Na co zwrócić uwagę wybierając dywanik łazienkowy

Czy wiesz, że pierwsze dywany wcale nie były używane jako element dekoracyjny? To prawda. Historia dywanów sięga starożytności, kiedy to plecione były tylko i wyłącznie w celach użytkowych. Ich pierwotną funkcją była ochrona przed zimnem bijącym od gołej ziemi, miały także chronić przed brudem i piaskiem dostającym się do pomieszczeń mieszkalnych. Kiedyś utkanie dywanu potrafiło zająć rzemieślnikowi nawet kilka miesięcy. Czy to nie fascynujące, że czynność, która kiedyś pochłaniała jednej osobie aż tyle czasu, w dzisiejszych czasach tak naprawdę nie robi na nikim wrażenia?

Dywanik lazienkowy

Przez wieki funkcja dywanów rozwijała się, zmieniała i ewoluowała. Od lat stanowią one element dekoracyjny, który nikogo już nie dziwi ani też specjalnie nie zachwyca. Dywany stały się tak oczywistym dodatkiem, że ich obecność w każdym pokoju, czy łazience nie jest dla nikogo absolutnie niczym zaskakującym. Funkcjonalność oraz fakt, że dywany są łatwe w utrzymaniu czystości sprawia, że chętnie umieszczamy je nie tyko w naszych salonach czy sypialniach, ale również w łazienkach.

Dywanik lazienkowy

Taki dodatek to nie tylko dobry pomysł na zaakcentowanie stylu łazienki, ale również sposób na podniesienie naszego komfortu i dbanie o nasze bezpieczeństwo. Stawanie na lodowatych płytkach łazienkowych zaraz po gorącym prysznicu czy kąpieli nie jest niczym przyjemnym, a na dodatek, może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Ile razy zdarzyło Ci się poślizgnąć lub stracić równowagę stając bosą, mokrą stopą na łazienkowej podłodze? Z dywanikiem łazienkowym to nieprzyjemne doświadczenie odejdzie raz na zawsze w zapomnienie. Stając przed wyborem odpowiedniego i zarazem praktycznego dywanika łazienkowego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które z pewnością ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu.

Miekka mata lazienkowa

Rodzaj materiału

Wydaje się, że to banał, natomiast to, z jakiego materiału został wykonany dywanik w dużym stopniu odpowiada za jego funkcjonalność, wytrzymałość oraz na sposób utrzymania go w czystości. Ponieważ łazienki charakteryzują się dużo wilgotnością, której często ciężko zapobiegać, należy unikać naturalnych, na przykład wełnianych dywanów. Tego rodzaju dywany i tkaniny najlepiej umieszczać w salonie, pokoju dziecięcym czy sypialni. Dlaczego nie w łazience? Ich największym minusem jest to, że chłoną wilgoć i ciężko je osuszyć. W łazience zdecydowanie lepiej sprawdzą się włókna syntetyczne, dywaniki wykonane z mikrofibry lub bambusa czy korka. Te ostatnie szczególnie zyskują na coraz to większej popularności ze względu na swój minimalistyczny design, a także fakt, że bardzo szybko schną, eliminując przy tym zagrożenie, jakie dla naszego zdrowia stanowią rozwijające się w wilgotnych środowiska grzyby i bakterie. Zważywszy na to, że dywanika będziemy dotykać gołą stopą, powinniśmy zatroszczyć się o jego higieniczną czystość każdego dnia.

Mata bambusowa

Kształt, wzór i kolor

Wybierając dywanik łazienkowy zwracamy uwagę na jego praktyczne zastosowanie, funkcjonalność, ale także na design. Kształt powinien współgrać ze stylem pomieszczenia, podobnie jak wzór czy kolor. Ostatecznie chcemy podnieść swój komfort i bezpieczeństwo, nie zaburzając jednocześnie stylu całego pomieszczenia. Dopasuj dywanik łazienkowy tak, by pasował do miejsca, w którym zdecydujesz się go położyć. Zwróć uwagę na to, czy będzie dobrze przylegał do powierzchni i czy jego rozmiar odpowiada przeznaczeniu. Pamiętaj, że tym jednym, drobnym akcentem jesteś w stanie całkowicie odmienić charakter łazienki.

Mata lazenkowa

Produkowane obecnie dywaniki łazienkowe mają spełniać głownie funkcję dekoracyjną. W łatwy sposób możesz zatem dodać pomieszczeniu uroku, podnieść swój komfort oraz zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Nasza bogata oferta dywaników łazienkowych daje ogrom możliwości, by przebierać w dywanikach o niezliczonej ilości kolorach, zróżnicowanych wzorach oraz kształtach. Bez względu na to, jaki styl ma Twoja łazienka, z pewnością będziesz w stanie znaleźć dywanik łazienkowy, który podkreśli jej skandynawski, nowoczesny czy raczej rustykalny styl. Zapraszamy!