Kuchnia w stylu eko

Odkąd eko trend zagościł w naszym życiu, zaczyna się już permanentnie wpisywać we wszystkie możliwe jego płaszczyzny, co niewątpliwie przyniesie daleko idące korzyści ekosystemowi, a tym samym nam. Moda na zminimalizowanie zużycia plastiku pojawia się już także w takich dziedzinach życia jak aranżacja wnętrz. W końcu prawdziwa ekologia polega na wprowadzaniu pozytywnych dla środowiska zmian na każdej stopie życia, a na to nigdy nie jest za późno! Zrezygnuj z tworzywa sztucznego tam, gdzie nie jest to konieczne i zastąp je naturalnymi odpowiednikami.

Ekologiczna kuchnia

Kuchnia ekologiczna to nie tylko kuchnia, w której segregujemy śmieci, ale także taka, w której plastik występuje w jak najmniejszej ilości. Wybór akcesoriów wykonanych z naturalnych tworzyw w takim miejscu jak kuchnia jest prostym zadaniem, a w dodatku odwdzięczy się także nienagannym efektem wizualnym. Są bardzo uniwersalne - pasują zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych klasycznych, dlatego nie ma ograniczeń w ich doborze. Na co więc się zdecydować, aby stworzyć własną kuchnię w stylu eko?

Bambusowe chlebaki

Warto zdecydować się na chlebak z bambusa. Dlaczego? Zapewnia odpowiednią cyrkulację, dzięki któremu chleb dłużej zachowuje chrupkość i walory smakowe, nie dopuszczając jednocześnie dostawaniu się wilgoci, której następstwem jest pleśń. Na tym nie kończą się jego zalety, bowiem bambus jest również materiałem lekkim, odpornym na zniekształcenia, zarysowania oraz wysokie temperatury, o które w kuchni nietrudno. Ponadto chlebaki bambusowe charakteryzują się również bardzo estetycznym wyglądem, a ich naturalna kolorystyka zachwycać będzie w każdej kuchni. Łatwo utrzymać je w czystości, a do tego ulegają recyklingowi. Czego chcieć więcej?

Chlebaki bambusowe

Drewniane deski do krojenia

W naszych kuchniach wciąż bardzo popularnie występują deski do krojenia z drewna. Choć nie brakuje im wad, zresztą tak samo jak i deskom wykonanym z innych tworzyw, to z chęcią nieustannie je wybieramy. Może dlatego, że prezentują się dużo bardziej elegancko niż na przykład plastikowe, choć w przeciwieństwie do nich chłoną zapachy. Nie niszczą się jednak tak szybko i nie tępią noży, co jest ich niewątpliwie dużą zaletą, a co najważniejsze - są ekologiczne. Poza tym można kłaść na nich rozgrzane garnki i rozłożyć na stole jako podstawki do dań, co czyni je pomocnymi, wielofunkcyjnymi akcesoriami kuchennymi. Różnią się także pod wieloma innymi aspektami, takimi jak ranty czy też przeznaczenie. Do krojenia chleba idealnie sprawdzi się deska ze zbiornikiem na okruszki i specjalnymi rowkami, pomiędzy które wpadają, powstrzymując tym samym powstawanie w kuchni bałaganu.

Bardzo komfortowym rozwiązaniem jest deska do krojenia na podwyższeniu z pojemnikami, w których umieścić można obierki lub pokrojone kawałki warzyw, owoców czy mięsa, co zdecydowanie usprawni pracę w kuchni. Nie brakuje także desek drewnianych o jeszcze bardziej eleganckiej stylistyce, takich jak połączenie drewna z marmurem, które nie tylko wyszukanie się prezentuje, ale będzie także długo służyć, dzięki wysokiej trwałości. 

Herbaciarki i pojemniki drewniane

Wszelką żywność, taką jak makarony czy płatki warto trzymać w pojemnikach nie tylko dlatego, że prezentują się dużo lepiej na kuchennej półce, ale także pozwalają na utrzymanie harmonijnego porządku, a przede wszystkim zabezpieczą żywność przed wszelkimi szkodnikami, takimi jak mole. Pojemniki drewniane są szczególnie eleganckie i ponadczasowe, dlatego wciąż są tak chętnie wybierane. Pięknie współgrają z ceramiką czy porcelaną, nadając kuchni klasycznego wyglądu. Należy jednak pamiętać, że narażony na wysoką temperaturę pojemnik drewniany może ulec szybkiemu rozpadowi, dlatego ważną kwestię stanowi drewno wysokiej jakości oraz jego odpowiednia impregnacja.

Ciężko wyobrazić sobie kuchenną szafkę bez herbaciarki, która przesiąknięta intensywnym aromatem herbaty daje o sobie znać już przy otwieraniu drzwi od szafki. Bardzo praktyczna może okazać się herbaciarka z przegródkami, pozwalającymi na segregację różnych rodzajów herbat i zapobieganie przenikania przez siebie ich aromatów. Różnorodność wyglądu herbaciarek pozwala na dostosowanie ich do wszelkich kuchennych styli, co czyni je doskonałym dodatkiem, urozmaicającym aranżację kuchni. Występują w wielu kolorach i designach, co sprawia, że pojemnik drewniany jest nie tylko praktyczny, ale także niezwykle estetyczny.

Wybór podstawowych akcesoriów kuchennych, które ulegają recyklingowi to bardzo dobry krok do stworzenia ekologicznych nawyków i tym samym polepszeniu nie tylko życia planety, ale także naszego. W końcu są one nie tylko bardzo praktyczne, ale także świetnie wyglądają na półce czy blacie.