Najlepsze wózki kuchenne dla pasjonatów gotowania

Wózki kuchenne są doskonałym rozwiązaniem zarówno do dużych, jak i do tych mniejszych kuchni. Stoliki te pełnią funkcje cennego schowka czy też dodatkowego blatu kuchennego i często możemy je spotkać również w jadalniach. Jak wybrać odpowiedni rodzaj wózka kuchennego? W jaki sposób w pełni wykorzystać ich funkcjonalność? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz poniżej.

Czy wózek kuchenny jest potrzebny?

Wózki kuchenne posiadają więcej zalet, niż myślisz. Przede wszystkim mogą być dodatkowym miejscem, które potraktujesz jako blat roboczy. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w niewielkich kuchniach każdy centymetr wolnego blatu jest na wagę złota. Jeżeli gotujesz z dziećmi, to warto stworzyć im za pomocą wózka kuchennego ich indywidualne stanowisko pracy.

Kolejnym plusem jest fakt, że wózek kuchenny posiada zazwyczaj wiele półek i skrytek, dzięki czemu zyskujemy bezcenne miejsce do przechowywania. Możemy w nim umieścić sztućce, szklanki, serwetki czy też warzywa i owoce.

Wózek kuchenny możemy swobodnie przestawiać. Zdecydowana większość z nich wyposażona została w kółka, które umożliwiają bezproblemową zmianę miejsca, nawet jeżeli mebel jest sporych wymiarów i dużo waży.

Wózek kuchenny drewniany

Wózek kuchenny zamiast wyspy

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wózka kuchennego zamiast budowania wyspy kuchennej lub części kuchni. Większe stoliki mogą zastąpić kilka szafek dolnych, a jeżeli będziemy potrzebowali więcej miejsca, to w każdej chwili przesuniemy wózek w inną część pomieszczenia lub nawet wyniesiemy go do innego pokoju.

Musisz zmieścić aneks kuchenny z salonem w pomieszczeniu o powierzchni 20m2, a zawsze marzyłaś o wyspie kuchennej? Możesz zestawić ze sobą dwa większe wózki i stworzyć z nich mobilną wyspę!

Duży czy mały?

Wózki kuchenne charakteryzują się różnorodną wielkością. W sklepach znajdziemy stoliki o wymiarach zaledwie 36 x 36 centymetrów oraz takie, które wyróżniają się metrem szerokości oraz 50 centymetrami głębokości.

Warto wymierzyć dokładnie przestrzeń, którą dysponujemy i wybrać wózek, który będzie mógł być swobodnie przestawiany. Jeżeli w małym pomieszczeniu chcielibyśmy kupić duży wózek, to ciekawym rozwiązaniem jest zakup dwóch mniejszych, które w każdej chwili możesz rozdzielić i złączyć.

Funkcjonalny stolik kuchenny

Z zamkniętymi szafkami czy samymi półkami?

Wózki kuchenne mogą pochwalić się dużą różnorodnością miejsca do przechowywania. Jeżeli chcemy ukryć drobne akcesoria kuchenne, to warto zdecydować się na stolik z częścią zamykaną drzwiczkami.

W wózkach kuchennych spotkamy również miejsce na butelki, szuflady na sztućce, kosze na owoce czy też podwieszane uchwyty na kieliszki. Wiele z nich zostało zaprojektowanych w ten sposób, żeby maksymalnie wykorzystać każdą przestrzeń.

Z drewna czy z metalu?

Najpopularniejszymi wózkami kuchennymi wykorzystywanymi w domach są te wykonane z drewna. W sklepach meblowych możemy kupić stoliki pomalowane na biało, które doskonale wpiszą się w styl skandynawski lub prowansalski. Na klientów czekają również wózki z odkrytą fakturą drewna w kolorach naturalnych – takie propozycje doskonale wkomponują się do pomieszczeń urządzonych w stylach rustykalnym czy też kolonialnym.

Zaawansowany wózek na kółkach

Metalowe wózki kuchenne to propozycja dla miłośników nowoczesności i minimalizmu. Największym hitem ostatnich lat są za to stoliki łączone, które wyposażone zostały w metalową ramę oraz drewniane blat i półki. Takie wózki to perfekcyjny dodatek do kuchni industrialnych i modernistycznych.

Na co zwrócić uwagę, kupując wózek kuchenny?

Aby dobrać idealny wózek kuchenny do swoich potrzeb, należy przemyśleć kwestie związane z wymiarem, stylem czy konkretnymi funkcjami. W małych kuchniach zastosowanie znajdą wózki o mniejszej powierzchni blatu, które możemy kupić w parze i dowolnie łączyć. Na większych przestrzeniach świetnie sprawdzą się duże wózki, wymiarami przypominające wyspy kuchenne.

Przy wyborze odpowiedniego wózka zwracajmy uwagę na to, czy mebel wyposażony został w kółka, które umożliwiają swobodne przesuwanie. Nie bez znaczenia jest też układ półek i schowków. Warto zastanowić się przed zakupem, co chcielibyśmy przechowywać w wózku i dopiero wybrać się na poszukiwania tego odpowiedniego.

Na koniec warto upewnić się, że wózek kuchenny na pewno będzie wpasowywał się w styl naszego pomieszczenia. Taki mebel przyciąga uwagę i może stać się centralnym punktem Twojej kuchni. Odpowiednio zaaranżowany doda wnętrzu charakteru, a w czasie gotowania będzie Twoim nieodzownym pomocnikiem.