Najsłynniejsze ogrody na świecie - zainspiruj się

Ogród to wspaniałe uzupełnienie każdego domu. Niezależnie, czy masz przestrzeń tylko na skrawek zieleni, czy ogromny ogród z fontanną – natura dodaje budynkom przytulności i odrobiny magii. Sprawdź nasze zestawienie najpiękniejszych ogrodów na świecie i zainspiruj się do stworzenia swojego własnego kawałka zieleni!

Rodzina

Wersal, bajkowy ogród

Raczej nie ma osoby, która nie słyszałaby o Wersalu! Barokowa rezydencja królów Francji to wg niektórych jedno z najwspanialszych osiągnięć wśród architektury rezydencjonalnej. Wspaniały pałac jest otoczony …ośmiuset hektarowym parkiem!

Słynne ogrody wersalu uchodzą za pierwowzór odtwarzanego później na całym świecie tzw. ogrodu francuskiego. Można go rozpoznać po geometrycznych formach z żywopłotami przystrzyżonymi w fantazyjne formy, fontannach i klombach kwiatowych.

Ogrody wersalu są połączeniem roślinności, architektury i rzeźby. Dostojne posągi stanowią nierozerwalną całość z kwiatowymi kobiercami, trawnikiem o geometrycznych kształtach oraz spływającymi kaskadami fontann.

Styl barokowy w ogrodzie

Ogród Claude'a Monet

Kolejny ogród we Francji, niedaleko Paryża. Tym razem stworzony przez malarza! I to nie byle jakiego – autorem tego ogrodu jest Claude Monet. Artysta, którego z pewnością nie trzeba przedstawiać.

Artysta zachwycony okolicznymi drzewami owocowymi zakupił posiadłość w Giverny. Od tego czasu ogrodnictwo stało się jego drugą pasją. Z resztą widoki z tego ogrodu można podziwiać w twórczości malarza.

Ten, kto zetknął się z twórczością malarza, na pewno kojarzy motyw drewnianego mostu (zaprojektowanego przez samego Moneta według wzoru z japońskiego drzeworytu) oraz staw, w którym odbijają się refleksy światła.

Ogród impresjonisty

Ogrody Keukenhof, Lisse

Holandia to kolejny kraj, w którym nie brakuje pięknych ogrodów. Często nazywana jest „Krajem Tulipana”. I to właśnie te kwiaty głównie można podziwiać w ogrodzie Keukenhof, który jest kolejnym zjawiskowym projektem na naszej liście.

Jest on otwarty dla zwiedzających od połowy marca do połowy maja – to wtedy właśnie kwitną kwiaty, które można podziwiać w tym ogrodzie. A jest ich tam sporo!

Każdego roku w ogrodzie Keukenhof wysadza się około 7 milionów cebulek tulipanów, żonkili, narcyzów, hiacyntów i lilii! Wszystkie te kwiaty są umiejscowione na trawnikach i tworzą wielokolorowe kobierce. Całość ogrodu uzupełniają alejki z drzew oraz stawy i małe jeziorka!

Ogrody tulipanowe

Ogrody Yu Yuan w Szanghaju

Ogrody to od zawsze ważny element krajobrazu Chin. Ulokowane w pobliżu dużych miast stanowiły oazę i odskocznię od miejskiego zgiełku. I właśnie w takim też celu zostały wybudowane ogrody Yu Yuan w Szanghaju.

Oprócz egzotycznych gatunków drzew i krzewów znajdują się tu liczne pawilony zbudowane w tradycyjnym chińskim stylu. Znajdą się tutaj mostki nad stawami i potokami oraz widokowe pomosty.

Ogród został zaprojektowany z zachowaniem zasad harmonii i równowagi. W ogrodzie Yu Yuan z pewnością można odzyskać spokój ducha i cieszyć oczy malowniczymi pejzażami.

Chiński ogród Yu Yuan

Ogród Nong Nooch

Tropikalny Ogród Botaniczny Nong Nooch ma około 400 hektarów powierzchni. Na tym terenie znajduje się zapierająca dech w piersiach kolekcja roślin tropikalnych. Zostały one posadzone w różnorodnych, przepięknych kompozycjach.

Pośród kwiatów dostrzec można również tajskie rzeźby i makiety, które mają przypominać dachy świątyń. W ogrodzie Nong Nooch nie ma przypadków – każdy szczegół został starannie dopracowany! Wszystkie kolekcje orchidei, kaktusów czy bonsai mają swoje miejsce. Dodatkową atrakcją ogrodu jest mini zoo, które głównie zamieszkują…słonie!

Tropikalny ogród Nong Nooch

Ogród Exbury

Ogród Exbury jest nazywany jednym z najpiękniejszych ogrodów krajobrazowych w Wielkiej Brytanii. Jest on idealnie wkomponowany w angielski krajobraz, dzięki temu sprawia wrażenie zupełnie naturalnego.

Oprócz drzew, w tym ogrodzie można znaleźć także kolekcję różaneczników, azalii, magnolii i kamelii. Kiedy wszystkie razem zakwitną – powstaje piękna, harmonijna całość, która każdego dnia przyciąga do siebie tłumy turystów. Ogród zmienia się wraz z porami roku i każdego miesiąca jest równie zachwycający!

Ogród w angielskim stylu