Międzynarodowy Dzień Ziemi - jak możemy pomóc naszej planecie?

Światowy Dzień Ziemi obchodzimy co roku. Z tej okazji pojawia się wiele społecznych inicjatyw, które mają służyć poprawie kondycji środowiska naturalnego. Ekologia to już nie trend - to sposób na życie i nasz obowiązek w stosunku do przyszłych pokoleń. A jak Ty będziesz obchodził tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi?

Segregacja śmieci, życie w duchu less lub zero waste, świadome decyzje zakupowe. To wszystko możemy zrobić my - konsumenci, by chronić naszą planetę przed zanieczyszczeniem. Bo stało się faktem, że jeśli dziś nie zaczniemy dbać o środowisko naturalne, to nasze dzieci i wnuki mogą zmierzyć się z katastrofą klimatyczną i ekologiczną. Elementem edukacji proekologicznej jest świętowanie Międzynarodowego Dnia Ziemi, naturalnie o środowisko dbać powinniśmy codziennie, ale to święto jest okazją do tego by zrobić coś więcej.

Kiedy obchodzimy światowy dzień ziemi?

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy co roku 22 kwietnia. To doskonały termin, bo pokrywa się z reguły z wiosennymi porządkami. Wtedy również możemy podziwiać przyrodę budzącą się do życia po zimie. Kochamy wiosnę, która w Polsce jest bez wątpienia najpiękniejszą porą roku. Zieleń jeszcze nie jest na tyle bujna byśmy nie zobaczyli w jakim stanie są trawniki i parki po zimie. Lokalne społeczności wykorzystują Światowy Dzień Ziemi do robienia wiosennych porządków w swojej okolicy. Również uczniowie biorą udział w takich akcjach - sprzątają lokalne tereny zielone ze śmieci.

Innym sposobem na świętowanie tego dnia jest sadzenie roślin. Co roku miasta organizują akcje, podczas których mieszkańcy mogą otrzymać sadzonki roślin w zamian za makulaturę lub elektroodpady. Organizuje się akcje obsadzania miejskich rabat kwiatami. Eventów jest wiele i warto brać w nich udział. To dobry sposób by zadbać o środowisko i przy okazji poznać bliżej swoich sąsiadów.

Co mogę zrobić dla naszej planety?

Poza udziałem w akcjach społecznych, ważne jest również nasze codzienne zachowanie. Ograniczenie ilości odpadów i segregowanie ich to podstawowy obowiązek każdego z nas. Dzięki takiemu podejściu oceany nie będą skażone plastikiem, a najpiękniejsze zakątki planety nie zmienią się w wysypiska śmieci.

Ważne jest również ograniczenie emisji dwutlenku węgla - jeśli masz domek jednorodzinny wybierz ekologiczny sposób ogrzewania. Nie wrzucaj do pieca CO wszystkiego, a już na pewno unikaj palenia tworzyw sztucznych. Powietrze, którym oddychamy również jest częścią ekosystemu i ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

Zrezygnuj z jeżdżenia wszędzie samochodem. Spacer, nawet zimą jest przyjemnym doświadczeniem. Jeśli możesz - wiosną i latem zamień samochód na rower. Jednoślad to doskonały środek transportu w mieście. Nie stoisz w korkach, dojeżdżasz szybko i wygodnie, przy okazji dbasz o zdrowie i nie musisz liczyć kalorii bo codziennie odbywasz sumienny trening. Nie wspominając już o oszczędnościach, które wygenerujesz nie tankując auta. Jeśli nie możesz jeździć rowerem przesiądź się na komunikację zbiorową. Miejskie tramwaje są elektryczne, autobusy w większości przypadków również - drobny dyskomfort zaowocuje czystszym powietrzem.

Nie możesz zrezygnować z jazdy samochodem? Dbaj o jego stan techniczny - auto, które jest regularnie serwisowane emituje znacznie mniej spalin niż zaniedbany złom. Nie musisz wymieniać samochodu co roku - wystarczy, aby spełniał on normy emisyjne.

Zamiast wyrzucać - naprawiaj. Domowe sprzęty lubią się psuć, ale pomyśl ile Twoje gospodarstwo domowe wyprodukuje śmieci, jeśli każda awaria będzie skutkować kupowaniem nowego urządzenia. Zanim wyrzucisz coś sprawdź czy nie da się tego naprawić. Zaoszczędzisz pieniądze i nie będziesz zaśmiecał planety.

Jak być bardziej eko - małe wielkie kroki

Istnieje cała lista niewielkich zmian naszych przyzwyczajeń i zachowań, które sprawiają, że mniej niszczymy środowisko naturalne. Przywykliśmy do pewnych standardów, bo był dla nas wygodne - dziś musimy je porzucić i skierować większą uważność na drobne gesty.

Zapomnij o kawie w jednorazowym kubeczku. Choć producenci oferują nam już nie tylko plastik, ale też bardziej przyjazne materiały, to po co produkować śmieci niepotrzebnie? Wystarczy zaopatrzyć się w kubek termiczny - w restauracji czy na stacji benzynowej możesz nalać do niego kawę zamiast do plastikowego kubka. Drobiazg, który robi dużą różnicę. Poza tym kubek termiczny daje większą przyjemność z picia kawy, bo napój dłużej pozostaje ciepły.

To samo odnosi się do wody i innych napojów. Zamiast kupować butelkowaną wodę wybierz sportową butelkę lub bidon. Nalejesz do nich dowolny napój bez kupowania i wyrzucania kolejnych plastikowych opakowań. W ostatnim czasie modne stały się butelki z filtrem węglowym - to doskonały sposób by korzystać z wody kranowej bez obawy, że się rozchorujesz.

Dzień Ziemi 2022 może być okazją do pozytywnych zmian w Twoim życiu.Sposobów na dbanie o środowisko naturalne jest wiele, a jakie są Twoje? Daj znać w komentarzu.