Komody nowoczesne - do jakich wnętrz pasują najbardziej?

Komoda to mebel z długą historią, wraz z modą zmieniają się jej formy. Jedno pozostaje bez zmian – komoda jest wyjątkowo funkcjonalnym i uniwersalnym meblem. Nowoczesne komody potrafią zaskoczyć formą i kolorem – dlatego zakup takiego mebla może zupełnie odmienić wnętrze.

Jaka jest historia komody? Otóż najpierw były skrzynie do przechowywania bielizny pościelowej, strojów, zastawy stołowej i innych skarbów domu. W XVIII wieku, oczywiście we Francji pojawiły się pierwsze komody z szufladami. To znacznie ułatwiło korzystanie z przedmiotów, które do tej pory zamknięte były w skrzyniach. Zatem komoda to mebel o długiej historii, choć jego przeznaczenie nie zmieniło się przez wieki to wygląd mocno ewoluował.

Nowoczesna komoda, czyli jaka?

Cóż, teoretycznie komoda jaka jest – każdy widzi. Mebel skrzyniowy z szufladami, więc co oznacza określenie nowoczesna? Nowoczesna komoda to taka, która wpisuje się w najnowsze trendy wnętrzarskie. Kształtem i kolorem przełamuje tradycyjne wyobrażenie tego mebla, zachowując przy tym pełnię funkcjonalności.

Zacznijmy od form minimalistycznych – bardzo proste meble z drewna, często z szufladami, które pozbawione są uchwytów. Komoda tego typu to mebel idealny do wnętrza nowoczesnego, takiego w którym meble stanowią jedynie bazę dla małej ilości wysmakowanych dekoracji. Prosta komoda z drewna to oczywiście sztandarowy mebel aranżacji wnętrz skandynawskich.

komoda nowoczesna

Komody nowoczesne w wydaniu industrialnym

Komoda, która wygląda jak szafka na akta z wojskowego demobilu? A może mebel, dla którego inspiracją były drewniane skrzynki na owoce i warzywa. Właśnie takie komody doskonale wpisują się w ramy stylu industrialnego, surowego i obfitującego w nawiązania do stricte przemysłowego wzornictwa. Proste komody na nóżkach z metalu to hit ostatniego sezonu. Taki mebel pięknie prezentuje się w wielkomiejskim lofcie – mieszkaniu urządzonym w przestrzeni po przemysłowej.

komoda nowoczesna

Meble stylizowane na vintage nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. Szczególnie, gdy chcesz urządzić swoje mieszkanie w stylu schaby chic. Tutaj stawiamy na klasyczną komodę ze zdobieniami, ale taką która wygląda na wiekowy mebel. Lekko postarzana powierzchnia lakieru, kolory koniecznie z palety szarości lub bieli.

komody nowoczesne

Komody nowoczesne bardzo mocno czerpią ze stylu retro, szczególnie modne są teraz modele, które do złudzenia przypominają komody masowo produkowane w latach 60 XX w. Modne są komody na ukośnych, cienkich nóżkach z drewna. Szczególnie piękne są meble wykończone fornirem lakierowanym na wysoki połysk. Dzięki temu doskonale widoczne jest piękne usłojenie i wydobyta zostaje głębia odcieni brązu z naturalnego drewna. Do dobrego, stylowego retro nawiązują meble, które mają półokrągłe wykończenia – prezentują się wyjątkowo dobrze w nowoczesnym salonie lub stylizowanej na retro sypialni.

komody nowoczesne

Prawdziwe dzieła sztuki funkcjonalnej

Nowoczesna komoda to mebel, który trochę wymyka się standardom. Naszym bestsellerem jest model z poprzesuwanymi w poziomie szufladami. Możesz zaaranżować nim przestrzeń w dwojaki sposób. Pierwsza opcja to mocno uporządkowany salon z meblami o prostej i monochromatycznej formie. Kiedy wstawisz tam tak nietypowy mebel to przełamiesz w ten sposób aranżacyjną nudę. Drugi pomysł na taką ciekawą komodę to przeciwieństwo nudy we wnętrzu, czyli wystrój eklektyczny. Ten mebel z pewnością dobrze zaakcentuje Twoją artystyczną duszę.

nowoczesna komoda

Jeśli nie widzisz w swoim mieszkaniu miejsca na nieoczywiste formy, to możesz zaszaleć z kolorem. Jeden mebel w ciekawym kolorze potrafi zrobić całą aranżację. Jeśli dopasujesz do niego jeszcze inne dodatki np. poduchy na komodzie lub ramki obrazków wówczas uzyskasz spójne kolorystycznie wnętrze z akcentem położonym wyraźnie na wybrany przez Ciebie kolor.

Jak ustawiać dekoracje na komodzie?

Na koniec podpowiemy Wam, w jaki sposób wykorzystać powierzchnię na blacie komody. Jest to idealna przestrzeń do ustawienia własnej kompozycji dekoracji. Na komódce w przedpokoju możesz postawić odświeżacz powietrza w formie patyczków lub misę z pachnącym potpourri. Dzięki temu Twoich gości będzie witać piękny zapach.

W salonie ustaw ramki ze zdjęciami lub kolekcję wazonów w różnych kolorach i kształtach. Blat na komodzie to również idealne miejsce na postawienie donic z żywymi kwiatami lub lasu w słoiku.

Niska i długa komoda daje nam spore możliwości. Ustaw na niej kolekcję plakatów w ramach – po prostu oprzyj je o ścianę – taki pozorny nieład świetnie prezentuje się w nowoczesnym salonie. Na komodzie możesz wyeksponować kolekcję pamiątek z podróży lub stworzyć tematyczne kompozycje z dekoracji w dowolnym stylu.

Ściana nad komodą to to idealne miejsce na lustro w interesującej ramie lub zegar ścienny i galerię rodzinnych zdjęć. Pomysłów jest wiele – wszystko zależy od tego od Twoich upodobań.