Minutnik - gotuj precyzyjnie

Lubisz gotować, piec i eksperymentować, tworząc nowe potrawy? Pieczenie jest Twoją pasją? A może po prostu gotujesz, bo dbasz o zdrowie swoje i swojej rodziny? Jeżeli tak, to z pewnością posiadasz różne gadżety kuchenne, które nie tylko ułatwiają prace, ale również umilają czas spędzony w kuchni. W sklepach znaleźć można różnorodne akcesoria, dzięki którym gotowanie jest przyjemniejsze. Jednym z niezbędnych urządzeń w każdej kuchni jest minutnik - gadżet, który pozwala na idealne odmierzenie czasu potrzebnego do przygotowywania potraw. Minutniki najczęściej wykorzystywane są do gotowania jajek, ale oczywiście to nie jest ich jedyna funkcja.

Co to jest minutnik kuchenny?

Czasomierz kuchenny to gadżet, który służy do odmierzania czasu podczas przygotowywania potraw. Dzięki niemu nie musisz stać w kuchni i wpatrywać się w zegarek. Timer w odpowiednim czasie zasygnalizuje, że należy już wyłączyć piekarnik lub dolać śmietanki do zupy. Sygnalizator dźwiękowy jest z reguły głośny, więc nie ma obaw, że przegapisz moment, w którym trzeba zająć się potrawą.

Rodzaje minutników

Dostępne w sklepach gadżety do odmierzania czasu różnią się przede wszystkim mechanizmami, jakie zostały zastosowane w ich produkcji. Najstarszy i wszystkim znany model działa w sposób mechaniczny. Wystarczy go nakręcić, a mechanizm zasilany sprężynką w odpowiednim czasie zawoła Cię do kuchni. Tego typu minutniki są najtańsze, mają różne kształty, często przypominają miniaturki garnków, czajników lub zwierzątek. Znane są od dawna, więc z pewnością takie urządzenie znajdziesz w kuchni swojej mamy lub babci. Nie wymagają baterii i mogą służyć latami.

Inne typy minutników kuchennych

Oprócz klasycznego minutnika mechanicznego, w sklepach internetowych (np. w Emako.pl) znajdziesz również inne minutniki, które z powodzeniem dopasować można do każdej kuchni. Warty uwagi jest model cyfrowy, który posiada czytelny wyświetlacz. Dużą zaletą cyfrowych minutników jest precyzyjne odmierzanie czasu, dlatego jeżeli zależy Ci na bardzo dokładnych pomiarach, zdecyduj się na taki sprzęt. Urządzenie to jest wyposażone w sygnalizator dźwiękowy i świetlny, dzięki temu nie ma możliwości przegapiania zaplanowanej w czasie czynności. Jest zasilane na baterie.

Inaczej działają minutniki elektroniczne, które posiadają cyfrowy zegar i analogową tarczę. Są bardzo precyzyjne, odmierzają pojedyncze sekundy. Są połączeniem dwóch przedstawionych wcześniej typów - idealnie sprawdzą się u osób, które lubią elektroniczne gadżety.

Jeżeli lubisz jeść jajka w każdej postaci, zastanów się nad zakupem specjalnego minutnika do gotowania jajek. Ma trzy poziomowy wskaźnik, dzięki któremu będziesz wiedzieć, czy jajko zostało ugotowane na miękko, średnio lub twardo. Jeżeli lubisz nowinki techniczne, to dobrym rozwiązaniem będzie minutnik z wyświetlaczem lcd. Jest to nowoczesny gadżet, który jest wyposażony w dobrze widoczny wyświetlacz lcd, dzięki któremu odczytasz czas nawet z końca kuchni. Jest precyzyjny, często posiada funkcję odliczania do tyłu, jak i do przodu.

Czym różnią się dostępne na rynku minutniki?

Pewnie myślisz, że minutniki różnią się tylko mechanizmem, w jaki zostały wyposażone. To główna, ale nie jedyna różnica. Różni je również zakres czasowy. Najczęściej urządzenia są w stanie odmierzyć godzinę, ale na rynku może również znaleźć minutniki z dłuższym czasem regulacji, który wynosi do 120 minut. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza w przypadku, gdy przyrządzasz potrawy wymagającej długiej obróbki termicznej. Dostępne są także modele, które nie tylko odliczają czas, ale również potrafią zmierzyć temperaturę przyrządzanej potrawy. Są wyposażone w specjalny bolec z sondą, który po wbiciu w potrawę pokazuje, jaką osiągnęła temperaturę. Jeżeli lubisz piec mięsa, pieczenie, to z pewnością taki sprzęt ułatwi Ci pracę.

Minutniki różnią się również wyglądem. Do nowoczesnych kuchni sprawdzą się modele minimalistyczne, proste, a dla osób, które lubią, gdy w kuchni są wesołe gadżety, sprawdzą się urządzenia w ciekawych, oryginalnych kształtach. Minutnik kuchenny BALTIK będzie świetną opcją zarówno w kuchni nowoczesnej, jak i tradycyjnej. Ma czytelną tarczę z dużymi cyframi oraz wbudowany sygnalizator dźwiękowy, wyposażony jest w mechanizm mechaniczny. Posiada wygodny uchwyt do zawieszania, jest nie tylko funkcjonalny, ale również ozdobi każdą kuchnię.

Bardzo praktyczny minutnik kuchenny retro z magnesem rewelacyjnie sprawdzi się w kuchni urządzonej w stylu vintage, ale będzie pasować również do pomieszczeń urządzonych w stylu industrialnym. Urządzenie precyzyjnie odmierza czas, ma duże, wyraźne cyfry, a dzięki zamontowanemu od spodu magnesowi można je powiesić w dowolnym miejscu, na lodówce, okapie czy metalowej tablicy. Pozwala to na regularną kontrolę czasu. Wszystkie minutniki są łatwe i proste w obsłudze, poradzi sobie z nimi nawet dziecko, które chce sobie ugotować jajko na śniadanie.

Timer kuchenny to mały, niepozorny, ale bardzo potrzebny gadżet, który każdy powinien mieć w kuchni. Dzięki niemu nie rozgotujesz ryżu, makaronu, ziemniaki będą miały idealną twardość. Czas gotowania czy pieczenia to często decydujący czynnik, odpowiadający za dobry smak i prawidłową konsystencję. Pewnie nie raz zapomniałeś wyłączyć pieczeń czy wyjąć ciasto z piekarnika i potrawa nie smakowała najlepiej. Kup dobry timer kuchenny, a już nigdy nie będziesz jadła przegotowanych potraw. Nowoczesne minutniki to również idealny pomysł na prezent. Jeżeli idziesz na parapetówkę do fana gotowania, wybierz fajny, ciekawy gadżet, a obdarowany będzie w siódmym niebie.

Kobieta gotująca w kuchni