Łazienka dla dwojga — pomysły na aranżację niewielkiego wnętrza

Przemyślana aranżacja łazienki dla dwojga to sposób, by zmieścić w jej wnętrzu wszystko, co niezbędne. Łazienka dla pary, nawet bardzo mała może być piękna i funkcjonalna. Podpowiemy Ci jak ją urządzić.

Niewielka łazienka w mieszkaniu w bloku lub dodatkowa łazienka przy sypialni ma z reguły kilka metrów kwadratowych powierzchni. Jak rozplanować sprzęty i w co wyposażyć mikroskopijne wnętrze? Naturalnie z podstawowych sprzętów nie możemy tu zrezygnować, co więcej można zaplanować wnętrze tak, by znalazły się w niej dwie umywalki i duże lustro. W końcu urządzamy łazienkę dla pary.

Nie stawiaj — podwieszaj

Wnętrze, którego podłoga jest niemal całkowicie zastawiona, wygląda na ciasne. W małej łazience warto zastosować sprzęty i meble podwieszane. Co więcej, postaraj się by na podłodze nie było widocznych podziałów — jeśli to możliwe zainstaluj prysznic bez brodzika lub wannę na nóżkach. Do tego podwieszane meble lub szafki na wysokich, smukłych nogach. Dodatkowe wyposażenie również powinno mieć formę lekką optycznie. Relingi, wieszaki na ręczniki i uchwyty powinny być jasne lub cienkie, wówczas nie będą wyraźnie zmniejszać optycznie powierzchni ścian.

Stosuj rozwiązania niebanalne, aby podkreślić wyjątkowość wnętrza. Zamiast klasycznego wieszaka na ręczniki ustaw drabinę pod ścianą. Drewniane szczeble posłużą do powieszenia ręczników do rąk i kąpieli. Konstrukcja z drewna pięknie kontrastuje z połyskiem ceramiki, dlatego doskonale sprawdza się w łazienkowych aranżacjach.

Klasyczne szafki łazienkowe zastąp regałem — taki mebel nie przytłoczyć małego wnętrza. Na drobiazgi polecamy regały z koszami zamiast szuflad. Możesz wybrać kosze plecione lub tekstylne pojemniki. Każda z tych propozycji dobrze koresponduje ze stylem boho, ekologicznym czy rustykalnym.

Jakie lustro do małej łazienki?

Jak największe — bowiem każda powierzchnia odbijająca światło powiększa wnętrze optycznie. W małej łazience dobrze jest zamontować lustro bez ramy lub wkleić taflę w wybranym miejscu i wykonać efektowne wykończenie z płytek ceramicznych. Pod lustrem blat — może być tak duży, jak to tylko możliwe. Dzięki temu zyskasz przestrzeń na dwie małe umywalki. Skąd ten pomysł? Bo aranżacja łazienki dla dwojga powinna uwzględniać możliwość korzystania z niej przez dwie osoby jednocześnie.

Łazienka dla pary — jak wybrać kolory?

Zakładamy, że urządzając łazienkę dla pary bierzesz pod uwagę preferencje partnera. Aranżacje w różach, inspirowane damskim buduarem nie są tu dobrym pomysłem. Kobiety z kolei nie zawsze czują się dobrze w przestrzeni surowej i minimalistycznej. Wybieramy zatem styl uniwersalny i kolorystykę, która pomoże optycznie powiększyć przestrzeń.

W przypadku małej łazienki kolorem pierwszego wyboru jest biały. Słusznie, bo jasne kolory sprawiają, że łazienka wydaje się większa. Jednak z bielą również trzeba uważać — jeśli nie przełamiesz jej niczym, to Twoja łazienka będzie przypominać wnętrze laboratorium. Dlatego jasne płytki i biała ceramika sanitarna powinny zawsze występować w duecie z naturalnym drewnem lub kolorowymi dodatkami. To ociepla wizerunek wnętrza i sprawia, że staje się ono żywe.

W małej łazience unikaj ciemnych wykończeń — czarne płytki lub betonowe ściany nie będą trafionym pomysłem. Jednak nie musisz całkowicie rezygnować z kolorów. Co więcej, możesz łączyć je tak, by wnętrze wyglądało na bardziej przestronne niż jest w rzeczywistości. Czy wiesz, że istnieją tapety, które możesz położyć na ścianie w łazience? Przyklejenie fototapety, która przedstawia obraz z szerokiej perspektywy stworzy wrażenie głębi. Obraz na tapecie stanie się jakby przedłużeniem wnętrza.

Łazienka dla pary może być bardzo efektownym wnętrzem. Jeśli zamiast jednego zdecydujesz się na dwa lustra, możesz bawić się tą kompozycją korzystając z tapety z na tyle dużym wizerunkiem postaci, aby lustra zasłaniały jej oczy. Uzyskasz wówczas efekt, jakby zwierzak lub osoba na ścianie nosiła okulary. To genialny w swej prostocie pomysł na niebanalną aranżację łazienki dla dwojga.