Ubieranie choinki to przede wszystkim bombki. Jakie wybrać? Okazuje się, że za każdą kryje się pewna symbolika

Choinka to absolutny must-have świątecznych dekoracji. Pięknie ozdobiona, zachwyca swoim wyglądem, a jednocześnie wypełnia dom zapachem lasu. I choć wiele osób decyduje się na naturalne drzewka, to ich sztuczne wersje również prezentują się elegancko, a ponadto są łatwiejsze w utrzymaniu oraz mogą służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat, jeżeli przechowuje się je w odpowiedni sposób. Niezależnie od tego, na jaką choinkę się zdecydujesz, najważniejsze są… ozdoby!

bombki na choinkę

Symbolika bombek i innych ozdób choinkowych

Tradycja ubierania choinki wywodzi się z Niemiec, gdzie w XVI wieku zapoczątkował ją Kościół ewangelicki. Kościół katolicki natomiast przyjął ten zwyczaj dopiero dwa stulecia później. Zarówno drzewko, jak i ozdoby na nim wieszane od początku miały swoją symbolikę. Zieleń choinki stanowi symbol narodzin i nadziei, a samemu drzewku przypisuje się zwiastowanie życia i odrodzenia. Dekoracje natomiast symbolizują kolejno:

  • szpic na choince – gwiazdę betlejemską, która wskazuje drogę do Betlejem,
  • łańcuchy – rodzinne więzi,
  • jabłka – zdrowie, urodę i życie,
  • owoce – dostatek i urodzaj,
  • orzechy – siłę i dobrobyt,
  • anioły – opiekę i spokój,
  • dzwoneczki – dobre nowiny,
  • pierniczki i inne słodycze – radość,
  • okrągłe bombki – powtarzalność i ciągłość życia człowieka.

Kiedyś, w dawnych czasach, często wieszano powyższe symbole w postaci prawdziwych darów natury, niekiedy wysuszonych. Dzwoneczki przyozdabiano wstążkami, a anioły dziergano na drutach. Dzisiaj prawie każdy z nich dostępny jest w postaci szklanej lub plastikowej bombki, a kreatywność producentów jest wręcz nieograniczona.

Kiedy ubierać choinkę zgodnie z tradycją?

Podobnie jak w przypadku innych bożonarodzeniowych dekoracji, odpowiedni czas na przystrojenie choinki nie jest ściśle określony. To od nas zależy, kiedy wprowadzimy do domu świąteczny klimat. Choć w centrach handlowych pojawiają się już po 1 listopada, to większość osób decyduje się na ubranie drzewka na początku grudnia, np. w dzień mikołajek. Natomiast jeśli chcesz trzymać się tradycji, wówczas musisz poczekać aż do Wigilii. 

tradycja ubierania choinki

Oczywiście kluczowe znaczenie będzie tutaj mieć rodzaj drzewka. Jak już omówiono to wyżej, sztuczne choinki są bardziej wytrzymałe niż te żywe, mające tendencję do gubienia igieł. Naturalne drzewko, które długo będzie stało w ciepłym domu lub mieszkaniu, może szybko stracić swój urok. Kiedy ubierać żywą choinkę? Najlepiej poczekać do samej Wigilii, ale jeśli drzewko nie będzie stało długo po zakończeniu świąt, wówczas może to być np. tydzień przed 24 grudnia.

Jakie bombki na choinkę powiesić?

Trudno wyobrazić sobie bożonarodzeniowe drzewko bez bombek. Różnią się one między sobą kształtem, rozmiarem czy kolorem, dzięki czemu z pewnością znajdziesz ozdoby, które będą idealnie pasować do całej koncepcji strojenia choinki. Czerwone bombki stanowią integralną część tradycji. Są minimalistyczne, eleganckie i uniwersalne, więc można je połączyć również z nowoczesnymi albo naturalnymi ozdobami. Białe bombki na choinkę to również klasyka. Symbolizują śnieg, strój Świętego Mikołaja, a jednocześnie niewinność i czystość, które kojarzone są z Jezusem. 

Złote bombki na choinkę dodadzą całej dekoracji elegancji, sprawiając, że drzewko będzie prezentowało się luksusowo. Co więcej, od takich bombek bije wyjątkowa energia − przyda się podczas świątecznych porządków i gotowania potraw wigilijnych. Najbardziej ekstrawaganckim wyborem są jednak czarne bombki na choinkę. Takie bańki pozwolą na stworzenie oryginalnego drzewka, zdecydowanie odbiegającego od tradycji. Czarne bombki to idealna opcja dla osób stawiających na indywidualizm.

Ozdoby choinkowe nie muszą być oczywiste

Jeżeli lubisz naturę, klasyczne kule dopełnij szyszkami, kokardami oraz laseczkami lub cukierkami, które podczas Wigilii będziecie mogli zjeść. Z naturalnych materiałów, wśród zielonych gałązek ładnie prezentują się też suszone plastry pomarańczy i cytryny, laseczki cynamonu, wanilii, anyż. Takie dodatki są doskonałym uzupełnieniem dla aranżacji w stylu rustykalnym, prowansalskim czy wiejskim, ale w święta możesz tak przyozdobić również choinkę stojącą w minimalistycznym pokoju o surowym wnętrzu i nie będzie to przeszkadzać.

Aby wprowadzić nutę szaleństwa i podkreślić swój niecodzienny gust, powieś na choince bombki w różnych kształtach. Możesz wybrać takie, które mają ważną dla ciebie symbolikę albo kierować się poczuciem estetyki. W takiej kompozycji im więcej różnych figurek wybierzesz, tym będzie weselej!

białe bombki na choinkę

W jakiej kolejności ubierać choinkę?

Wybór ozdób to połowa sukcesu − trzeba bowiem pamiętać także o odpowiedniej kolejności wieszania dekoracji. Jak się okazuje, wiele osób ma z tym spory problem! Pierwszy etap to równomierne rozłożenie światełek na całej szerokości i wysokości drzewka. Warto pamiętać, by ułożyć je na większości gałązek. W ten sposób osiągniesz najlepszy, spektakularny efekt.

Po światełkach możesz rozpocząć zakładanie łańcuchów i większych bombek. Potem powieś te mniejsze, uzupełniając wolne przestrzenie. Choinki bardzo często ozdabiane są także innymi, efektownymi dodatkami. Dlatego, kiedy założysz podstawowe dekoracje, wówczas możesz zawiesić cukierki, pierniczki, śnieżynki itp. Ostatni krok, choć nieobowiązkowy, to przytwierdzenie ozdobnego czubka, np. stożkowatej gwiazdy.