Mała łazienka - nowoczesne i wygodne zagospodarowanie

Prysznic do małej łazienki to jedno z rozwiązań, które pozwalają na stworzenie pięknej i funkcjonalnej przestrzeni dosłownie na kilku metrach kwadratowych. Jeśli do tego dobierzesz odpowiednie akcesoria łazienkowe, Twoja łazienka będzie równie efektowna, jak pokój kąpielowy.

Urządzanie niewielkiej łazienki w mieszkaniu w bloku to prawdziwa powtórka z lekcji geometrii. Jak na tak małej powierzchni zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria? Pełnowymiarowa wanna nie jest tutaj najlepszym rozwiązaniem – zdecydowanie lepszy będzie prysznic. Poza dodatkowym miejscem na szafki łazienkowe i pralkę zyskujesz jeszcze spore oszczędności wody.

Jaki prysznic do małej łazienki?

Do aranżacji prysznica można podejść na kilka sposobów. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zabudowanie wnęki, drążek i zasłona prysznicowa. To wyjście budżetowe, które wcale nie oznacza gorszego efektu estetycznego. Ogromny wybór zasłon prysznicowych pozwala na stworzenie bardzo ciekawej aranżacji za niewielkie pieniądze. Zasłony z tkaniny bardzo różnią się teraz od znanych nam plastikowych modeli w niekoniecznie eleganckich kolorach. Do dyspozycji masz obecnie pełną paletę kolorów, wzorów i modnych printów.

Druga opcja to zakup gotowej kabiny z brodzikiem. W tym wypadku warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania – szczególnie elementów uszczelniających drzwi i plastików. Te wysokiej jakości zapewnią dobry wygląd kabiny na wiele lat. Plastikowe elementy nie wytrą się pod wpływem środków czyszczących, a uszczelki będą spełniać swoje zadanie przez długi czas.

Aranżacja małej łazienki

Do lamusa odchodzą w pełni zabudowane kabiny z tzw. bajerami – radiem, natryskami na ścianach itp. Po kilku latach użytkowania okazuje się, że trudno dokupić do nich części zamienne, a plastikowe ścianki matowieją. Lepszym rozwiązaniem jest szklana kabina z brodzikiem składająca się z dwóch szyb – pozostałe dwie to ściany wyłożone płytkami. Wówczas takie akcesoria łazienkowe jak słuchawki prysznicowe, dozowniki mydła czy półki możesz wybrać samodzielnie.

Trzecia opcja, która obecnie podbija serca wszystkich miłośników pięknego designu to prysznic bez brodzika za prostą ścianą ze szkła. Jest to rozwiązanie, które optycznie powiększy małą łazienkę. Szkło nie dzieli przestrzeni – widzimy ją przecież w całości. Na podłodze również nie ma wyraźnie zaznaczonych podziałów. Taki natrysk wygląda bardzo nowocześnie, ale uwaga wszystko jest doskonale widoczne. To oznacza, że trzeba bardzo starannie dobrać armaturę i wyposażenie. Deszczownica w tym wypadku jest nieodzowna – nadaje ciekawego wyglądu. Nie jest to jednak praktyczna opcja, jeśli bateria nie jest dodatkowo wyposażona w słuchawkę prysznicową. W małej łazience konieczne jest zainstalowanie obydwu typów armatury. Nalanie wody do wiadra z deszczownicy czy umycie szklanej ściany będzie po prostu niewykonalne.

Dodaj efektowne akcesoria do łazienki

Aby prysznic był w pełni funkcjonalny, potrzebujesz jeszcze kilku drobiazgów. Między innymi półki pod prysznic. Żele i szampony ustawione na podłodze to kiepska dekoracja. Dzięki półce masz wszystko pod ręką, ułożone tak, aby było Ci wygodnie. Mała łazienka to również niewielka kabina, dlatego półka nie może zajmować wiele miejsca. Wykorzystaj przestrzeń, która nie będzie Ci potrzebna do swobodnego wykonywania zabiegów higienicznych.

Półka narożna lub taka, którą wiesza się na baterii prysznicowej to sprytne i praktyczne rozwiązania. Inną opcją jest zainstalowanie na ścianie prysznica uchwytów na dozowniki mydła w płynie lub dużego dozownika, do którego możesz wlać kilka kosmetyków. Tym sposobem masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz, a forma wizualna jest atrakcyjniejsza. Pod prysznicem nie stoją kolorowe butelki na półce tylko eleganckie, dobrane do aranżacji dozowniki. Ten pomysł szczególnie przypadnie do gustu minimalistom.

Akcesoria łazienkowe na uchwytach mocowanych do ściany to pomysł nie tylko pod prysznic. Mydelniczka na uchwycie często jest jedynym rozwiązaniem, gdy nie masz blatu pod umywalką, a na jej brzegach nie ma miejsca, żeby cokolwiek postawić. Zaaranżowanie małej łazienki nie jest proste, ale wykorzystując odpowiednie wyposażenie, możesz sprawić, że będzie ona wygodna i w pełni funkcjonalna. Sprytne akcesoria i dobrze przemyślane przechowywanie to najlepsza droga do osiągnięcia tego celu.