchy, grube dzianiny), jeśli chcesz by kolor koca, kanapy i ścian był taki sam.

Styl wiejskiego domu

Przytulny wiejski dom bez bałaganu, kiczu, ceniący tradycję, ale jednocześnie emanujący surowością to marzenie wielu osób. Jeśli chcesz, aby wnętrze Twojego mieszkania lub domu przypominało taką przestrzeń, pomyśl o dużych, wygodnych meblach, odzyskanym drewnie, zabytkowych akcesoriach i dużych stylowych kocach i poduszkach!

koce i pledy

Jak wybrać koc i poduszki dekoracyjne?

Aby wybrać najlepsze poduszki i koc, musisz zdać sobie sprawę, że są to dodatki, które powinny pomóc zachować równowagę w całym wnętrzu. Np. jeśli po jednej stronie pokoju masz kolekcję kolorowych globusów, dopasuj do nich kolor poduszek lub koca, które znajdą się na przeciwległej kanapie. Nie myśl też, że wszystko powinno pasować idealnie. Weź pod uwagę równowagę i skalę. Nie bój się mieszać tekstur, wprowadzać elementów etnicznych lub być bardzo odważnym w dobieraniu kolorów.

Kiedy najlepsze są duże koce?

Jeśli koc i poduszki mają znaleźć się na kanapie, pochyl się w kierunku większego koca, a nie mniejszego. Koc i poduszki doskonale nadają się do uzupełnienia wystroju wnętrza danego pomieszczenia, ale to wcale nie oznacza, że powinny być one małe! Koc powinien być także funkcjonalny i przytulny. Wyobraź sobie perfekcyjny relaks z kubkiem kakao lub herbaty, pod Twoim nowym kocem. Musi być on w stanie przykryć Cię w takiej chwili.

Kiedy mniejszy koc będzie odpowiedni?

Jeśli kupujesz koc wyłącznie w celu dekracyjnym - dla jego koloru lub tekstury - bardziej ze względu na styl niż potrzeby funkcjonalne - mniejszy model załatwi sprawę. Nawet może okazać się lepszym rozwiązaniem. Małe narzuty dobrze sprawdzają się na fotelach lub kiedy są złożone na poręczy kanapy, lub na ławce. Mały koc jest również idealną opcją, jeśli jego wzór lub kolor są bardzo odważne i dzikie! W takim przypadku mała dawka podana w elegancki sposób może być lepsza niż wizualne przeciążenie.

Poduszki dekoracyjne

Ile koców i poduszek powinieneś mieć?

Jak dużo koców i poduszek powinieneś mieć w domu? Kiedy jest ich za dużo? Wszystko zależy całkowicie od tego, jak je pokazujesz, przechowujesz, a także jak ich używasz i jak zimno jest w Twoim domu!

Zasada trzech

Ta zasada projektowania zapewnia doskonały porządek i harmonię we wnętrzu domu. Jest coś przyciągającego wzrok w tej asymetrycznej liczbie; jest wizualnie bardziej interesująca niż symetria lub pasujące elementy. Jeśli koncentrujesz się na jednym obszarze, spróbuj stylizacji:

  • 2 poduszki i 1 koc
  • 3 poduszki i 2 koce
  • 2 koce i 1 poduszka

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom wiesz już, jak wybrać idealny koc i poduszki dekoracyjne do Twojego domu.