Miski ze stali nierdzewnej – którą wybrać?

Czy warto wyposażyć swoją kuchnię w miski ze stali nierdzewnej? Aby ułatwić odpowiedź na to pytanie, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych cech naczyń ze stali nierdzewnej.

Miski metalowe gastronomiczne – zastosowanie

Miski najczęściej wykorzystuje się w kuchni podczas przygotowywania potraw lub do ich konsumpcji. Mogą również być sposobem na przechowywanie owoców albo służyć wyłącznie jako ozdoba w pomieszczeniu, a nawet jako sposób przechowywania biżuterii.

Najczęściej jednak służą jako wyposażenie kuchni, gdzie spełniają się jako nieoceniona pomoc podczas gotowania. Dlaczego warto zdecydować się na miski ze stali nierdzewnej?

Miski ze stali nierdzewnej – zalety

  • są dostępne w wielu kształtach oraz kolorach – zawsze będą pasować do Twojej kuchni
  • są uniwersalne, mają wszechstronne zastosowanie
  • są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozje
  • są solidne i wytrzymałe
  • są łatwe w utrzymywaniu czystości

Miski ze stali nierdzewnej – wady

  • nie należy ich myć w zmywarce. Pod wpływem detergentów i wysokiej temperatury miski mogą się zniszczyć

Zazwyczaj największą konkurencją misek ze stali nierdzewnej są miski emaliowane. Jak przedstawiają się ich wady i zalety?

Miski emaliowane – zalety

  • są dostępne w wielu kształtach i wersjach kolorystycznych
  • są solidne i wytrzymałe
  • łatwe w utrzymaniu czystości

Miski emaliowane – wady

  • miski emaliowane, szczególnie te gorszej jakości, nie są odporne na uszkodzenia. Emalia często odpryskuje, co przyczynia się do uszkodzeń powstających na innych naczyniach. Na miskach emaliowanych pojawia się też często rdza.

Miska ze stali nierdzewnej – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Decydując się na miski ze stali nierdzewnej, należy kierować się ich zastosowaniem, wyglądem oraz jakością. To ważne czynniki, które wpływają na długość i powodzenie ich użytkowania.

Wielkość misek – miski o pojemności pięć lub siedem litrów przydadzą ci się, jeśli często przyjmujesz gości – przygotujesz w nich sałatki lub wymieszasz składniki np. na ciasto. Jeśli poszukujesz misek do codziennego użytku – zdecydowanie wystarczą ci miski o pojemności 3 L. Takie miski jak najbardziej będą odpowiednie do wymieszania składników, czy zamarynowania mięsa. Jeszcze mniejsze miski – jedno lub dwulitrowe będą najlepsze do zjedzenia małej porcji obiadu, przekąski lub wyeksponowania np. owoców na stole. Jeśli dużo gotujesz i potrzebujesz małych miseczek na składniki – pojemność ćwierć lub pół litra będzie w sam raz dla ciebie.

Czy miski mogą być ozdobą?

Miski ze stali nierdzewnej są nie tylko praktyczne, ale także niezwykle estetyczne. Wyeksponowanie ich w kuchni lub na stole w salonie może stanowić wartość dodaną w postaci niezwykle efektownej ozdoby. W ofercie sklepów wybór misek ze stali nierdzewnej jest ogromny i każdy, kto chciałby je zakupić, z pewnością odnajdzie najbardziej odpowiednie dla siebie kolory, wzory i kształty misek.

Jakoś wykonania to jeden z głównych kryteriów, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru najbardziej odpowiednich dla nas misek ze stali nierdzewnej. Zanim dokonasz zakupu, upewnij się nie tylko co do materiału, z jakiego miska została wykonana ale sprawdź też jakość jej wykonania – upewnij się, że miski nie mają żadnych skaz, rdzy ani zarysowań.

Miski metalowe – producent

Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem zakupów online, czy wolisz tradycyjny sposób nabywania rzeczy – radzimy ci wybierać najbardziej sprawdzone rozwiązania, w tym przypadku sprawdzone marki, które cieszą się pozytywną opinią innych klientów. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko trafienia na produkt, który nie spełni twoich oczekiwań.

miski ze stali