Koniec z marnowaniem! Co to jest styl zero waste?
Ekomaniacy coraz głośniej mówią o skutkach gromadzenia śmieci. Dotychczasowe przyzwyczajenia doprowadziły nas do tego, że tylko Polacy rocznie produkują 12 tysięcy ton odpadów komunalnych. Z tej sumy do recyklingu trafiło zaledwie 26,7% śmieci. Co z resztą? Plastikowa reklamówka rozkłada się 20 lat, a plastikowa butelka 450 lat. W jaki sposób możemy ograniczyć ilość odpadów? Poznajcie styl życia, który nosi nazwę „zero waste”.
Co to jest styl zero waste?
Zero waste to w dosłownym tłumaczeniu „zero marnowania” lub „zero odpadów”. Jest to styl życia, w którym człowiek stara się ograniczać ilość produkowanych przez siebie odpadów. Zgodnie z postanowieniami stylu zero waste zaczęły postępować również duże firmy, które ograniczają używanie plastiku podczas produkcji i dystrybucji produktów.

Zasady 5R
Zwolennicy ideologii zero waste wypracowali sobie pięć metod, które stosują każdego dnia. Nazywane są one zasadami 5R:
- odmawiaj (refuse),
- ograniczaj (reduce),
- wykorzystaj ponownie (reuse),
- recyklinguj (recycle),
- kompostuj (rot).

Pierwsza – refuce – polega na odmawianiu przyjmowania wszelkich produktów, które wykonane zostały ze szkodą dla środowiska (jednorazowych sztućców, ulotek reklamowych).
Druga – reduce – mówi o zmniejszeniu generowania odpadów i ograniczeniu konsumpcji niepotrzebnych produktów.
Trzecia – reuse – to wykorzystywanie poszczególnych produktów ponownie. Na przykład przerobienie starej butelki plastikowej na doniczkę.
Czwarta – recycle – to zasada segregacji odpadów i poddawaniu ich recyklingowi.
Piąta – rot – jest zachęceniem do kompostowania lub kupowania produktów, które ulegają rozkładowi w przyjaznej dla środowisk formie.

Jak zacząć żyć według zasad zero waste?
Styl zero waste możemy wprowadzić w niemal każdą dziedzinę naszego życia. Wystarczy przestać używać jednorazowych opakowań, na zakupy chodzić z materiałowymi torbami, a pożywienie pakować w swoje pojemniki. W ten sposób ograniczymy już kilka kilogramów śmieci miesięcznie. Warto zacząć korzystać też z wielorazowych butelek na wodę, a notatki przenieść z zeszytu do plików komputera lub smartfona.
Poniżej znajdziesz 17 zasad, które możesz wykorzystać, chcąc ograniczyć produkowanie odpadów.
- Na zakupach nie bierz jednorazowych reklamówek. Zaopatrz się w kilka toreb materiałowych i umieść je w plecaku, samochodzie czy nawet w kieszeni. W sprzedaży znajdziesz składane toby, które zajmują tyle miejsca, co nowoczesny smartfon.
- Zamień butelkowaną wodę na przefiltrowaną wodę z kranu. Wystarczy kupić odpowiedni dzbanek lub butelkę z miniaturowym filtrem.
- Zrezygnuj z popularnych „foliówek”, czyli małych woreczków, w których kupujesz warzywa i owoce. Wydruk z ceną możesz nakleić bezpośrednio na produkt.
- Kanapki do pracy pakuj we własne pojemniki do przechowywania żywności i na zawsze zapomnij o woreczkach.
- Nie zabieraj z kasy potwierdzenia płatności. Jeżeli kasjer pyta Cię, czy wydrukować potwierdzenie, odmawiaj. W ten sposób ograniczasz ilość marnowanego papieru.
- Nie drukuj biletów. W większości miejsc możesz okazać kontrolerom wersję elektroniczną.
- Wykorzystuj jedzenie do końca. Nie kupuj za dużo i nie wyrzucaj pożywienia. Z resztek produktów możesz zrobić kosmetyki naturalne lub nawóz do kwiatów.
- Zamawiając jedzenie na wynos, korzystaj ze swoich sztućców.
- Kupuj papier toaletowy pojedynczo, w papierowej obwolucie.
- Wybieraj produkty bez opakowań. Na bazarek wybierz się ze swoimi pudełkami.
- Zrezygnuj z używania plastikowych słomek, kubeczków czy też patyczków higienicznych. Zamień je na odpowiedniki z tworzyw ekologicznych.
- Nie kupuj jednorazowych talerzy. Świetną alternatywą będą jadalne talerze z otrąb pszennych.
- Wykorzystuj produkty kilkukrotnie. Zanim coś wyrzucisz, zastanów się, czy nie możesz skorzystać z tego ponownie. Wiele jednorazowych rzeczy nadaje się do ponownego użytku.
- Niepotrzebne rzeczy oddaj potrzebującym. Nie wyrzucaj produktów, które nadają się do użytku. Przekaż je osobom, które ich nie mają.
- Ogranicz zakupy. Osoby żyjące według stylu zero waste są prawdziwymi minimalistami i nie otaczają się przedmiotami, których nie potrzebują.
- Zainwestuj w czytnik e-booków i nie kupuj papierowych książek.
- Zamiast notować na papierze, wybierz notatnik w komputerze lub w smartfonie.

Na początek wystarczy niewiele
Życie według stylu zero waste stawia przed nami wiele wyzwań. Aby przyczynić się do dbania o środowisko, nie musimy postępować od razu zgodnie z siedemnastoma powyższymi zasadami. Zmieniając w naszych nawykach jedną lub dwie rzeczy znacznie przyczynimy się do ochrony naszej planety. Na początek zrezygnuj z korzystania z reklamówek jednorazowych oraz zacznij zapisywać notatki w formie elektronicznej. To prostsze, niż myślisz!