Leżaki ogrodowe - odpocznij jak należy

leżak ogrodowy

Zbliżający się letni czas zdecydowanie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Łapanie promyków słońca w swoim ogrodowym zaciszu to jeden z najlepszych sposobów na zasłużony relaks. Niezależnie od tego, czy wolimy oddać się lekturze ulubionej książki, czy zażyć słonecznych kąpieli - najważniejsze, aby przy każdej takiej czynności było nam jak najbardziej komfortowo. O wygodę można zadbać, wyposażając się w leżak ogrodowy, dzięki któremu wolny czas na świeżym powietrzu będzie jeszcze bardziej jakościowy.

Leżaki ogrodowe - czym kierować się przy wyborze?

Oferowane przez producentów leżaki ogrodowe mogą różnić się od siebie pod wieloma względami. Wyboru powinniśmy dokonywać nie tylko pod kątem efektu wizualnego, ale też funkcjonalności. Chcąc, aby służyły jak najdłużej, a przy tym dobrze się sprawdzały, powinniśmy zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak jakość wykonania. Leżak musi być solidny, aby uniknąć zniszczeń w postaci podartego, wytartego materiału, a nawet połamanej konstrukcji. Najlepiej, gdy jest też odporny na zmienne warunki atmosferyczne, gdyż deszcz, kontakt z wodą, wilgoć, czy mróz może przyczyniać się do szybszego wyeksploatowania leżaka. Także stała ekspozycja na promienie słoneczne może sprzyjać odbarwieniom, dlatego należy zwracać uwagę na materiały, z których leżak został wykonany.

Nie zapominajmy o wygodzie. Najlepiej, gdy leżak ogrodowy posiada możliwość regulacji, dzięki której będzie można wypocząć w dowolnej pozycji. W przypadku, gdy takiej możliwości nie ma, to leżak powinien być tak wyprofilowany, aby dobrze dostosowywał się do ciała i zapewniał relaks w komfortowej pozycji. Ważna jest nie tylko sama konstrukcja, ale też pokrycie, które może stanowić materac lub naciągnięta tkanina, na przykład siateczka textilene - wytrzymała i doskonale sprawdzająca się w przestrzeni zewnętrznej. Modele z doczepianą poduszką zapewniają pełną wygodę leżenia, jak i siedzenia. Jeżeli natomiast planujemy trzymać leżak blisko basenu, gdzie będzie narażony na kontakt z wodą, to wybór trzeba podjąć, uwzględniając odporność materiału na wilgoć. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Rodzaje leżaków ogrodowych

Leżaki różnią się od siebie głównie rodzajem materiału, z którego są wykonywane. Na rynku dostępnych jest ich wiele - leżaki ogrodowe plastikowe, wiklinowe, ale też bardziej innowacyjne tekstylia. Każdy z nich charakteryzuje się zupełnie innymi cechami, posiada odmienne wady i zalety, które powinno się rozpatrzyć i dostosować do własnych potrzeb. Najpopularniejsze pozostają leżaki wykonane z tworzywa sztucznego, drewniane, metalowe oraz z technorattanu.

Zalety i wady leżaków ogrodowych

Wszystko ma swoje zalety i wady, których uniknąć się nie da, ale na pewno warto się im przyjrzeć. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Ze względu na zróżnicowane potrzeby przeważyć mogą też różne cechy, którymi charakteryzują się poszczególne leżaki.

  • Leżaki ogrodowe plastikowe - opcja najmniej kosztowna i wymagająca z tego względu, że łatwo utrzymać je w czystości, a przy tym nie trzeba ich impregnować. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, jednak z czasem, narażone na silne działanie promieni słonecznych mogą płowieć. Jakość uzależniona jest głównie od rodzaju tworzywa, najtańsze modele wykonane z cienkiego plastiku mogą nie być zbyt trwałe. Na zimę należy chować je do wewnątrz, aby trudne warunki atmosferyczne nie przyczyniły się do pękania. Na rynku znaleźć można też leżaki plastikowe o bardziej wytrzymałych właściwościach z poliuretanu, który jest odporny na ciężkie warunki atmosferyczne. Dużą zaletą tworzywa sztucznego jest to, że jest lekkie, więc przenoszenie takich leżaków nie będzie wymagać od nas wkładania siły.
  • Leżaki ogrodowe drewniane - cechują się naturalną estetyką, doskonale łączącą się z zieloną scenerią ogrodu. Są także bardzo stabilne i wytrzymałe. O ile zadbamy o ich prawidłową konserwację będziemy mogli być pewni, że będą nam służyć przez długi czas. Należy jednak pamiętać, że wymagania pielęgnacyjne i poszczególne cechy zależeć będą również od rodzaju drewna. Kolejną zaletą jest ich niska podatność na nagrzewanie, więc siadanie na drewniany leżak po jego dłuższej ekspozycji na słońcu będzie komfortowe. Największą wadę stanowi ciężar, przenoszenie leżaka będzie wymagać więcej siły, ale można to też sobie ułatwić. Niektóre modele wyposażone są w kółka, dzięki którym przetransportujemy leżak sprawniej,
  • Leżaki ogrodowe metalowe - jest to propozycja, która niewątpliwie dobrze skomponuje się z nowoczesną stylistyką, do tego charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Stalowa lub aluminiowa jest jedynie konstrukcja leżaków, oparcie wykonane jest z tkaniny wodoodpornej. Leżak wykonany z aluminium jest łatwiejszy w przenoszeniu, bo lżejszy, stalowy za to jest cięższy, ale cechuje się lepszą wytrzymałością i stabilnością. Leżaki metalowe należy zabezpieczać przed korozją. Ich wadą jest to, że dość szybko się nagrzewają od słońca, trzeba więc przy nich uważać, aby się nie poparzyć.
  • Leżaki z technorattanu - posiadają estetykę plecionego rattanu, a jednocześnie są od niego dużo wytrzymalsze. Jest to tworzywo sztuczne, a więc lekkie, łatwe w czyszczeniu i niewymagające konserwacji. Są też odporne na mróz, działanie promieni słonecznych, więc bez względu na warunki atmosferyczne można trzymać leżaki z technorattanu w ogrodzie. Wadą jest natomiast ich wysoka cena.

Warto przemyśleć, jak często będziemy potrzebować przenosić leżaki, czy jesteśmy przygotowani na skrupulatną konserwację, a także wziąć pod uwagę zasobność swojego portfela. Istotne jest także planowane umiejscowienie - koło basenu wybór musi być bardziej przemyślany, leżaki ogrodowe na taras, który jest zacieniony, mogą być już tak naprawdę wszelkiego rodzaju. Pamiętając o wszystkich tych kwestiach, będziemy mieć pewność, że nasz odpoczynek będzie w pełni jakościowy, a my usatysfakcjonowani.