Lista akcesoriów ułatwiających przechowywanie

W każdym domu i mieszkaniu potrzebne jest miejsce na przechowywanie przedmiotów. Jak ułatwić sobie segregowanie i układanie rzeczy, by móc szybko znaleźć to, czego w danej chwili potrzebujesz? Jak zoptymalizować składowanie rzeczy, by przydatne przedmioty były zawsze pod ręką?

Podstawowe zasady przechowywania rzeczy

Większość osób nie przepada za sprzątaniem, a z drugiej strony lubi mieć czysty i uporządkowany dom. Można połączyć obie te rzeczy, skracając czas przeznaczony na prace domowe i ułatwiając sobie zachowanie ładu. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Wyrzuć zbędne przedmioty

Jeżeli z czegoś nie korzystasz, pozbądź się tego. Gdy przedmiot jest zniszczony, oddaj go do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Jeżeli nadaje się jeszcze do użycia, możesz sprzedać go przez Internet lub w komisie albo podarować potrzebującym. Zmniejszenie liczby rzeczy to najłatwiejszy i najbardziej skuteczny sposób na zapewnienie sobie trwałego, prostego do utrzymania porządku w domu. Dzięki temu poczujesz się też lepiej, mając świadomość, że masz w mieszkaniu tylko te przedmioty, których naprawdę używasz.

Posegreguj rzeczy

Uporządkowanie przedmiotów, odzieży i innych elementów domowego wyposażenia bardzo pomaga w utrzymaniu porządku. Sposób segregowania jest dowolny - wybierz taki, który będzie dla Ciebie najbardziej intuicyjny. Możesz na przykład umieścić małe akcesoria kuchenne w jednej szufladzie, a duże w drugiej. Jednak równie dobre będzie uporządkowanie ich według zastosowania lub częstotliwości, z jaką korzystasz z poszczególnych rzeczy: ważne, żeby było łatwo zapamiętać, gdzie się znajdują, i w razie potrzeby szybko je znaleźć.

To, co potrzebne, miej zawsze pod ręką

Dobrym zwyczajem jest umieszczanie często używanych rzeczy w najbardziej dostępnych miejscach. Jeżeli nie dysponujesz wystarczającą ilością łatwo dosięgalnej przestrzeni, możesz podzielić przedmioty na aktualnie niezbędne i rzadziej używane. Świetnym przykładem są ubrania: w zależności od sezonu, w podręcznej komodzie może znaleźć się garderoba zimowa lub letnia, a na szczycie szafy lub w schowku - te, które przeznaczone są do wykorzystania w innej porze roku.

Ułatw sobie dostęp do rzeczy

Czy zawsze musisz wyciągać wszystko z szuflad, żeby dostać się do potrzebnych przedmiotów? Możesz ułatwić sobie zadanie, stosując odpowiednie pudełka i organizery, w których umieścisz różne kategorie rzeczy. Dobrym rozwiązaniem będzie też zmniejszenie liczby przedmiotów w miejscach, z których najczęściej korzystasz, oraz stosowanie mniej skomplikowanych sposobów przechowywania (na przykład jeden rząd ubrań w szafie zamiast dwóch).

Oznacz, co tylko możesz

Wszyscy znamy problem tajemniczego pudła lub worka z bliżej nieznaną zawartością, który przeszkadza w sprzątaniu i innych czynnościach, ale przecież nie można go wyrzucić, bo może tam być coś ważnego… Rozwiązaniem jest oznaczanie pojemników do przechowywania odpowiednimi etykietkami - wystarczy jeden rzut oka na plakietkę Buty zimowe, by nie trzeba było otwierać pudełka.

Przechowywanie w małym pokoju

Przechowywanie przedmiotów - jak to robić?

Nawet największe starania w kierunku utrzymania porządku mogą okazać się niewystarczające, jeżeli będzie brakowało miejsca do przechowywania rzeczy. Dlatego warto zaopatrzyć się w rozwiązania, które pomogą w posegregowaniu rzeczy i utrzymaniu ich tam, gdzie powinny pozostać.

Szafki, szafy i komody

To podstawowe miejsca na przechowywanie przedmiotów. Rozwiązania dobiera się w zależności od konkretnych potrzeb, jednak zasadniczo najbardziej praktycznym wyborem są stosunkowo płytkie szafki, gdzie nie trzeba sięgać zbyt głęboko, by dostać się do potrzebnych rzeczy. W przypadku drobnych elementów wyposażenia czy garderoby znakomicie sprawdzą się meble z szufladami, które pozwalają na szybkie skontrolowanie zawartości i wyjęcie tego, czego akurat szukasz.

Pudełka

Przechowywanie rzeczy w pudełkach pozwala wygodnie posegregować przedmioty i zapobiega ich kurzeniu się. Pudełka można umieścić wewnątrz większych mebli, jak szafy czy witrynki, ale również przechowywać luzem lub wyeksponować na półkach - to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie, jeżeli wybierzesz ozdobne kartony.

Worki

Worki nadają się do przechowywania rzeczy raczej przez dłuższy okres czasu. Możesz w nich umieścić na przykład bożonarodzeniową choinkę lub zimowe ubrania, a także stare zabawki czy elementy wyposażenia, których zamierzasz się pozbyć.

Przechowywanie próżniowe

Ciekawą alternatywą dla zwykłych worków i reklamówek są torby próżniowe. Są to specjalne worki ze szczelnym zamknięciem, z których po zapakowaniu odsysa się powietrze (na przykład przy pomocy odkurzacza). To doskonały sposób na zmniejszenie ilości zajmowanego miejsca. W torbach próżniowych możesz przechowywać pościel, poszewki, ubrania i inne tekstylia.

Pudełka do przechowywania

Przydatne akcesoria

Żeby utrzymać porządek, musisz wyrobić sobie odpowiednie nawyki i zadbać o wystarczającą ilość miejsca do przechowywania przedmiotów. Przydatne będą także różnego rodzaju akcesoria, takie jak drabinka pokojowa, organizery czy etykietki do oznaczania pudełek.

Organizery

Organizery pozwalają uporządkować duże ilości drobnych przedmiotów. Na rynku dostępne są modele o różnych wielkościach i zastosowaniu - dzięki nim zyskasz możliwość posegregowania artykułów papierniczych, sztućców czy bielizny w szufladach. Możesz kupić organizery w sklepach z wyposażeniem do domu lub wykonać je samodzielnie, na przykład w formie kartonowych przegródek.

Drabinki i podesty

Drabinki i podesty pomogą Ci dostać się do najwyższych szafek nawet wtedy, gdy nie grzeszysz wysokim wzrostem. Najpopularniejsze są drabiny pokojowe 2 stopniowe, ale dostępne są również modele z większą ilością schodków lub jednostopniowe podesty. Dużą zaletą tego typu elementów jest możliwość wykorzystania ich jako awaryjne miejsce do siedzenia, kiedy zjawią się niespodziewani goście.

Etykietki

Dzięki wykorzystaniu odpowiednich oznaczeń, będziesz doskonale wiedzieć, gdzie znajdują się poszczególne przedmioty. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są etykietki samoprzylepne, które wystarczy przykleić w pożądane miejsce, a następnie umieścić na nich opis zawartości.

Półka, regał do przechowywania