Najlepsze pomysły na aranżację małej kuchni

Większość kuchni w polskich domach jest mała. W starych kamienicach i blokach z wielkiej płyty kuchnie to wąskie i ciasne pomieszczenia, często pozbawione okien. W nowych mieszkaniach i domach modne są dziś niewielkie aneksy kuchenne, połączone z pokojem dziennym. Kuchnia to trochę warsztat, a trochę kraina czarów. Musi być więc urządzona niezwykle funkcjonalnie, a także pięknie. Niełatwo osiągnąć to w typowej, małej kuchni - niewielkie pomieszczenie musimy urządzić z pomysłem.

Funkcjonalna zabudowa małej kuchni

W małej kuchni liczy się funkcjonalna zabudowa, optymalne rozmieszczenie mebli. Miejsce na akcesoria i przybory kuchenne pomogą nam uzyskać rozwiązania nietypowe. Architekci wnętrz nazywają je "rozwiązaniami typu cargo", co odnosi się do zwiększenia "ładowności" półek i szafek, podobnie jak ma to miejsce w przewożących towary statkach i samolotach.

Do rozwiązań takich należy pełne pokrycie powierzchni ścian półkami - od podłogi aż do sufitu. Innym rozwiązaniem jest budowa pawlacza lub pojemników przysufitowych, a nawet podwieszanych. Będziemy tu trzymać rzeczy używane rzadko używane, w tym duże przedmioty. Do rozwiązań "cargo" należy też zabudowa o nietypowych kształtach (np. meble narożne) i wymiarach (meble bardzo wysokie lub bardzo niskie, bardzo szerokie lub bardzo wąskie). Dobrze sprawdzą się też meble wysuwane lub składane.

mała kuchnia

Sztuczki optyczne

Niekiedy zależy nam nie tyle na tym, by mieć w kuchni więcej miejsca na rzeczy, ale raczej na tym, żeby dobrze się w niej czuć. Chodzi nam o uzyskanie wrażenia przestrzenności. Możemy zastosować w tym celu różne sztuczki optyczne. Jeśli w kuchni istnieją ścianki działowe - wyburzmy je. Jeśli nawet w małej kuchni mieszczą się wszystkie potrzebne nam akcesoria - pozbądźmy się części półek i mebli. Jeśli mamy taką możliwość - wyburzmy ścianę oddzielającą kuchnię od salonu lub od korytarza. Jeśli to niemożliwe, pozbądźmy się drzwi i powiększmy otwór drzwiowy: uzyskamy w ten sposób wiele światła.

Optyczne powiększenie przestrzeni uzyskamy także dzięki zastosowaniu luster. Unikajmy ciemnych mebli - w małym pomieszczeniu lepiej sprawdzą się białe. Prócz luster do dekoracji wnętrza inne elementy przepuszczające i odbijające światło, zwłaszcza szklane lub metalowe. Gdy mamy taką możliwość, zastąpmy zwykłe okno oknem francuskim (od sufitu do podłogi), a nawet wybudujmy balkon francuski: rozwiązanie takie wprowadzi do pomieszczenia bardzo dużo światła.

Także rośliny powiększają optycznie małe pomieszczenia. Nie bójmy się więc zieleni w małych kuchniach.

lustro w małej kuchni

19 szalonych pomysłów

Funkcjonalne rozplanowanie zabudowy kuchni i optyczne powiększenie pomieszczenia to metody znane powszechnie. Małe kuchnie wymagają jednak pomysłowości. Niestety, potrzeba optycznego powiększenia kuchni i potrzeba umieszczenia w niej wielu rzeczy często wykluczają się wzajemnie. Stoimy przed pewnym paradoksem: potrzebujemy więcej otwartej przestrzeni i więcej zabudowanej przestrzeni jednocześnie. Chyba każda osoba, która chciała powiększyć swoją kuchnię, stosuje więc także pomysły dziwne, oryginalne, niekiedy szalone.

 1. Jeśli marzymy o miejscu do jedzenia w bardzo małej kuchni, zaopatrzmy się w lekkie stoliki i krzesła, które zawiesimy na suficie. Pomysł może wydać się szalony, ale dobrze sprawdza się w praktyce.

 1. Pozbądźmy się klasycznego blatu kuchennego. Zamiast niego umieśćmy na środku kuchni stolik, bufet lub wyspę, które będą służyły jako miejsce do jedzenia i przygotowywania potraw.

