Mieszkanie w stylu loftowym

Większość z nas ma dość mieszkań w starym stylu. Boazeria na ścianach, zamszowe fotele, fototapety, wszechobecne dywany. Jeżeli taki przepych nie jest waszym ulubionym stylem, powinniście rozważyć mieszkanie typu loft. Jest to styl wnętrz, który charakteryzuje się industrialno - minimalistyczną surowością. W takich wnętrzach najczęściej dominuje kamień, beton, cegła, żelazo oraz stal. Najczęściej styl loftowy aranżuje się w dużych przestrzeniach, często wykorzystuje się stare fasady fabryk i magazynów przekształcając je na mieszkanie w stylu loftowym.

Historia

Styl loft wywodzi się z wielkomiejskiego designu. Na obrzeżach miast w XVIII wieku zaczęły pojawiać się pierwsze budynki przemysłowe. Funkcjonowały one prężnie do momentu, w którym nastąpił wielki kryzys. Wiele firm zaczęło plajtować i budynki były sprzedawane prywatnym inwestorom po minimalnych kosztach.Nowi właściciele aranżowali w nich mieszkania, które szczególnie w Nowym Jorku zyskiwały wielką popularność.

styl industrialny

Przemysłowa zabudowa charakteryzuje się ogromnymi przestrzeniami i dużymi oknami. Dzięki nim pomieszczenia w dzień stają się mocno rozświetlone, a w nocy panuje klimatyczny półmrok, Takie mieszkania zaczęto nazywać loftami. Były one urządzone w specyficznym, surowym stylu, ze względu na wyjątkowość wnętrz, wysokie sufity i olbrzymie przestrzenie. Z czasem wystrój loftów zyskał miano stylu industrialnego, którym później inspirowali się projektanci wnętrz.

Soft i Hard Loft

Dzisiaj lofty bardzo mocno zyskały na popularności i pojawił się podział na klasyczne wnętrza domów, zaaranżowane w stylu industrialnym nazywane -- Soft Loft. Natomiast poprzemysłowe przestrzenie przerobione na mieszkania określa się mianem -- Hard Loft. Oprócz surowych ścian, wysokich sufitów, mocno przeszklonych przestrzeni, we wnętrzu w stylu loft nie może zabraknąć elementów wystroju takich jak szafka nocna, industrialne biurko, loftowy zegar i lampa.

Styl industrialny

Pierwsze mieszkania urządzone w stylu loft miały bardzo duży wpływ na kształtowanie się stylu industrialnego. Na podstawie zmysłu dekoracyjnego nowych właścicieli obszarów przemysłowych powstała nowa, odmienna dziedzina architektury wnętrz. Surowe przestrzenie zaczęto wypełniać meblami, które swoją prostotą i metalowym, ciężkim wyglądem nadawały przestrzeni niepowtarzalny klimat. Był to powiew nowoczesności, który wpływał na wszystkich, którym udało się znaleźć w mieszkaniu tego typu.

Styl loftowy we wnętrzu

Pomysł alternatywnego sposobu aranżacji przestrzeni zachwycił ludzi do tego stopnia, że niektóre klasyczne mieszkania, zaczęto urządzać w stylu wnętrz poprzemysłowych. Poskutkowało to stworzeniem terminu Soft Loft, czyli mieszkań urządzanych tak jak lofty, ale powstałych w zwykłych przestrzeniach mieszkalnych.

Twoje mieszkanie w stylu loft

Dzięki szeroko dostępnym akcesoriom, które są ogólnie dostępne, możemy zaaranżować jeden ze swoich pokoi w stylu loftowym. Nie koniecznie musi być to jeden z pokoi, który jest aktualnie w użytku, możemy wykorzystać takie przestrzenie jak piwnica bądź strych, które (o dziwo na naszą korzyść) w większości przypadków są całe surowe.

Akcesoria w stylu loft

Kiedy chcemy podkreślić loftową aranżacje pomieszczenia, musimy zadbać o wypełnienie przestrzeni gadżetami, które są w stylistyce industrialnej. Zegar loftowy doda przemysłowego charakteru w każdym pomieszczeniu, a industrialne dodatki podbiją przemysłowy charakter wnętrza.

Szafki nocne

Sypialnię można przyozdobić stylowe szafki nocne w loftowym stylu. Wyprodukowana przez francuskich projektantów z Atmosphera Créateur d'intérieur, zachwyci nawet najbardziej wymagających koneserów stylowych wnętrz. Elegancki, ciemny kolor dodaje meblowi szlachetności. Często sypialnia jest miejscem dobrze naświetlonym. Wykorzystajmy to i urządźmy ją tak, żebyśmy mogli codziennie budzić się w post-industrialnym otoczeniu.

Zegary ścienne

Meble w stylu loft są niepowtarzalne. Łączą cechy nowoczesnego designu, z ciężkim przemysłowym stylem, wprowadzając do wnętrz coś zupełnie nowatorskiego. Zegary ścienne w stylu loft są przykładem takiej fuzji stylowej mebli. Sprawdzą się one także we wnętrzach, które nie są nacechowane stricte industrialne. Można je użyć do przystrojenia surowej ściany i sprawić, że surowość nie będzie sprawiała wrażenia czegoś nie dokończonego, ale ściśle głęboko przemyślanej kompozycji.

Lokale zaadaptowane w budynkach poprzemysłowych są większe, wyższe i bardziej przestronne niż zwykłe mieszkania, dzięki temu możemy zaaranżować je w stylu loftowym. Jeżeli mieszkamy w zwykłej zabudowie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować naszą przestrzeń w stylu soft loft.