Marmur w nowoczesnej łazience - oczami projektanta wnętrz

Marmur

...skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu...

Marmur, jako materiał aranżacyjny, sięga czasów starożytnych, kiedy to najczęściej był stosowany w przestrzeniach możnowładców, ich pałacach czy obiektach sakralnych. Podkreślał tym samym bogactwo, dostojność i prestiż.

Marmur jest jednym z pierwszych wymienianych materiałów, które kojarzą się nam z klasą, elegancją i wysublimowanym gustem. Niegdyś rzeczywiście był materiałem tylko dla wybranych, choć i dziś wciąż nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić.

Jest materiałem, który często jest wykorzystywany w wielu aranżacjach i mimo wszystko nie tylko w tych zarezerwowanych dla odbiorców klasy Premium. Bywa stosowany nie tylko w łazienkach – jest widoczny również w kuchni, na blatach, ścianach czy podłodze. Również jest materiałem, który dosłownie wszedł na salony, manifestując swój kunszt i bogactwo naturalności.

Marmur jest skałą, potocznie nazywaną kamieniem. Cechuje go charakterystyczne użylnienie. Jest bardzo plastyczny w układaniu wzorów i niesamowicie wytrzymały. Marmur, jak przystało na materiał szlachetny, lubi odpowiednie traktowanie, gdyż nie toleruje płynów mocno ingerujących w powierzchnie, takie jak kwasy i płyny mocno żrące. Należy stosować wyłącznie dedykowane dla niego preparaty.

Przy układaniu marmuru dobrze jest zwrócić uwagę na wzory, które są niepowtarzalne. Zatem dowolność ułożeń nie jest tak do końca oczywista. Falistość form linii i ich szarpany wzór, może być ułatwieniem i utrudnieniem. Stąd też nie wszyscy ten materiał lubią. Jest kapryśny, lubi harmonię, choć sam harmonijny nie jest.

Z pewnością elegancja wymaga harmonii, dlatego dobrze jest wyważyć ilość tego szlachetnego materiału. Jest w odbiorze dość chłodny. Również w dotyku nie oddaje nam ciepła. Dobrze jest zatem zestawiać go z drugim naturalnym materiałem, czyli drewnem. Szlachetność obu to z pewnością duet skazany na sukces.

Kolory w łazience - kompozycja z marmurem

Daje dużo możliwości aranżacyjnych. Komponowanie go z kolorami nie jest tak do końca łatwą techniką. Wsparciem okażą się kolory w nim samym występujące, a zwykle są to wspomniane wcześniej użylnienia. Bardzo często znajdziemy tam kolory beżu, kremowe, miedziane, odcienie szarości i czerni oraz nietuzinkowej zieleni.

Po połączeniu marmuru i kontrastującego złota, srebra czy czerni, akcentujemy jeszcze bardziej szlachetność obydwu. Przy okazji każde z tych zestawień to aranżacje ponadczasowe. Polecane tym, którzy cenią sobie klasykę i najwyższą jakość materiałów. Przy złocie i czerni skierujemy się zarówno w Art Deco, jak i delikatny modern loft. Srebro skojarzy się z subtelnym stylem modern. Każdy z tych elementów lubi być na pierwszym planie.

Sztuką jest pokazać wyważony element, by nie zakrawał o kicz. Zaleca się umiar w ilości i w szaleństwach w dodatkach, w których to marmur również gości.

Jest to wciąż materiał, który się ceni – jak na skałę, dlatego producenci, wychodząc naprzeciw inwestorom, zaczęli produkować płytki z marmurowym wzorem. Marmur jako wzór bywa również stosowany przez designerów w branży fashion. I jak mała czarna – nigdy nie wychodzi z mody.

Autorka:
Arleta Kartuszewska
(Projektantka Wnętrz i CEO Francesco Design)