Lampka na biurko - jak wybrać odpowiednią?

lampka biurkowa

Nowy rok szkolny niedawno się rozpoczął, a to oznacza , że wyprawka została już skompletowana. W tym poradniku zajmiemy się jednak wyborem odpowiedniej lampki na biurko ucznia. Dni są coraz krótsze, dlatego zadbamy nie tylko o design, ale przede wszystkim odpowiednie oświetlenie do nauki.

Lampki na biurko - co warto o nich wiedzieć?

Biurko do nauki i pracy powinno być ustawione w taki sposób, aby w ciągu dnia oświetlało je jak najwięcej dziennego światła. Natomiast lampka na biurko dla dziecka jest niezbędna, aby miejsce do pracy i nauki było dobrze doświetlone również wieczorem. Jak wybrać odpowiedni model, skoro lampki biurkowe to tak olbrzymia kategoria produktów? Podpowiemy Ci, na jakie cechy lampki na biurko zwrócić uwagę podczas zakupów.

Rodzaj żarówki

Wybór źródła światła, czyli żarówki podyktowany jest częściowo przepisami unijnymi. Lampki biurkowe wyposażone są w żarówki energooszczędne lub diody LED. Które rozwiązanie będzie najlepsze? W przypadku żarówek energooszczędnym już podczas zakupów decydujesz o tym, jaką barwę światła będzie dawać lampka na biurko dziecka. Lampki LED często wyposażone są w sterowniki, które pozwalają dowolnie zmieniać barwę światła.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ pokój dziecka jest często również jego sypialnią. Światło do nauki powinno mieć inną barwę i natężenie niż to, które daje lampka nocna. Lampka LED z regulacją barwy i natężenia światła może z powodzeniem pełnić funkcję lampki na biurko i nocnego oświetlenia do zasypiania. Wybór lampki LED może być również podyktowany względami bezpieczeństwa - diody nie nagrzewają się tak mocno, jak żarówki.

Rodzaj klosza

Lampki na biurko dla dziecka mają różne kształty, ale jeśli potrzebujesz oświetlenia do pracy, to klosz powinien być otwarty. Wszelkiego rodzaju lampki w kształcie zwierzątek czy chmurek dają światło rozproszone, bo ich klosze są zamknięte. Do pracy dziecko potrzebuje jasnego oświetlenia, więc najlepszym rozwiązaniem jest klasyczna lampka biurkowa z okrągłym, otwartym kloszem lub lampka LED z odpowiednio rozmieszczonymi diodami.

Warto również wybrać model, którego klosz jest regulowany. Dzięki temu można zmieniać kąt padania światła na blat biurka. Dobrym rozwiązaniem jest również lampka z łamanym ramieniem. Wówczas można bardzo dokładnie sterować oświetleniem.

Moc lampy

Lampki biurkowe zwykle wybieramy ze względu na ich estetykę. W przypadku oświetlenia do pracy należy starannie dobrać parametry, aby jak najlepiej służyło dziecku. Najważniejsza jest funkcjonalność, barwa i natężenie światła. Światło do nauki powinno być jasne, ale przyjazne dla wzroku dziecka. Źle dobrana barwa światła wpłynie niekorzystnie na wzrok – oczy dziecka będą się szybciej męczyć. Światło ma również wpływ na nastrój – zbyt mocne oświetlenie może prowadzić do kłopotów z koncentracją i zniecierpliwienia podczas wykonywania zadań.

Barwę światła możesz łatwo dobrać do swoich preferencji lub potrzeb. Na opakowaniach lamp znajdziesz informację o tym, jakiej barwy światło emituje konkretna lampka lub żarówka.

Optymalna barwa światła do nauki to wartości pomiędzy 3000K a 4000K, zatem barwy pomiędzy ciepłą a neutralną. To bardzo ważne, aby światło lampki dla dziecka nie było barwy zimnej inaczej zwanej światłem niebieskim. Takie światło emitują ekrany urządzeń elektronicznych np. smartfonów. Takie światło „oszukuje” mózg, mocno pobudza po to, abyśmy jak najwięcej korzystali z tego typu urządzeń. Trzeba unikać takiego światła wieczorem, ponieważ powoduje ono zaburzenia snu.

Lampka na biurko dla dziewczynki

Parametry techniczne Lampki na biurko mamy już opracowane, pora zająć się designem. Lampka na biurko dla dziewczynki powinna pasować do pozostałych elementów wystroju jej pokoju. Przygotowaliśmy kilka inspiracji - wybraliśmy stylowe lampki na biurko dla dziewczynki.

Pierwsza z nich to Uroczy jednorożec, który będzie odpowiedni bardziej jako nocne oświetlenie. Uroczy, bardzo dziewczęcy design pasuję do aranżacji pokoju niemowlaka i przedszkolaka.

Jeśli szukasz funkcjonalnej lampki na biurko dla uczennicy, polecamy klasyczny model na łamanym ramieniu. Białe i różowe modele są najchętniej kupowane do pokoi dziewczęcych.

Lampka na biurko dla chłopca

Pokoje chłopców mają nieco inny wystrój niż dziewczęce. Przyjęło się, że w ich aranżacji korzystamy z odcieni zieleni, niebieskiego, a dodatki wybieramy w bardziej zdecydowanych barwach. Pastele są zdecydowanie bardziej dziewczęce.

Nasza propozycja lampki na biurko dla chłopca to model klasyczny, z otwartym, okrągłym kloszem. Ramie z drewna w jego naturalnym kolorze sprawia, że lampa mieści się w ekologicznych trendach aranżacji wnętrz. Jej estetyką jest dość uniwersalna - będzie pasować do biurka kilkulatka, nastolatka, a nawet studenta.

Lampka na biurko dla dziecka może być ciekawym i wielofunkcyjnym gadżetem. Piękne, nowoczesne projekty świetnie prezentują się w pokoju dziecka. Pierwszak z pewnością będzie zachwycony lampką, której podstawa zmienia kolory. Lampka o bardzo nowoczesnej formie, wyposażona w sensor ruchu, budzik czy taka, której podstawa jest również indukcyjną ładowarką do elektroniki to gadżety, które podobają się dzieciom.