Lato w ogrodzie - jak przygotować się do ciepłego sezonu?

Ogród jest bardzo ważną częścią każdego domu. Tak, tak, ogród to również część domu! To właśnie w nim spotykamy się z rodziną czy ze znajomymi, aby porozmawiać, rozpalić grilla czy odpocząć od natłoku rutynowych obowiązków. Jak przygotować się na lato w ogrodzie? Poniżej znajdziesz 8 wskazówek, które pomogą Ci przygotować tą ważną przestrzeń. Przeczytaj ten artykuł, abyś mógł bez przeszkód cieszyć się promieniami słońca, gdy wyczekiwane długo lato wreszcie nadejdzie.

1. Załóż mini-szklarnię

Czy mini-szklarnia powinna się znaleźć Twoim ogrodzie? Uważamy, że tak! Jeśli zarówno Ty jak i Twoja rodzina chcielibyście spędzić lato w ogrodzie jednocześnie zbając o zdrowy styl życia, mini szklarnia pozwoli Wam hodować warzywa we własnym ogrodzie - zawsze zdrowe, soczyste i pełne blasku słońca. Produkty sprzedawane w sklepach często są niewiadomego pochodzenia, hodowane w sposób niekoniecznie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Naszym zdaniem należy z dystansem podchodzić do nalepek przyklejonych na wszelkie produkty spożywcze. Nawet, jeśli na pierwszym planie widać wielki napis “Bio”.

Dbanie o warzywa być również ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu, szczególnie jeśli ktoś jest ogrodnikiem z krwi i kości. Dzięki temu rozwiązaniu możemy być pewni, że wszystko co jemy jest w 100% zdrowe dla nas i naszej rodziny, a do tego będzie smakowało lepiej niż te produkty zakupione w supermarketach. Pomysłów na aranżację miniszklarni również jest mnóstwo, wszystko zależy od ciebie i od tego jak wiele warzyw będziesz chciał w niej uprawiać. A więc pobudź tylko wyobraźnię i do pracy!

Uśmiechnięty ogrodnik w szklarni

2. Lato w ogrodzie z grillem

Kto nie lubi posiedzieć w ciepłe letnie wieczory przy grillu? My nie znamy takiej osoby, a ty? Najlepiej zrobić to ze znajomymi i we własnym ogrodzie. Jeśli jeszcze nie masz swojego grilla, wybierz się do sklepu jak najszybcie, aby znalazł się on na wyposażeniu twojego ogrodu. Jakiego grilla najlepiej wybrać? To zależy tylko od ciebie! W sklepach znajdziesz grille różnego typu - elektryczne, gazowe, a nawet zabudowane. Wybierz taki, który spełni oczekiwania zarówno Twoje jak i Twojej rodziny. Rodzinne spotkania to najlepsze co może Cię spotkać w lato, gdy słońce świeci do granic możliwości. Wykorzystaj ten czas odpoczywając i zajadając kiełbaski lub warzywa z grilla! Pamiętaj, że kupując grilla warto zaopatrzyć się także w jakieś leżaczki ogrodowe, które będą i ładne i wygodne.

Grillowane warzywa

3. Posadź drzewka owocowe

Lubisz rozkoszować się soczystymi jabłkami i gruszkami? Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu, możesz mieć swoje własne owoce. W tym celu, najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczyć miejsce na sad. Jeśli w twoim ogrodzie jest już takie miejsce, zadbaj o to, aby krzewy były ładnie przycięte, a drzewa zakonserwowane. Warto również posiać trawę, która doda uroku i wdzięku plonom Twoich grusz i jabłoni.

Jakie drzewa posadzić?

Jabłonie, grusze oraz krzewy malinowe lub czarną porzeczkę. Gdy plony wyjdą na świat, zbierz je i ciesz się każdego ranka świeżymi owocami, które dodadzą Ci energii na resztę słonecznego dnia.

Jabłka na tacy

4. Ogród z pięknymi meblami

Stolik, krzesła, parasole ogrodowe i stojaki, czy ławki powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Na rynku jest ogrom tego rodzaju mebli, z których łatwo jest wybrać coś dla siebie. Warto też zadbać o ich konserwację, aby podczas następnej zimy nie zniszczyły się zbyt prędko. Pomyśleć możesz również o parasolach, które sprawdzą się, kiedy zechcesz się ukryć przed mocno prażącym letnim słońcem. Jednak warto wiedzieć, że o parasole też należy dbać, ponieważ są one podatne na czynniki zewnętrzne i zniszczenia. W tym celu kup pokrowce na parasole ogrodowe, które sprawią, że parasole będą gotowe do użycia co roku, bez uszczerbku na stanie technicznym. Możesz w tym celu wybrać, na przykład, wysokiej klasy pokrowiec na parasol ogrodowy marki Progarden.

Meble ogrodowe na tarasie

5. Zdrowe rośliny - piękny ogród

Rośliny tak samo jak ludzie czasem chorują. Musisz więc dbać o nie regularnie, aby nie dopuścić do takiego stanu. Istnieją specjalne preparaty różnego rodzaju, które pomogą Ci uporać się z chorobami roślin i pozwolą cieszyć się nimi na nowo. Należy dobierać te preparaty dokładnie czytając ich zastosowanie, aby przypadkiem nie zaszkodzić roślinom. Bez odpowiedniej troski i opiek, rośliny tracą swój intensywnie zielony kolor i zaczyna brakować im energii do życia. Pamiętaj, że niektóre rośliny potrzebują specjalnych warunków, dlatego zanim zdecydujesz się je hodować, sprawdź czy aby na pewno możesz im takie zapewnić.

Narzędzia ogrodnicze

6. Lato w ogrodzie z eleganckim trawnikiem

Pięknie przycięty trawnik podkreśli urok każdego ogrodu. Dlatego nie bagatelizuj kwestii koszenia trawy znajdującej się w Twoim ogrodzie. Zakładając trawnik, możesz od razu pomyśleć o ścieżce, którą przez niego poprowadzisz. Dzięki temu nikt nie będzie deptać trawnika a ogródek stanie się bardziej przytulny i zadbany.

Wiewiórka na trawniku

7. Staw lub oczko wodne

Lato w ogrodzie ze stawem lub oczkiem wodnym będzie czystą przyjemnością, która doskonale urozmaici Twój ogródek. Nie musi on być wcale jakiś bardzo duży. Zdecydowanie bardziej liczy się pomysł. Kojące działanie wody pozwoli Ci zrelaksować się we własnym ogrodzie o każdej porze dnia i nocy. Co więcej, wpuszczając rybki do stawu ożywisz ogród. Projektując staw, pomyśl także o dodatkowych dekoracjach takich jak kamyczki, mech, figurki. Zaplanuj dokładnie jego wielkość, kształt, oraz umiejscowienie na mapie Twojej posesji.

Stylowy dom nad wodą z górami na horyzoncie