Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli do łazienki

Każdy w domu posiada łazienkę - czasami jest to kilka takich samych pomieszczeń w jednym domu, czasami w ramach jednego mieszkania dostępne są dwa pomieszczenia z różnymi funkcjami. Wspólną cechą łazienki w każdy mieszkaniu jest obecność ubikacji, umywalki i miejsca gdzie mieszkaniec będzie mógł się cały umyć (na przykład prysznic lub wanna). Większość osób stara się sprawić, aby również ta część mieszkania stanowiła przyjazne miejsce, w którym spędzanie czasu będzie równie przyjemne co w innych pomieszczeniach. Warto zadbać o wygodę oraz na aspekt wizualny podczas dobierania mebli do łazienki.

Meble do łazienki - jaka jest ich rola?

Meble w łazience to bardzo istotny element wyposażenia takich pomieszczeń. Spełniają zarówno rolę ozdoby, jak i elementów, które oferują wartości praktyczne. Ich rozmiary i wygląd należy dopasować do stylu w jakim utrzymana jest pozostałe wyposażenie wnętrza. Odpowiednie szafki, skrytki czy lustro znacznie ułatwiają korzystanie z wszystkich funkcji, jakie powinna mieć łazienka.

stylowa łazienka

Szczoteczki do zębów należy chować

Bardzo istotne jest na przykład, aby takie elementy, jak szczoteczki do zębów czy golarki były odpowiednio przechowywane. W szczególności, kiedy w pomieszczeniu jednocześnie znajduje się ubikacja oraz pełni ono rolę miejsca, w którym codziennie myjesz zęby. Należy pamiętać, że żaden sedes ani inny rodzaj przykrycia nie jest w stanie uchronić przed wydostawaniem się z toalety bakterii kałowych. Po wypróżnieniu i spuszczeniu wody w ubikacji bardzo dużo takich substancji unosi się w powietrzu. Jeżeli szczoteczka do zębów znajduje się na wierzchu zostanie nimi częściowo pokryta. Oprócz tego na wierzchu zbierają się również różnego rodzaju drobnoustroje, roztocza, kurz i bakterie. Warto korzystać z pudełek ochronnych na tego rodzaju sprzęt lub umieszczać go w zamkniętych szafkach.

mężczyzna montujący meble łazienkowe

Miejsce na papier toaletowy też jest ważne

Oprócz tego łazienka może z praktycznych powodów stanowić doskonałe miejsce na przechowywanie domowego zapasu papieru toaletowego. Dzięki temu użytkownik łazienki nie będzie nigdy przeżywał stresu, kiedy okaże się, że na rolce nie ma już ani jednego listka. Dobrze jest mieć przeznaczoną szafkę lub stojak, na którym będzie można w bezpieczny i estetyczny sposób umieścić zapas papieru toaletowego. Ze względu na często występującą wilgoć w łazience warto aby, papier był zamknięty w miejscu do którego woda będzie miała utrudniony dostęp. Wilgotny papier może sprzyjać rozwojowi organizmów, które nie powinny znajdować się na papierze toaletowym - to narzędzie, które ma pomagać zapewniać higienę i nie powinno stanowić potencjalnego zagrożenia. Oczywiście, jeżeli w mieszkaniu znajduje się kilka osób i świeże rolki papieru są zawieszane w odstępach jednego lub dwóch dni - taki problem nie powinien wystąpi. Zapasowe rolki mogą znajdować się na widoku zapewniając pełny spokój odwiedzającego ubikację mieszkańca.

białe wnętrze łazienkowe

Półki pod prysznicem i miejsce na ręczniki

Bardzo wiele osób nigdy nie korzystało z takich rozwiązań jak półka pod prysznicem. Środki czystości często leżały na podłodze brodzika lub na półkach poza obrębem dostępu wody. Bardzo często w takich miejscach powstawały nieestetyczne ślady, do opakowań dostawała się duża ilość wody lub dochodziło do wypadków, kiedy butelka z płynem przewróciła się i wylała do odpływu. Inwestując niedużą kwotę można zapobiec takim sytuacjom i wyposażyć prysznic w specjalną półkę na wszelkie środki czystości, których się tam używa. Warto zwrócić uwagę, aby był to produkt wykonany z plastiku lub metalu, który nie ulegnie korozji wskutek częstego kontaktu z wodą i detergentami używanymi podczas mycia prysznica. Podobne kryteria warto przyjąć podczas wyboru wieszaka na ręczniki.

Dobrze jest taki posiadać - dzięki niemu mokry materiał będzie miał szansę możliwie najszybciej wyschnąć. Zapobiegnie to szybkiemu powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i koniecznością zbyt częstego prania materiału, który z czasem się zużywa. Oprócz właściwości, które zapewnią że wieszak nie będzie rdzewiał, warto również zwrócić uwagę, aby jego konstrukcja była możliwie najbardziej stabilna. Należy pamiętać, że ręcznik, który nasiąka wodą staje się znacznie cięższy niż w momencie kiedy jest suchy. Kilka sztuk zawieszonych w jednym miejscu może naruszyć konstrukcję i ją uszkodzić, jeżeli nie będzie przystosowana do takiego ciężaru.

wanna wolnostojąca

Szafka lub półka na kosmetyki

Wbrew pozorom, niezależnie od płci - szafka na kosmetyki to niezbędne wyposażenie każdej łazienki. Oboje korzystają z pasty do zębów, suszarek do włosów czy grzebyków. Oprócz tego kobieta będzie mogła w niej trzymać na przykład wyposażenie służące do makijażu i demakijażu, kosmetyki do włosów, kremy, szczotki, a może nawet biżuterię. Mężczyzna również potrzebuje takich rzeczy jak golarka, pianka do golenia, płyn po goleniu. Dzięki odpowiedniej szafce lub półce utrzymanie porządku będzie znacznie łatwiejsze. Przed zakupem warto się zastanowić jaka ilość osób będzie najczęściej korzystała z takiego miejsca i na tej podstawie dopasować odpowiednie rozmiary. Wygląd szafki powinien mieć odniesienie w pozostałej części pomieszczenia oraz w gustach mieszkańców.

stylowa półka łazienkowa

Aspekt estetyczny w łazience również jest bardzo ważny

Wygląd łazienki to również bardzo istotny aspekt, który powinien się liczyć podczas dobierania mebli. Warto postarać się, aby poza praktycznymi zastosowaniami - poszczególne elementy wizualnie ze sobą współgrały. W łazience, która wydaje się być stosunkowo duża i pusta znakomicie spełnią rolę takie meble jak drewniana półka i ramka do lustra. Drewno sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne i wizualnie stanie się mniejsze. Przy wyborze mebli do łazienki należy jednak zwrócić uwagę na to aby wykorzystane meble były przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonym stopniu wilgoci. Drewno powinno być odpowiednio zaimpregnowane, aby nie nasiąknęło z czasem wodą. Nie zastosowanie takich środków ostrożności może spowodować, że zakupiony sprzęt stosunkowo szybko straci swoje wartości wizualne, a nawet ulegnie trwałemu uszkodzeniu. Najważniejszym aspektem, który powinien zaważyć na ostatecznym wyborze mebli jest zadowolenie wszystkich mieszkańców, którzy będą korzystali z łazienki. Chodzi zarówno o aspekty praktyczne, jak i o gust, który powinien ostatecznie wpłynąć na wygląd.