Najważniejsze pierwsze wrażenie — meble do przedpokoju, które sprawią, że będzie Twoją wizytówką

Przedpokój to wnętrze, które nasi goście widzą jako pierwsze. Wraz z salonem możemy je zaliczyć do kategorii wnętrz reprezentacyjnych w domu. Jak urządzić przedpokój elegancko i wygodnie?

Szafki do przedpokoju mają kilka podstawowych cech — są kompaktowe, a jednocześnie pojemne. Do urządzenia eleganckiego holu potrzebujesz szafek na buty oraz wieszaka na płaszcze dla gości. To niewiele, ale pamiętajmy, że o ile w domu jednorodzinnym możemy mieć spory hol — to przedpokój w mieszkaniu zwykle jest tylko wąskim przejściem.

Szafka na buty — jaką wybrać?

Tradycyjnie w przedpokoju stał prosty regał z dwiema półkami do odstawienia kilku par butów. Nie wygląda specjalnie elegancko, ale był kompaktowy i funkcjonalny. Dziś potrzebujemy czegoś więcej i dlatego wybieramy szafki zabudowane, w których możemy ułożyć obuwie. Zresztą dziś tych butów z mieszkaniu jest znacznie więcej, każdy z nas ma ich co najmniej kilka par. Wraz ze wzrostem potrzeb rosną również szafki do przedpokoju, przy okazji zyskując nowe funkcjonalności.

Hitem kilku ostatnich lat jest szafka na buty z siedziskiem. To prawdziwy bestseller — nie tylko ze względu na wygodę, ale również estetykę tego wielofunkcyjnego mebla. Miękkie siedzisko przydaje się, bo ułatwia założenie butów, możemy na nim chwilę odpocząć po pokonaniu schodów na górę. Polecamy je do mieszkań, w których są dzieci lub osoby starsze — im zdecydowanie będzie wygodniej.

Funkcjonalna szafka na buty powinna być pojemna. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na duży mebel, skorzystaj z gadżetów ułatwiających przechowywanie obuwia. Organizer na buty w formie stojaków to patent na zaoszczędzenie 50% miejsca do przechowywania. Jest on tak zbudowany, że buty stoją jeden na drugim, zatem para zajmuje tyle miejsca ile do tej pory zajmował jeden but.

Jak dobrać meble do przedpokoju?

W małym przedpokoju nie wstawisz ich zbyt wiele — wąski przedpokój mieści wyłącznie regał na buty i wieszak. Nie oznacza to, że możesz wstawić jakiekolwiek meble. Jeśli przedpokój jest ciemny i wąski wybierz jasne meble o lekkiej optycznie formie. Powieś lustro pamiętając o zasadzie, że każda powierzchnia odbijająca światło sprawia, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i większe niż jest w rzeczywistości. Zadbaj o dobre oświetlenie, abyś mógł wygodnie korzystać z przedpokoju.

Duży hol daje większe pole do działania. Poza pojemną szafka na buty i designerskim stojącym wieszakiem możesz umieścić tam również konsolę. Konsola to prosty i bardzo stylowy mebel będzie miejsce do stworzenia kompozycji dekoracyjnej, ale również przestrzenią do przechowywania kluczy i akcesoriów do pielęgnacji obuwia czy szczotek do płaszczy. Na konsoli ustawionej w holu możesz umieścić wazon z ciętymi kwiatami, kompozycję z dekoracji i świec oraz niebanalną miskę na klucze. W dużym przedpokoju możesz pozwolić sobie również na ustawienie dekoracyjnych lampionów na podłodze lub wiklinowego kosza na parasole.

O czym należy pamiętać urządzając przedpokój?

Przede wszystkim o tym, aby zapewnić osobom wchodzącym i wkładającym buty odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Jeśli ilość sprzętów i bibelotów będzie ograniczać ruchy i żeby włożyć kurtkę, trzeba będzie wyjść z mieszkania to znaczy, że trzeba ograniczyć ilość sprzętów do minimum lub poszukać innych rozwiązań. Wystarczy wybrać węższą, ale wyższą szafkę na buty lub wieszak o innym kształcie, aby uwolnić przestrzeń. Wówczas Twój przedpokój będzie równie elegancki i funkcjonalny.