Na wycieczkę i do miasta - sprzęt turystyczny

akcesoria podróżne

Małe i duże podróże ułatwią Ci akcesoria turystyczne. Odpowiedni bidon na wodę czy torba termiczna przydają się również na co dzień. Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd najnowszych modeli i ciekawych gadżetów turystycznych.

O tym, jak ważne są odpowiednio dobrane akcesoria w podróży, nie trzeba przekonywać nikogo. Lekkie butelki na wodę czy lodówki turystyczne pomagają w organizacji wypadów za miasto i dłuższych wypraw. Przydają się również na co dzień - podczas spacerów z dziećmi czy treningów. Wybór tego typu akcesoriów jest imponujący - jak znaleźć odpowiednie?

Bidony i termosy turystyczne

Dobry, sprawdzony termos zaczął odchodzić do lamusa wraz z pojawieniem się kubków termicznych. Dlaczego nie warto z niego rezygnować? Ponieważ termos ma większą pojemność i świetnie sprawdzi się podczas rodzinnej wycieczki. Termosy mają tę zaletę, że pomaga utrzymać stałą temperaturę produktów, które w nich umieścimy. Zatem nie tylko gorąca czekolada na stok, ale również lody na piknik możemy przewieźć w termosie.

Kubki termiczne sprawdzają się, gdy chcemy zabrać ze sobą własną porcję kawy lub herbaty. Mają ustniki, które pozwalają na picie ulubionego napoju wprost z naczynia. Jak wybrać odpowiedni kubek termiczny? Otóż warto sprawdzić, czy wybrany model da się umyć w zmywarce - to bardzo ułatwia utrzymanie go w czystości. Chodzi głównie o nakrętkę z ustnikiem, które trudno jest umyć ręcznie.

Drugą kwestią jest szczelność - kubek może się przewrócić i gdy nie jest szczelny, płyn zacznie zalewać Ci torebkę lub siedzenie w samochodzie. Sposób korzystania z ustnika również ma znaczenie. W sprzedaży znajdziesz kubeczki, które trzeba otworzyć lub nacisnąć przycisk, by się napić. Zwróć uwagę na komfort, jeśli można otworzyć kubek termiczny jednym palcem, a mimo to zamknięcie jest szczelne - to na taki kubek termiczny warto wydać więcej.

Torby termiczne i lodówki turystyczne

Zanim przejdziemy do analizy wad i zalet obu rozwiązań, trzeba wyjaśnić, czym różni się torba termiczna od lodówki turystycznej. Torby termiczne mają za zadanie utrzymać na jakiś czas temperaturę produktów, które do niej włożymy. Jeśli torba termiczna wyposażona jest we wkłady chłodzące, wtedy ten czas będzie odpowiednio dłuższy.

Lodówka turystyczna to urządzenie zasilane elektrycznie lub duży izolowany pojemnik z wkładami chłodzącymi. W obu przypadkach mamy do czynienia z dużymi pojemnościami. Lodówka turystyczna z zasilaniem będzie działać podobnie, jak ta domowa, póki będzie włączona - będzie chłodzić.

Małe torby termiczne sprawdzają się do przenoszenia lunch boxów do pracy. To wygodne rozwiązanie, które pozwala zachować świeżość drugiego śniadania lub obiadu. Dobrze spisują się również na spacerach z dziećmi - przekąski przechowywane w torbie termicznej nie tracą dobrego wyglądu i walorów smakowych. Latem możesz przenosić w niej jogurty dla malucha lub porcję mleka w razie małego głodu.

Jeśli planujesz biwak lub piknik dla dużej rodziny i znajomych - przyda się lodówka turystyczna. Jest większa, jej ścianki zbudowane są z tworzywa. Dzięki temu można przewozić w niej całe posiłki bez obaw, że w bagażniku coś im się stanie. Rozmiar lodówki turystycznej po sezonie jest wadą - potrzebujesz sporo miejsca, by ją przechowywać.

Poduszki podróżne

Poduszka podróżna to akcesorium, które uratuje Cię przed dotkliwym bólem karku po godzinach spędzonych na siedzeniu samochodu. Przyda się również podczas podróży samolotem. Popularny rogalik to gadżet, który pomaga rodzicom opiekować się maluchami w podróży. Zapewnia dzieciom stabilną pozycję podczas snu w foteliku samochodowym.

Czy poduszki podróżne różnią się czymś szczególnym? Owszem - podstawowe parametry poduszek to wypełnienie i pokrycie. Jeśli wypełnienie wykonane jest z gąbki, wówczas całej poduszki nie możesz prać w pralce. Poduszka podróżna z wypełnieniem z gąbki jest za to znacznie bardziej sprężysta od tej, która wewnątrz ma styropianowe kulki. Pokrycie powinno być miłe w dotyku i łatwe w czyszczeniu. Idealnie, gdy można je ściągnąć jak poszewkę ze zwykłej poduszki i uprać w pralce.

Butelki na wodę

Regularne nawadnianie organizmu ma znaczenie nawet, wtedy gdy nie trenujesz. Upały są wskazaniem do tego, by pić więcej, ale gdy jest chłodno, również nie możesz zapominać o piciu wody. Ułatwiają to butelki na wodę i bidony. Jest ich obecnie bardzo dużo, dlatego postanowiliśmy ułatwić Ci wybór.

Zacznijmy od materiału, z jakiego wykonana jest butelka. Szkło jest ekologiczne i nie pochłania zapachów. Z drugiej strony jest ciężkie i kruche. Oczywiście butelki na wodę produkowane są z grubego szkła, dzięki temu są trwalsze, niż może się wydawać. Wybierając butelkę ze szkła, zwróć uwagę na detale - szczelna zakrętka to podstawa. Przyda się również dobrze zamocowana pętelka ułatwiająca przenoszenie butelki. Część szklanych butelek wyposażona jest w pokrowce termiczne. Dzięki temu napój utrzyma stałą temperaturę przez jakiś czas.

Bidon na wodę z tworzywa jest lżejszy i na pewno nie stłucze się jak szkło. Jednak w czasach, gdy chcemy ograniczać ilość plastikowych odpadów, nie jest to najszczęśliwszy wybór. Zdarza się, że bidony produkuje się z plastiku z recyklingu - wówczas warto przemyśleć taki wybór. Plastikowy bidon na wodę to zdecydowanie najlepszy wybór dla dzieci, ze względu na jego trwałość. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty i nie zawiera szkodliwego BPA. Oznaczenia tłoczone są zwykle na dnie butelki na wodę.

Bidony, w przeciwieństwie do butelek wyposażone są w zakrętki z ustnikami. To detal, któremu warto przyjrzeć się przed wyborem modelu. Jeśli otwieranie jest niewygodne lub może być nieszczelne, musisz poszukać innego rozwiązania.

Akcesoria podróżne ułatwiają nam życie - również na co dzień. Wybór odpowiednich rozwiązań polega na tym, by butelka na wodę czy torba termiczna rzeczywiście spełniały swoją funkcję. Z doświadczenia wiemy, że nie warto na nich oszczędzać, chyba że wraz z niską ceną w parze idzie wysoka jakość wykonania.