Meble ogrodowe — kupić czy zrobić?

Praktyczny stół i wygodne krzesła ogrodowe można kupić w sklepie lub zrobić samodzielnie. Wybór tej drugiej opcji to świetna okazja nie tylko do obniżenia kosztów, ale także do zastosowania oryginalnego podejścia i wykorzystania własnych pomysłów. Samemu należy dobrać i kupić materiały, a zdobyte wcześniej umiejętności stolarskie i pokrewne będą z pewnością pomocne w poradzeniu sobie z takim zadaniem. Zakup mebli ogrodowych to zdecydowanie droższa opcja, jednak jeśli zależy Ci na wysokiej jakości i stylowym designie, będzie to dobry wybór.

Jakie meble ogrodowe wybrać?

Przede wszystkim, należy wybrać takie meble, które będą pasować do ogrodu zarówno pod względem wyglądu, jak i rozmiaru. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, nie warto zagracać jej zbyt dużą ilością mebli — w takim przypadku wystarczy stół i krzesła. Natomiast jeśli Twój ogród jest duży, możesz zainwestować w cały zestaw mebli ogrodowych, złożony z bardzo wielu pozycji, w tym takich, jak np. hamaki, poduchy ogrodowe lub barek ogrodowy. Wszystko zależy od Twojej wizji i preferencji. Zanim wybierzesz materiał na meble ogrodowe lub gotowe rozwiązanie, zastanów się, z jakiego materiały chciałbyś, aby były one wykonane. Jeśli chodzi o DIY — tu przede wszystkim królują palety, deski i drewno. Natomiast gotowe meble dostępne są w różnych wariantach i wykończeniach.

Stylowe meble ogrodowe

Jak zrobić meble ogrodowe?

Meble ogrodowe DIY od lat zyskują na popularności. W szczególności powodzeniem cieszą się meble z palet, które uchodzą zarówno za łatwe do wykonania, jak i designerskie.
Nie trzeba wcale wydawać dużych pieniędzy, aby sprawić sobie taki zestaw wypoczynkowy. Wystarczy wykazać się wyobraźnią, zdolnościami manualnymi i samodzielnie stworzyć stylowy stolik i krzesła lub fotele.

Takie samodzielnie wykonane meble mają wiele zalet:
oszczędność pieniędzy,
niepowtarzalność każdego mebla,
możliwość zaprojektowania mebla według własnych potrzeb i preferencji.

Jak uszyć poduszki na meble ogrodowe?

Kiedy masz już zestaw mebli ogrodowych, warto dobrać do nich (kupić lub uszyć) poduszki.
Przed ich wykonaniem, należy pamiętać, że poduszki ogrodowe powinny mieć następujące właściwości.

Odporność na słońce — nie powinny blaknąć na słońcu.
Łatwe do czyszczenia z brudu i kurzu, odporne na wilgoć.
Duża gęstość wypełniacza — musi wytrzymać znaczne obciążenia wagowe i jednocześnie nie odkształcać się.
Zdejmowane pokrowce.
Odporne na uszkodzenia mechaniczne i antypoślizgowe pokrowce z tkaniny.

Pokrowce to jedna z najważniejszych części poduszek do mebli ogrodowych. Od nich zależy łatwość pielęgnacji i trwałość poduszki. Z tą częścią poduszki każdy będzie miał stały kontakt, co oznacza, że ​​powinna być łatwa do czyszczenia i przyjemna w dotyku.
Dlatego przy samodzielnym projektowaniu poduszek ogrodowych, najlepiej wybrać specjalne tkaniny do użytku na zewnątrz. Z reguły są to materiały syntetyczne – poliester, poliakryl i polipropylen z oznaczeniem „do użytku na zewnątrz”. Niestety, naturalne tkaniny bardzo szybko tracą kolor, gdy są używane na zewnątrz. Dlatego nie zaleca się ich stosowania w poduszkach ogrodowych. Wyjątkiem mogą być tkaniny żakardowe lub mieszane wykonane z bawełny i lnu z domieszką włókien syntetycznych. Wyklucz również
skórę i jej syntetyczne zamienniki — siedzenie na słońcu będzie wtedy nieprzyjemne.

Drugim ważnym elementem w poduszkach ogrodowych jest wypełniacz. Od niego zależy, jak wygodnie będzie siedzenie na meblach i jak długo wytrzymają poduszki. W końcu pokrowce z tkaniny można łatwo wymienić, ale zmiana wypełniacza jest równoznaczna z zakupem nowych poduszek. Dlatego wypełniacz musi być trwały, a do tego nie może odkształcać się pod ciężarem siedzących na nim gości, zmieniać się pod wpływem zmian temperatury ani pęcznieć pod wpływem wilgoci.

Wypełniacze poduszek występują w dwóch rodzajach — naturalnym i sztucznym. Oczywiście wypełniacze syntetyczne są wygodniejsze i trwalsze, zwłaszcza jeśli chodzi o meble ogrodowe. Takie poduszki szybko schną i nie są podatne na pleśń, grzyby.
Z reguły do ​​mebli ogrodowych szyte są poduszki kwadratowe lub prostokątne, aby można było łatwo dopasować je do rozmiaru siedziska lub oparcia. Najpopularniejsze rozmiary dla kwadratowych poduszek ogrodowych to od 35 do 50 cm, prostokątne to 60 × 30 cm, 62 × 42 cm i 62 × 37 cm.

Meble ogrodowe