Lampy podłogowe - zalety i funkcje

Urządzając wnętrze, trzeba pamiętać o wielu rzeczach, a do nich należy oświetlenie oraz jego oprawa. Dobrze doświetlone pomieszczenie jest istotne, aby funkcjonowanie po zmroku nie było problematyczne, ale poza tym, jest to też jeden z kluczowych czynników, budujących jedyną w swoim rodzaju, nastrojową atmosferę w domu. Temu doskonale służy aranżowanie wnętrza ze względu na warstwy oświetleniowe, dzięki którym tworzyć można różnorodne, prawdziwie klimatyczne efekty. Zapewnią to źródła światła, pochodzące nie tylko z oświetlenia centralnego, które stanowi najczęściej lampa sufitowa, ale też między innymi lampy podłogowe, wyróżniające się mnogością zalet, sprawiających, że od wieków spotykamy je w naszych domach. Jak je zastosować, aby cieszyć się udaną aranżacją i co sprawia, że wybór ten jest warty do rozpatrzenia dla każdego?

Gdzie najlepiej sprawdzą się lampy podłogowe?

W takim miejscu jak sypialnia stawiamy raczej na lampki nocne, więc lampy podłogowe do salonu to idealny wybór, pozwalający na uzyskanie nastrojowego otoczenia, co w tym pomieszczeniu będzie szczególnie ważne. Jest to w końcu przestrzeń, w której spędzamy dużo wolnego czasu - relaksujemy się, przyjmujemy gości, dlatego zadbanie o odpowiednie otoczenie będzie kluczowe. Lampy stojące do salonu to nie tylko sposób na nadanie w tym pomieszczeniu klimatu. Umiejscowione w przytulnym kąciku służącym do czytania spełnią się także w swojej praktycznej roli, a ponieważ można je do woli przenosić w różne miejsca i ustawiać światło wedle własnych potrzeb, to są one niewątpliwie bardzo przydatnym elementami wyposażenia.

Różnorodność form i stylów sprawia, że lampy stojące podłogowe nadają się do wnętrz zarówno nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych, aż po te najbardziej klasyczne, również art deco lub eklektyczne. Wszystko to sprawia, że ta forma oświetlenia sprawdzi się właściwie wszędzie, gdzie uznamy za słuszne. Jeśli zależy nam na przyjemnym klimacie w sypialni i spędzamy w niej dużo czasu, to nie istnieją ograniczenia, aby i tam zaaranżować przestrzeń przy pomocy lamp podłogowych. Sprawdzą się także w biurach oraz dziecięcych pokojach. Najlepiej umiejscowić je koło biurka, fotela lub łóżka. Mnogość ich zalet wyklucza możliwość, żeby decyzja o kupnie lampy podłogowej mogła okazać się dla kogokolwiek nietrafna, niezależnie od przeznaczenia, miejsca i stylu aranżacji.

lampa podłogowa

Zalety lamp podłogowych

Lampy podłogowe są bardzo funkcjonalne, ponieważ nie wymagają instalacji, ani specjalnego montażu, a jedynie dostępu do gniazdka, więc można zrobić to szybko i bez wysiłku czy wizyty fachowca. W dodatku to korzystne rozwiązanie, gdy nie jesteśmy przekonani co do tego, czy wybrane miejsce będzie odpowiednie. Do woli można je przenosić z miejsca na miejsce, porównywać i stawiać tam, gdzie akurat się przydadzą, a to bardzo korzystna cecha w obliczu różnych ewentualności, a także znacząca przewaga nad lampami sufitowymi czy kinkietami.

Przy pomocy podłogowych lamp tworzyć można iście designerskie aranżacje, są doskonałym uzupełnieniem niezagospodarowanej przestrzeni, co czynić je może również urokliwą dekoracją wnętrza. Można dzięki nim uwypuklić i wyeksponować wybrany element lub obszar, ale spiszą się też, gdy ustalimy sobie nowe miejsce na czytanie książki lub rozłożenie planszówek. Będą dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie dodatkowe źródło światła może okazać się wskazane, a to czyni je pomocnym i ważnym atrybutem.

Rodzaje lamp podłogowych

Lampy podłogowe cechują się bardzo zróżnicowaną stylistyką i właśnie dlatego wpasują się w każdą przestrzeń. Wybierać można pomiędzy rozmaitymi modelami, różniącymi się nie tylko pod względem stylistyki, bogactwa zdobień lub minimalizmu, lampa podłogowa do salonu lub sypialni może cechować się także zróżnicowaną konstrukcją. Coraz większą popularnością cieszą się na przykład lampy na trójnogu, zapewniające odpowiednią stabilizację i ciekawy wygląd, jeśli natomiast zależy nam na dobrze rozproszonym świetle, to dobrym wyborem będzie lampa stojąca łukowa. Umiejscowiona przy kanapie z powodzeniem stanowić może oświetlenie centralne, więc doskonale spisze się jako lampa podłogowa do salonu.

Lampy różnią się również pod względem wielkości. Niskie lampy stojące stanowić będą urokliwy, dekoracyjny akcent w dużych salonach i sypialniach, ale będą też doskonałym rozwiązaniem dla mniejszych przestrzeni. Ażurowy klosz nada klimatu i będzie prezentował się równie elegancko za dnia. Wybierać można pomiędzy naturalnie prezentującymi się kloszami wykonanymi z bambusa, a metalowymi, idealnymi dla wnętrz w stylu industrialnym. Kształty podłużne, krągłe - wybór jest naprawdę szeroki, dlatego z łatwością dopasować można lampę do stylistyki wnętrza. Niewychodzący z mody minimalizm objawia się również w formie tradycyjnej lampy stojącej z kloszem w stonowanej kolorystyce z konstrukcją wykonaną z bambusa, ale poszukującym bardziej unikalnych rozwiązań do gustu przypadnie lampa podłogowa LED, która dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji będzie stanowić też designerski dodatek do wnętrza.

Niesamowita funkcjonalność i różnorodność lamp podłogowych otwiera zupełnie nowe możliwości w aranżacji wnętrza przy ich pomocy i dużą korzyścią jest to, że nie musi być to stałe miejsce, a można je wielokrotnie zmieniać. Niepodważalnie podnoszą komfort funkcjonowania i odczucia estetyczne, komponując się z resztą wnętrza. Rozpatrując wybór pod kątem własnych potrzeb, wielkości pomieszczenia i jej stylistyki możemy mieć więc pewność, że lampa podłogowa zda egzamin, niezależnie od przyjętej konfiguracji.