Najpiękniejsze patery na owoce - musisz je mieć!

Szukasz sposobu na upiększenie swojego stołu? A może potrzebujesz praktycznego naczynia do przechowywania owoców i ciast? Sprawdź, jakie możliwości dają ci szklane patery!

Zdecyduj, jakiej patery potrzebujesz

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pater, wykonanych z różnych materiałów. Rodzaj, jaki wybierzesz, zależy od tego, do czego takiej patery chcesz używać. Jeśli zależy ci na efektownej kompozycji – najlepszym wyborem będzie przezroczysta patera z kloszem ze szkła. Taki sposób przechowywania pożywienia na paterze jest najbardziej efektowny. Kojarzy się z wystrojem profesjonalnych cukierni.

Innym rodzajem patery jest jej odmiana bez klosza. Tego typu naczynia najczęściej nie stosuje się do przechowywania wypieków (bez klosza szybciej wyschną) a do eksponowania owoców. Owoce nie wysychają tak szybko i nie przyciągają owadów.

Szkło – najbardziej efektowny materiał, jaki możesz mieć

Szkło jest ponadczasowym materiałem pasującym do niemal wszystkich rodzajów wnętrz. Jest też najbardziej odpowiednie do podawania potraw. Szczególnie owoce będą wyglądały dobrze na szklanej paterze. Warto wybrać patery o wyjątkowych, niebanalnych wzorach, dzięki temu same w sobie staną się ozdobą na stole. Szkło jest też wbrew pozorom bardzo trwałym materiałem, a w dodatku można je myć w zmywarce – to daje naprawdę dużą wygodę.

Patery – jaki rodzaj wybrać?

Decydując się na paterę, masz do wyboru zarówno te jedno, jak i wielopoziomowe. Jeśli wybierzesz paterę wielopoziomową, sprawdź, czy daje się ją łatwo i szybko rozmontować – np. do mycia. Interesujące są również patery z kloszem. Świetnie sprawdzają się na zewnątrz, kiedy chcąc podać owoce w ładnym naczyniu, nie chcesz ich jednocześnie narazić na owady lub padające z drzew liście.

Patera obrotowa to również bardzo interesujący wybór. Jest praktyczna i ułatwia nakładanie owoców ludziom po każdej stronie stołu. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, a w dodatku nie nadwyręża budżetu domowego – kupisz je już od 20 zł! Zainteresować może cię także patera prostokątna. Swoim kształtem przypomina prostą tabliczkę, również wygląda bardzo ładnie na stole i kosztuje niewiele!

Patera a wnętrze

Proste, minimalistyczne wnętrza bardziej zgodzą się z paterami bez zdobień. Jeśli jednak marzysz o paterze ze zdobieniami – ciekawym wyborem będą te z dodatkowymi ornamentami. Wyglądają one bardzo estetycznie, a podane na nich jedzenie wygląda zjawiskowo!

A może talerz lub taca?

Wybór między paterą, talerzem lub tacą zależy od ilości ludzi, którzy mieliby z niej korzystać. Najwięcej owoców zmieści się na paterze piętrowej. Jest ona także świetną dekoracją stołu! Talerz natomiast jest praktyczniejszy – możesz na nim także serwować tradycyjne potrawy. Taca to z kolei naczynie idealne na przyjęcie z większą liczbą gości.

Talerze

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo pięknych, ozdobnych talerzy. Zaletą ozdobnego talerza jest to, że możesz go wykorzystać również jako zwykły talerz do jedzenia lub do serwowania ciast albo innych przekąsek. Warto wybierać oryginalne wzory, aby poza funkcjonalnością naczynia wykorzystać go także jako ozdobę.

Tace

Szklana taca może być wyjątkową dekoracją! Wygląda bardzo elegancko, a podawana na niej owoce lub wypieki wyglądają bardzo elegancko. Szklane tace są najczęściej rzeźbione lub bogato dekorowane. Często też można spotkać unikatowe, pojedyncze egzemplarze, które poza wartością użytkową są też niezwykle cennym, małym dziełem sztuki! Nie musisz się przejmować, że takie pojedyncze naczynie nie będzie pasować do reszty zastawy na stole. To nic nie szkodzi. Twoja zastawa będzie dzięki temu wyglądała ciekawiej, a odrębny akcent nada jej charakteru!

Witryna cukiernicza – coś dla prawdziwych łasuchów

Jeśli w Twoim domu słodycze to przysmaki na porządku dziennym – pomyśl nad witryną cukierniczą! Przeszklona witryna z półkami sprawdzi się dużo lepiej w przypadku dużej ilości deserów, szczególnie podczas przyjęć!