Krótka historia haczyków – czy wiesz, jakie są ich początki?

Wieszaki i haczyki to proste przedmioty, bez których życie byłoby znacznie trudniejsze! Używamy ich w łazience, w kuchni, w przedpokoju, w szafach i w wielu innych miejscach. Zastanawialiście się kiedyś, jaka jest historia tych przedmiotów?

Haczyk – pomaga w codziennym życiu od czasów prehistorycznych

Na początku był haczyk drewniany

Trudno jest komukolwiek przypisać pierwszeństwo w wynalezieniu haczyka drewnianego. Jak podaje wiele źródeł historycznych – odkrycie to dokonało się niezależnie w wielu różnych częściach świata i było po prostu odpowiedzią na potrzeby wiążące się ze stylem życia społeczności na całym świecie.

Haczyk metalowy – przełom, z którego korzystamy do dziś

Inaczej sytuacja przedstawia się z haczykiem metalowym. Tutaj pierwszeństwo jasno przyznaje się Egipcjanom, którzy jako jeden z pierwszych ludów posiadł umiejętność wytapiania mosiądzu. Do Europy metalowe haczyki dotarły tysiąc lat później – wytapiano je głównie z brązu.

CIEKAWOSTKA

Haczyki z brązu były produkowane jeszcze w pierwszej połowie XXw!

Przełom w produkowaniu haczyków dokonał się razem z umiejętnością hartowania stali. Są one powszechnie stosowane do dziś. Dzięki rewolucji przemysłowej haczyki ze stali stały się powszechnym i ogólnie dostępnym dobrem, na które mógł sobie pozwolić niemal każdy.

Wieszak z cyferkami

Do czego aktualnie wykorzystujemy haczyki?

Wieszak łazienkowy – pomocnik w utrzymywaniu porządku

Wyobrażacie sobie dzisiaj łazienkę bez wieszaków łazienkowych? To niemal niemożliwe! Być może bez ich pomocy poradzisz sobie z ręcznikami w końcu, od czego jest stojak łazienkowy? Ale przecież nie powiesisz już na nim suszarki do włosów lub kosmetyczki.

Haczyki są prostym ułatwieniem w utrzymywaniu porządku oraz w tworzeniu przestrzeni np. dla gości, którzy cię odwiedzają i potrzebują w łazience odrobinę miejsca dla siebie. Na takim wieszaku łazienkowym z łatwością powieszą swoje ubrania, czy akcesoria toaletowe nie tworząc przy tym bałaganu i nie zaburzając przestrzeni w łazience.

Haczyk do przedpokoju – dzięki nim już nigdy nie zapomnisz parasola!

Możemy się założyć, że większość spóźnień ma związek ze zbyt długim czasem poświęconym na szukanie np. parasola, czapki lub innych części garderoby niezbędnej do wyjścia z domu. W końcu przedpokój to właśnie królestwo płaszczy, kurtek, szalików, torebek i wielu innych akcesoriów, które potrzebujemy mieć pod ręką podczas opuszczania mieszkania.

Aby zapanować nad tym całym inwentarzem potrzeba sporo miejsca… albo haczyków i wieszaków, dzięki którym przestrzeń w przedpokoju zostanie zorganizowana i uporządkowana. Dzięki odpowiedniej ilości tych małych domowych pomocników nigdy nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem parasola, czy szalika.

Haczyk do kuchni – wybawienie dla kuchennego placu boju

Kuchnia za to jest niekwestionowanym królestwem garnków, ścierek, rękawic, podstawek i wielu innych przedmiotów, których nagromadzenie może doprowadzić do istnego chaosu! Jak sobie z tym radzić? Oczywiście odpowiedź jest prosta – haczyki! Wszędzie tam, gdzie tylko dasz radę je umieścić i powiesić na nich część kuchennego dobytku.