 1. Niech wszystko w naszej kuchni będzie białe - dekoracja stołu, naczynia, meble, sprzęt AGD, zlewozmywak i każdy inny przedmiot.

 1. Przenieśmy część przedmiotów do innych pomieszczeń. Sucha żywność może być przechowywana w korytarzu, zastawa stołowa w salonie, rzadziej używany sprzęt kuchenny w pokojowych szafach.

 1. Urządźmy małą kuchnię raczej w stylu industrialnym lub minimalistycznym, niż tradycyjnym lub romantycznym. Nie bójmy się szkła, metalu i surowego betonu. Nowocześnie urządzone pomieszczenie wyda się większe.

 1. Zatrudnijmy projektanta wnętrz. Profesjonalista urządzi naszą kuchnię bardziej funkcjonalnie, niż sami byśmy potrafili. Jeśli nie spodoba nam się całościowy projekt, skorzystajmy choćby z wybranych idei.

 1. Jeśli mamy miejsce na stół i krzesła, niech będą bardzo niskie - otworzy to przestrzeń.

 1. Możemy też zastąpić stół i krzesła niskimi meblami typu azjatyckiego lub siedzieć na pufach i poduszkach. Łatwo się do tego przyzwyczaić - jedzą przecież w ten sposób miliardy mieszkańców Azji.

 1. Sprzątajmy bardzo często. Czyste kuchnie lśnią, są jasne. To oczywiste, że pomieszczenie, w którym nie ma bałaganu wyda się większe.

 1. Korzystajmy ze wzorów tradycyjnej estetyki japońskiej. Panujący w niej minimalizm jest lepiej przystosowany do małych pomieszczeń, niż tradycyjne wzorce polskie. Łatwo zauważyć to w japońskiej ceramice, w parkach i ogrodach, w przestrzeni miejskiej, w sławnej ze zwięzłości poezji haiku.
 2. Zorganizujmy w kuchni rodzaj "szafki-garażu". Stanie w niej ekspres do kawy, toster, czajnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa i podobne sprzęty. Urządzenia te wcale nie muszą znajdować się na widoku.

 1. Jeśli preferujemy estetykę tradycyjną, wybierzmy proste, grubo ciosane meble wiejskie. Tradycyjna estetyka to niekoniecznie bibeloty i zbędne dekoracje.

 1. Niemal tak dobrze jak meble białe sprawdzą się lakierowane, błyszczące meble w odważnych kolorach. Mogą być utrzymane w stylistyce klubowej lub w stylu camp lub glamour.

 1. Jeśli gotujemy mało, zrezygnujmy ze stałej kuchenki: to odważne, ale praktyczne rozwiązanie. Lepiej sprawdzą się przenośne kuchenki elektryczne, które możemy schować w szafce. Oszczędzimy w ten sposób bardzo dużo miejsca.

 1. W sklepach meblowych znajdziemy systemy podwieszane do garnków i innych przedmiotów. Wiele miejsca w szafkach kuchennych zajmują właśnie garnki. Metalowe systemy podwieszane mogą być bardzo dekoracyjne. Szczególnie efektownie prezentują się rury, łańcuchy i haki z błyszczącej miedzi.

 1. Sufit w małej kuchni nie powinien być matowy. Pomaluj go lśniącą farbą. Lustro na suficie kuchennym to raczej zły pomysł - trudno będzie je umyć. Sprawdzi się natomiast lśniąca powierzchnia metaliczna. Może to być także tafla miedziana. Innym pomysłem jest plafon, ozdoba sufitu w formie iluzjonistycznej dekoracji malarskiej.

 1. Pozbądź się drzwiczek w szafkach kuchennych. Warto też zdecydować się na otwarte szuflady. Można w ten sposób znacznie powiększyć optycznie pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem są też drzwiczki z tafli szklanych.

 1. Jeśli masz taką możliwość, wstaw do pomieszczenia więcej okien lub powiększ istniejące.

 1. Zrezygnuj z w pełni funkcjonalnego rozkładu urządzeń AGD. Umieszczenie kuchenki, zlewozmywaka i lodówki w jednym bloku jest praktyczne. Ma jednak też wady - monolityczny blok urządzeń kuchennych przytłacza, wywołuje wrażenie ciasnoty. Warto więc eksperymentować z niefunkcjonalnym, nieco przypadkowym rozkładem urządzeń.