Koniec z marnowaniem! Co to jest styl zero waste?

Ekomaniacy coraz głośniej mówią o skutkach gromadzenia śmieci. Dotychczasowe przyzwyczajenia doprowadziły nas do tego, że tylko Polacy rocznie produkują 12 tysięcy ton odpadów komunalnych. Z tej sumy do recyklingu trafiło zaledwie 26,7% śmieci. Co z resztą? Plastikowa reklamówka rozkłada się 20 lat, a plastikowa butelka 450 lat. W jaki sposób możemy ograniczyć ilość odpadów? Poznajcie styl życia, który nosi nazwę „zero waste”.

Co to jest styl zero waste?

Zero waste to w dosłownym tłumaczeniu „zero marnowania” lub „zero odpadów”. Jest to styl życia, w którym człowiek stara się ograniczać ilość produkowanych przez siebie odpadów. Zgodnie z postanowieniami stylu zero waste zaczęły postępować również duże firmy, które ograniczają używanie plastiku podczas produkcji i dystrybucji produktów.

Styl zero waste

Zasady 5R

Zwolennicy ideologii zero waste wypracowali sobie pięć metod, które stosują każdego dnia. Nazywane są one zasadami 5R:

 • odmawiaj (refuse),
 • ograniczaj (reduce),
 • wykorzystaj ponownie (reuse),
 • recyklinguj (recycle),
 • kompostuj (rot).
Kobieta pijąca wodę po bieganiu

Pierwsza – refuce – polega na odmawianiu przyjmowania wszelkich produktów, które wykonane zostały ze szkodą dla środowiska (jednorazowych sztućców, ulotek reklamowych).

Druga – reduce – mówi o zmniejszeniu generowania odpadów i ograniczeniu konsumpcji niepotrzebnych produktów.

Trzecia – reuse – to wykorzystywanie poszczególnych produktów ponownie. Na przykład przerobienie starej butelki plastikowej na doniczkę.

Czwarta – recycle – to zasada segregacji odpadów i poddawaniu ich recyklingowi.

Piąta – rot – jest zachęceniem do kompostowania lub kupowania produktów, które ulegają rozkładowi w przyjaznej dla środowisk formie.

Pudełko śniadaniowe z kanapkami

Jak zacząć żyć według zasad zero waste?

Styl zero waste możemy wprowadzić w niemal każdą dziedzinę naszego życia. Wystarczy przestać używać jednorazowych opakowań, na zakupy chodzić z materiałowymi torbami, a pożywienie pakować w swoje pojemniki. W ten sposób ograniczymy już kilka kilogramów śmieci miesięcznie. Warto zacząć korzystać też z wielorazowych butelek na wodę, a notatki przenieść z zeszytu do plików komputera lub smartfona.

Poniżej znajdziesz 17 zasad, które możesz wykorzystać, chcąc ograniczyć produkowanie odpadów.

 1. Na zakupach nie bierz jednorazowych reklamówek. Zaopatrz się w kilka toreb materiałowych i umieść je w plecaku, samochodzie czy nawet w kieszeni. W sprzedaży znajdziesz składane toby, które zajmują tyle miejsca, co nowoczesny smartfon.
 2. Zamień butelkowaną wodę na przefiltrowaną wodę z kranu. Wystarczy kupić odpowiedni dzbanek lub butelkę z miniaturowym filtrem.
 3. Zrezygnuj z popularnych „foliówek”, czyli małych woreczków, w których kupujesz warzywa i owoce. Wydruk z ceną możesz nakleić bezpośrednio na produkt.
 4. Kanapki do pracy pakuj we własne pojemniki do przechowywania żywności i na zawsze zapomnij o woreczkach.
 5. Nie zabieraj z kasy potwierdzenia płatności. Jeżeli kasjer pyta Cię, czy wydrukować potwierdzenie, odmawiaj. W ten sposób ograniczasz ilość marnowanego papieru.
 6. Nie drukuj biletów. W większości miejsc możesz okazać kontrolerom wersję elektroniczną.
 7. Wykorzystuj jedzenie do końca. Nie kupuj za dużo i nie wyrzucaj pożywienia. Z resztek produktów możesz zrobić kosmetyki naturalne lub nawóz do kwiatów.
 8. Zamawiając jedzenie na wynos, korzystaj ze swoich sztućców.
 9. Kupuj papier toaletowy pojedynczo, w papierowej obwolucie.
 10. Wybieraj produkty bez opakowań. Na bazarek wybierz się ze swoimi pudełkami.
 11. Zrezygnuj z używania plastikowych słomek, kubeczków czy też patyczków higienicznych. Zamień je na odpowiedniki z tworzyw ekologicznych.
 12. Nie kupuj jednorazowych talerzy. Świetną alternatywą będą jadalne talerze z otrąb pszennych.
 13. Wykorzystuj produkty kilkukrotnie. Zanim coś wyrzucisz, zastanów się, czy nie możesz skorzystać z tego ponownie. Wiele jednorazowych rzeczy nadaje się do ponownego użytku.
 14. Niepotrzebne rzeczy oddaj potrzebującym. Nie wyrzucaj produktów, które nadają się do użytku. Przekaż je osobom, które ich nie mają.
 15. Ogranicz zakupy. Osoby żyjące według stylu zero waste są prawdziwymi minimalistami i nie otaczają się przedmiotami, których nie potrzebują.
 16. Zainwestuj w czytnik e-booków i nie kupuj papierowych książek.
 17. Zamiast notować na papierze, wybierz notatnik w komputerze lub w smartfonie.
Kobieta notująca na tablecie

Na początek wystarczy niewiele

Życie według stylu zero waste stawia przed nami wiele wyzwań. Aby przyczynić się do dbania o środowisko, nie musimy postępować od razu zgodnie z siedemnastoma powyższymi zasadami. Zmieniając w naszych nawykach jedną lub dwie rzeczy znacznie przyczynimy się do ochrony naszej planety. Na początek zrezygnuj z korzystania z reklamówek jednorazowych oraz zacznij zapisywać notatki w formie elektronicznej. To prostsze, niż myślisz!