Najbardziej przydatne akcesoria do świątecznych wypieków

Świąteczna atmosfera, zdecydowanie pachnie jedzeniem cynamonem, piernikiem i sernikiem. Ze względu na to, że przygotowanie świąt, wymaga przyrządzenia naprawdę wielu potraw, warto zaopatrzyć się w różnorodne akcesoria do pieczenia, które nam to wszystko ułatwią. Które akcesoria do pieczenia warto mieć w swojej kuchni?

Formy silikonowe

Świąteczne wypieki w żaden inny dzień roku nie smakują tak dobrze, jak podczas wigilii i innych świątecznych dni. Elastyczne, dopasowujące się do zawartości formy silikonowe to genialny wynalazek, który przeniósł pieczenie na nowy poziom. Forma silikonowa pozwala na bezproblemowe wyjęcie z niej jej zawartości, bez żadnego uszczerbku, co bywało problemem w przypadku tradycyjnych, sztywnych form do pieczenia. Dodatkowo formy silikonowe są bardzo odporne na różnorodne temperatury, dzięki czemu możesz używać jej jako foremki na kostki do lodu, jak i na ciastka. Co więcej, odmiennie niż w przypadku metalowych form do pieczenia formy silikonowe mogą z powodzeniem być myte w zmywarkach.

Warto pamiętać jedynie, by nie używać ich przy pieczeniu w opcji grill, warto też umieszczać je na niższych półkach piekarnika, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że potrawa będzie równomiernie upieczona, a forma nie zostanie uszkodzona przez zbyt bliskie postawienie jej przy grzałce. Jedną z głównych zalet form wykonanych z silikonu jest ogromny wybór ich wielkości, kształtów. Od tych klasycznych prostokątnych i okrągłych, przez formy na praliny i ciasteczka w różnych kształtach. Silikon perfekcyjnie nadaje się jako forma na babeczki, które można wykorzystać jako słodką przekąskę, albo jako wytrawną bazę pod słone danie.

ciasta świąteczne

Naczynia żaroodporne

Szklane naczynia żaroodporne są od wielu lat używane w niemal każdej kuchni. Sposobów ich wykorzystania nie sposób zliczyć. Idealnie nadają się do wypieku mięs, zapiekanek, ziemniaków, i innych frykasów. Ze względu na różnorodny kształt i wysokość można idealnie dopasować jego wielkość, wysokości i pojemność do swoich potrzeb. Naczynie żaroodporne, ze względu na to, że wykonane jest przeważnie z przeźroczystego szkła, nadaje się także do podawania gotowych już potraw.

Serca użytkowników od kilku sezonów podbijają też żeliwne formy do zapiekania, które możemy kupić w zestawie z bambusową tacą, są one bardzo efektywnym sposobem serwowania dań zapiekanych, które sprawdza się, nawet na przyjęciach. Część z dostępnych modeli produkowana jest razem z pokrywką, dzięki czemu bezproblemowo możesz przechować część posiłku, która została w lodówce, dodatkowo dzięki możliwości ustawienia innej formy na niej oszczędza się w niej miejsce, co jest bardzo cenne w okresie świątecznym.

Blachy metalowe

Nadal najpopularniejsze są blachy metalowe do pieczenia. Są relatywnie niedrogie, dostępne w wielu kształtach – od płaskiej formy na pizzę, przez klasyczne prostokątne blachy, okrągłe tortownice, czy pierścienie do pieczenia. Z blachy wykonane są także różnorodne akcesoria do pieczenia, które znacznie ułatwiają przygotowanie potraw – obciążający łańcuch do pieczenia tarty, który zapobiegnie wybrzuszaniu się bardzo kruchego ciasta, czy dozownik do porcjowania ciasta, który ułatwi pieczenie babeczek, ciast, jak i smażenie naleśników. Wśród metalowych form znajdziesz też takie z rusztem, dzięki czemu idealnie upieczesz różnorodne mięsa. Blacha metalowa do pieczenia to uniwersalne i niezastąpione akcesoria, które powinny znaleźć się w każdej kuchni.

Patery

Nawet najbardziej efektowne danie nie będzie wzbudzało zachwytu jeżeli będzie niechlujnie, nieładnie podane. Jemy nie tylko ustami, jemy także oczami, chłonąc widoki, od razu wiemy, czy na dane danie mamy ochotę czynie, dlatego sposób podania jest tutaj niezwykle ważny. Patera jest naczyniem, które pozwoli wyeksponować, każdą potrawę, bez względu na to, czy chodzi o wystawienie na stół owoców, ciasta, czy cukierków. Patery dostępne są w bardzo wielu wzorach, kolorach i konfiguracjach. Możesz wybrać model parterowy, jak i wielopoziomowy. Modele składające się z kilku pięter idealnie sprawdzają się przy niewielkich gabarytach stołu – pozwalają zaoszczędzić wiele miejsca, przy tym elegancko zapełnić stół.

Akcesoria do pieczenia znacznie ułatwiają pracę w kuchni. To, że większość z nich można myć w zmywarce, jest dodatkowym atutem. Dzięki różnorodnym kształtom form silikonowych możesz spełnić cukiernicze marzenia dzieci, czy innych bliskich osób. Naczynia żaroodporne oszczędzają wiele sprzątania dzięki temu, że danie możemy podać, w naczyniu, w którym je przygotowywaliśmy, blachy metalowe są od lat niezastąpione przy pieczeniu klasycznych ciast, a patery pozwolą pięknie wyeksponować na stole to, co przygotowaliśmy.