Modne wnętrza - trendy w pokoju dziecięcym 2022

Pokój dziecięcy to miejsce do nauki i sypialnia w jednym — tak możemy w skrócie określić jego przeznaczenie. Jakie trendy w pokoju dziecięcym 2022 będą dla nas inspiracją?

Multifunkcyjna przestrzeń pokoju dziecięcego wymaga od nas przemyślanych wyborów. Zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i wyposażenie. Nie możemy niczego pozostawić przypadkowi, w przeciwnym razie dziecko nie będzie czuło się komfortowo w swojej przestrzeni. Jak ma się prezentować modne wnętrze pokoju dziecięcego w 2022 roku? Podpowiadamy jak je urządzić.

Trendy kolorystyczne w pokoju dziecięcym

Kolory roku we wnętrzach to beże, zielenie i błękity. Są to barwy, które wspierają relaksację, wpływają kojąco na układ nerwowy. Zatem będą doskonałe do pokoju dziecięcego. Będą wspierać prace młodego mózgu, pozwolą mu uciec przed nadmiarem bodźców. Miesiące nauki zdalnej przekonały nas do tego, że pokój dziecka ma wspierać jego kreatywność i dawać poczucie bezpieczeństwa. Kolorystyka ścian, mebli i dodatków nie pozostaje tu bez znaczenia. W przyjaznej przestrzeni łatwiej o koncentrację, ale też jakościowy wypoczynek.

Urządzając pokój dziecięcy, kolorystykę ścian dobieraj tak, by stanowiła naturalną bazę. Dzieci rosną i ich gusta szybko ulegają zmianie. Oliwkowa zieleń czy błękit to doskonały punkt wyjścia. Do tych kolorów możesz dopasować dekorację w dowolnym stylu i barwie. Jeszcze bardziej uniwersalne będą beże, które podobnie jak biel pasują do wszystkiego. Postaraj się zaplanować kolorystykę tak, by nie przytłaczała, ale unikaj też zestawień nijakich. Złotym środkiem jest podłoga w kolorze naturalnego drewna i jasnobłękitne ściany. Całość wykończona za pomocą szerokich listew przypodłogowych np. w kolorze białym. Będzie elegancko, ale też nowocześnie. Podobny efekt dadzą ściany w jednym z modnych odcieni zieleni.

meble dziecięce

Meble do pokoju dziecka

Jak już wspomnieliśmy pokój dziecka pełni wiele funkcji jednocześnie. Potrzebujemy wygodnego łóżka i miejsca, w którym dziecko dobrze wypocznie. Meble z drewna doskonale wpiszą się w trendy ekologiczne. Drewno to materiał bezpieczny, przyjazny i może przyjąć dowolną formę. Jeśli szukasz mebla lekkiego optycznie, wybierz metalową ramę z materacem. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w pokoju dziecięcym — jest trwałe i łatwe do utrzymania w czystości.

Urządzanie pokoju dziecięcego wymaga znajomości ergonomii. Szczególnie gdy zajmujemy się aranżacją kącika do nauki. Tutaj musi znaleźć się biurko lub blat roboczy, odpowiednio dobrane krzesło i meble do przechowywania. Pamiętajmy, aby dopasować biurko i krzesło do wzrostu dziecka. Zbyt małe mogą być przyczyną wad postawy. Styl to kwestia indywidualna, ale w tym roku zdecydowanie idziemy w ekologiczny minimalizm. Proste formy, funkcjonalność i komfort to główne kryteria, którymi kierujemy się, urządzając pokój dla dziecka.

Dlaczego kącik do nauki jest tak ważny, wiemy po miesiącach nauki zdalnej? Dziecko podczas takich zajęć musi znajdować się w przyjaznej, dobrze zorganizowanej przestrzeni. Zadbaj o to, aby uczeń miał wszystko pod ręką, a z drugiej strony znajdował się z dala od wszelkiego rodzaju rozpraszaczy. Wybierając meble do pokoju dziecka, zwróć uwagę na jakość ich wykonania i trwałość, tak by sprostały porywom dziecięcej wyobraźni.

Tekstylia dla dzieci

Modne wnętrze pokoju dziecięcego tworzymy głównie za pomocą dodatków. Skupiając się na trendach ekologicznych, otaczamy malucha naturalnymi tkaninami w stonowanych kolorach. Pod stópki bawełniany chodniczek, zasłony z kolorowej bawełny o pięknej strukturze, do tego narzuta dziergana z wełny i poszewki dekoracyjne o miłej fakturze.

Tekstylia do pokoju dziecka to również pościel. Wybieramy ją starannie, w trosce o zdrowie delikatnej skóry. Jedynym słusznym wyborem powinny być tkaniny naturalne. To głównie bawełna, ale również len, włókno bambusowe, a nawet jedwab. Doskonała jakość takiej pościeli zapewni Twojemu dziecku zdrowy sen. Będzie również ozdobą jego pokoju. Pozwól dziecku samodzielnie wybrać wzór — zgodnie z jego gustem i zainteresowaniami.

Nie możemy zapomnieć o dekoracji okien — zasłony i firany są ważne nie tylko dla ochrony przed słońcem. Tworzą przytulny klimat we wnętrzu. Ocieplają je, ale też optycznie zmniejszają — dlatego jeśli pokój dziecka jest niewielki, warto wybrać jasne i delikatne tkaniny.

Zabawki

O ile kolory ścian, meble czy tekstylia dla dzieci wybierają rodzice. O tyle zabawki to już indywidualna kwestia każdego małego lokatora. Zadaniem rodziców jest zapewnienie wystarczającej ilości miejsca do ich przechowywania. W poprzednich sezonach widać było bardzo wyraźnie trend retro. W kwestii zabawek był o tyle dobrym kierunkiem, że dyktował odchodzenie od plastiku. Drewniane zabawki w stylu tych, którymi bawili się nasi dziadkowie, są urocze i ekologiczne. Dlatego trendy w pokoju dziecięcym 2022 roku również je uwzględniają. Oczywiście założenia rodziców mają się nijak do rzeczywistości i plastiku, nie da się uniknąć, ale możemy go ograniczyć lub wybierać zabawki, które wykonano z materiałów z recyclingu.

Wiemy, że dla swojej pociechy chciałbyś nieba przychylić, ale dla jego przyszłości będzie lepiej, jeśli nauczy się zasad minimalizmu. Pokój dziecięcy nie może być przestrzenią do przechowywania setek zabawek, to przede wszystkim przestrzeń dla Twojego dziecka. W zbyt zagraconym pokoju będzie czuło się po prostu źle. Zadbaj więc o dobrze zorganizowane przechowywanie zabawek i o to, aby nie było ich więcej, niż maluch naprawdę potrzebuje.