Na ryby w czerwcu - świętujemy dzień rybołówstwa

27 czerwiec to Światowy Dzień Rybołówstwa, a więc to również doskonały czas na przyjrzenie się temu zajęciu i rozpoczęcie praktyki! Z łowienia ryb płynie wiele korzyści, choć na pozór może się wydawać ono zupełnie zwyczajne. To, o czym na pewno należy pamiętać to zrównoważony połów. Trzeba dostać choćby jednodniowe pozwolenie na wędkowanie oraz należy stosować się do przepisów. Podczas połowów powinno się też uwzględniać zmieniające warunki, takie jak liczebność ryb, jeżeli planujemy je łowić i zjadać, a nie wyławiać wyłącznie w celu rekreacji.

Dlaczego warto jeździć na ryby?

Łowienie ryb daje wiele korzyści dla zdrowia psychicznego. Odbywa się zwykle w miłych warunkach, bo na łonie natury, gdzie oddalamy się od miejskiego pędu i wszelkich stresujących nas w codziennym życiu sytuacji. Wśród uspokajającej zieleni drzew, śpiewu ptaków i szumu zbiornika wodnego jest to dużo łatwiejsze. Towarzysząca tej czynności sceneria to jedno, poza nią w pełni koncentrujemy się na łowieniu ryb, uczymy się też cierpliwości, bo złapanie ryby nie zawsze jest prostym zadaniem. Wyciszamy umysł, relaksujemy się, a przy tym uczymy się szacunku do natury. W taki sposób odnaleźć można siebie - cierpliwość i samozaparcie to jedne z kluczowych mądrości płynących z łowienia ryb, niewątpliwie więc warto poddać się tej sztuce, a nawet zarażać nią najmłodszych. Wniosek jest taki, że łowienie ryb jest dobre nie tylko dla ciała, które oddycha świeżym powietrzem, ale też dla duszy. W dodatku dzieląc wspólne pasje można zacieśnić tym samym więzi z najbliższymi.

dzień rybołówstwa

W jakich godzinach na ryby?

Na ryby najlepiej wybrać się z samego rana lub wieczorem, przy zachodzie słońca. Wielu wędkarzy uważa, że czas na ryby jest zawsze i nie ma wyznaczonej godziny, w której ryby brałyby najlepiej, mimo to warto uzależnić rozpoczęcie połowów od kalendarza żerowania ryb. Przeszkodą może być też prażące słońce w upalny, czerwcowy dzień, gdybyśmy chcieli wybrać się w południe, dlatego zwykle to wschody i zachody wybierane są przez pasjonatów tego zajęcia. Przy okazji takie pory sprzyjają podziwianiu pięknych krajobrazów, a także wyciszeniu, dlatego też najpowszechniej występują wśród rybaków.

poranek

Co zabieramy na ryby?

Nie obędzie się oczywiście bez wędki i przynęty. To, na jaką przynętę ryby będą łapać najbardziej zależy od gatunku, który zamierzamy łowić. Najlepiej zapoznać się z charakterystyką każdej z nich i później dobrać odpowiednią przynętę. Łowienie ryb trwa często po kilka godzin, więc koniecznie przygotować trzeba sobie drobną wałówkę. Kanapki, owoce lub warzywa dłużej zachowają swoją świeżość, gdy umieścimy je w torbie termicznej. Będziemy mogli też cieszyć się zimnymi napojami, co podczas wędkowania w czerwcowy dzień może okazać się niezwykle cenne. Pojemna torba termiczna z paskiem przewieszanym na ramię to najbardziej praktyczna propozycja. Co na ryby jeszcze się przyda? Warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju akcesoria wędkarskie, które podwyższą komfort łowienia. W tym sprawdzi się składane krzesło, które zabrać można ze sobą w każde miejsce i wygodnie się rozsiąść. Stabilna, metalowa konstrukcja i miękkie wypełnienie będzie tego doskonałym połączeniem, w dodatku na każde warunki. Dla tych, którzy złowione ryby planują podać na stół obowiązkową pozycję stanowić będzie wiadro, najlepiej z praktyczną funkcją składania, dzięki której można je tak przetransportować, aby nie zabierało za dużo miejsca.

Zapoznając się z najważniejszymi zasadami rybołówstwa i zaopatrując się we wszystkie potrzebne akcesoria na ryby, możemy zaczynać stawiać swoje pierwsze kroki. Może to zaowocować nie tylko pysznym obiadem, ale też okazać się najlepszym sposobem na relaks. Jednoczenie się z naturą, przyjemna sceneria i nauka cierpliwości poprzez łowienie ryb może okazać się wciągającym hobby dla każdego. Zacznij już dziś, aby jeszcze w tym roku świętować dzień rybołówstwa!