Łazienka w domu jednorodzinnym vs. łazienka w bloku – jakie wybrać stojaki na ręczniki?

Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem, ponieważ musi być dostosowana do potrzeb wszystkich domowników. O ile na jej wielkość i lokalizację nie zawsze mamy wpływ, tak na jej wyposażenie już tak. Sprawdź, jak dobrać odpowiednie wyposażenie do wielkości łazienki.

Funkcjonalność – słowo klucz przy wyborze odpowiednich wieszaków do łazienki na ręczniki

Zanim rozpoczniesz wędrówkę po sklepach w poszukiwaniu wieszaków łazienkowych na ręczniki, zastanów się, jak chcesz użytkować swoją łazienkę. Może to brzmi trywialnie, ale większość osób w ogóle nie zastanawia się nad rolą, jaką łazienka ma spełniać w ich domu. Chcesz, aby łazienka spełniała wyłącznie funkcję pięknego pomieszczenia do relaksu, czy może wolisz, aby była to również przestrzeń użytkowa, gdzie znajdzie się miejsce np. na wysuszenie ręczników? Przemyśl to, zanim przystąpisz do urządzania łazienki.

Łazienka w domu jednorodzinnym to niemal nieograniczone pole działania!

Jeśli budujesz swój dom jednorodzinny, jesteś w najlepszym położeniu! Masz bezpośredni wpływ na jej rozmieszczenie i zaplanowanie funkcjonalności. Jeśli masz taką możliwość –zaplanuj, aby była ona jak największa. W dużej łazience bez trudu zainstalujesz umywalkę, wannę i kabinę prysznicową (jedno i drugie ma swoje zalety, dlatego jeśli masz taką możliwość – nie wybieraj między jednym a drugim).

Doskonałym rozwiązaniem jest również zaplanowanie miejsca na suszenie prania i suszenie ręczników po kąpieli. Umiejscowienie stojaka lub wieszaka na ręczniki w łazience jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Jeśli możesz – zaplanuj łazienkę tak, aby móc swobodnie umieścić wieszaki na ręczniki do łazienki.

Mając dużą łazienkę, nie musisz się ograniczać, jeśli chodzi o modele stojaków na ręczniki. Zmieścisz każdy rozmiar stojaka, Twoim jedynym kryterium powinien być tak naprawdę jego wizualne walory. W końcu nikt nie powiedział, że pragmatyczne podejście z planowaniem przestrzeni musi się wykluczać z estetyką projektu. Na rynku jest bardzo duży wybór odpowiednich stojaków i wieszaków do łazienki, z pewnością wybierzesz taki, który będzie pasował do Twojej łazienki.

łazienka w niebieskim kolorze

Stojaki, które mogą cię zainteresować:

  • chromowany stojak na ręczniki do łazienki
  • drabina wieszak na ręczniki
  • drabinka wieszak na ręczniki
  • Sprawdź inne akcesoria łazienkowe i wieszaki na ręczniki w naszym sklepie.

Dom jednorodzinny ma jeszcze jedną zaletę – planując jego rozkład, możesz stworzyć miejsce na dwie łazienki! Jest to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie minimalizm i nie lubią zbędnych przedmiotów w łazience. Jeśli należysz do tych osób, zaplanuj w swoim domu dwie łazienki – jedną z wanną przeznaczoną wyłącznie do relaksu, a drugą z prysznicem, pralką i odpowiednimi stojakami na ręczniki i pranie. Dzięki takiemu podziałowi zyskasz nie tylko dwie odrębne przestrzenie, których funkcjonalności będą jasno określone, ale też zyskasz dwie łazienki, z których jedną możesz przeznaczyć np. dla gości. To też idealne rozwiązanie dla dużych, dwupiętrowych domów.

Łazienka w bloku – ta przestrzeń wymaga strategii!

Mała łazienka to dużo większe wyzwanie niż planowanie przestrzeni w domu jednorodzinnym. Największą trudnością przy ograniczonym metrażu jest połączenie funkcjonalności z estetyką, czyli krótko mówiąc – zmieszczenie wszystkich niezbędnych urządzeń i optyczne powiększenie wnętrza. Myślisz, że to niemożliwe? Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów, na pogodzenie ze sobą obu tych założeń w małej łazience.

Funkcjonalne stojaki na ręczniki – sposób na zaoszczędzenie miejsca

W małej łazience wystarczy jeden ręcznik rzucony na podłogę, aby powstał w bałagan i nieład. Rozwiązaniem takiej sytuacji są wieszaki i stojaki łazienkowe na ręczniki, które umożliwią nie tylko odpowiednie suszenie mokrych ręczników, ale też ich przechowywanie. W małych łazienkach wygodne (i efektowne) będą drabinkowe stojaki na ręczniki. Dadzą one możliwość przechowywania wielu ręczników piętrowo, dzięki czemu nie zajmie on dużo przestrzeni i unikniemy efektu niepotrzebnego zagracenia łazienki.

Chcesz mieć większą łazienkę? Wybieraj tylko jasne kolory!

Nawet najlepiej urządzone pod względem funkcjonalności niewielkie wnętrze będzie wyglądało na ciasne i nieprzytulne, jeśli nie zadbamy o jego optyczne powiększenie. Służy temu kolor, kształt i faktura materiałów użytych do wykończenia ścian oraz podłogi, a także usytuowanie luster i oświetlenia.

Małe pomieszczenie nawet przy niewielkiej ilości sprzętu będzie wyglądało na małe. W takiej sytuacji najlepiej jest je optycznie powiększyć. Najprostszym sposobem na optyczne powiększenie jest używanie jasnych kolorów. Małe łazienki zdecydowanie nie lubią ciemnych kolorów, dużych płytek i zbyt wielu ozdób. Płytki średniej wielkości oraz niewielkie zdobienia – to jedna z podstawowych zasad urządzania małych łazienek. Natomiast kolory, które sprawdzą się w małej łazience to przede wszystkim te kojarzące się z wodą i powietrzem, czyli zimne odcienie błękitów, zieleni i fioletów.

Lustra i światło również powiększą przestrzeń

W małych pomieszczeniach dużą rolę odgrywają również lustra. Ustawione w odpowiednich miejscach dodadzą pomieszczeniu głębi i wrażenia przestronności.

Także odpowiednie oświetlenie wpłynie pozytywnie na optyczne powiększenie wnętrza. Najlepsze dla małych pomieszczeń jest światło dzienne. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, należy zadbać o to, żeby chociaż jedno źródło światła w łazience było swoją barwą zbliżone do światła dziennego.