Narzędzia, które przydadzą Ci się w ogrodzie

Ogrodnictwo jest bardziej produktywne i o wiele przyjemniejsze, gdy masz odpowiednie narzędzia pod ręką. Jednak przy zakupie narzędzi ogrodniczych łatwo jest przesadzić z ich ilością. Dlatego też dobrze jest dokładnie przemyśleć, które z narzędzi przydadzą nam się w pracach ogrodowych, a które będą tylko zajmować dużo miejsca. Jeśli skupisz się tylko na najważniejszych akcesoriach ogrodowych, Twoja powierzchnia magazynowa nie powinna być przepełniona. Kupno tylko tych niezbędnych, ale za to najlepszych jakościowo narzędzi oraz prawidłowe ich utrzymanie zmaksymalizuje sens Twojej inwestycji.

Oto kilkanaście narzędzi ogrodowych, które powinien mieć każdy ogrodnik.

Łopata

Przyzwoita łopata zawsze przyda się na ogródku. Naszym zdaniem najlepiej wybrać jest typ łopaty wykonanej ze stali nierdzewnej, gdyż w innym przypadku, może ona łatwo zardzewieć. Co więcej, gleba ma tendencję przywierania do łopat niskiej jakości, podczas gdy dobry łopata ze stali nierdzewnej pozostaje gładka, co znacznie ułatwia kopanie.

Łopaty i łopatki występują w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Mogą, na przykład, różnić się uchwytami, gdyż jedne posiadają uchwyt w kształcie litery „T”, natomiast inne w kształcie litery „D”. Łopaty są niezbędne do sadzenia drzew i krzewów, przemieszczania gleby i wielu innych prac. Ostrze łopaty powinno być ostre, aby łatwiej było wykonywać zadania.

osoba stojąca na łopacie

Taczka lub wózek ogrodowy

Kiedy przekopujesz ziemię w ogrodzie, kosisz trawę lub walczysz z chwastami, musisz liczyć się ze sporą ilością odpadów, które nazbierają się w trakcie pracy.

Wszystkie te odpady zwykle wymagają przetransportowania, chociażby na kupkę kompostu.

Jeśli chcesz uniknąć biegania z łopatą do sterty kompostu, w twojej szopie ogrodowej powinna koniecznie znaleźć się taczka. Możesz zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku dzięki dobrej jakości taczce - upewnij się, że koła są odpowiednio napompowane, zanim zaczniesz pracować!

Taczki dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu będziesz mieć dużo opcji podczas wybierania odpowiedniego dla siebie modelu. Bez tego urządzenia niestety nie można się obejść, jeśli chcemy odpowiednio zająć się naszym ogrodem. Dzięki taczce, będziesz mógł przenieść każdy rodzaj materiałów. Niezależnie od tego, czy chodzi o przetransportowanie ziemi, gruzu, cementu, czy o przewiezienie innych przedmiotów ogrodniczych, takich jak rośliny, narzędzia lub węże, taczka okaże się niezwykle pomocna.

prace ogrodowe z taczką

Kosiarka

Może się to wydawać oczywiste, ale żaden ogród nie będzie wyglądał dobrze, jeśli nie będziemy regularnie kosić trawnika. Dlatego w każdej szopie ogrodowej absolutnie musi znajdować się kosiarka. Niektórzy wolą kosiarki spalinowe, inni wolą kosiarki elektryczne, a jeszcze inni wolą kosiarki ręczne, ale niezależnie od preferencji, kosiarkę musisz mieć. Na szczęście, w dzisiejszych czasach nie musisz wydawać fortuny na zakup porządnej kosiarki. W sklepach znajdziesz wiele dobrych i tanich kosiarek do trawy.

koszenie trawy

Rękawiczki ogrodnicze

Nawet jeśli lubisz grzebać w ziemi gołymi rękami, różnego rodzaju prace w ogrodzie zwykle wymagają porządnych rękawic.

Rękawice ogrodnicze różnią się od siebie materiałem wykonania, wytrzymałością oraz grubością. Wybrany typ zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Na przykład, rękawice skórzane są dobre, ale nie można ich używać przy obchodzeniu się z wodą lub płynnymi chemikaliami.

Dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w różnego rodzaju rękawiczki ogrodnicze. Przed zakupem, upewnij się, że wybrana para dobrze na Tobie leży, gdyż w innym przypadku możesz nabawić się odcisków lub pęcherzy. Upewnij się także, że rękawiczki są odporne na przekłucia, jeśli zamierzasz pracować z krzewami róż lub innymi kolczastymi roślinami.

rękawiczki ogrodowe

Nóż ogrodowy

W ogrodzie często potrzebny jest mały nóż do przycinania kwiatów i roślin, odcinania warzyw, przycięcia sznurka oraz do wielu innych prac. Dobrym zwyczajem jest noszenie go w kieszeni lub zaopatrzenie się w profesjonalny organizer ogrodowy. Szczególnie polecamy wybrać ostry składany nóż z drewnianą rączką, który łatwo można złożyć i schować.

organizer ogrodowy

Przechowuj narzędzia prawidłowo

Pamiętaj, że wszystkie narzędzia ogrodowe powinno się przechowywać w odpowiednich warunkach, aby mogły posłużyć przez wiele lat. Większe narzędzia o długiej rączce powinny być zawieszone starannie na wieszaku, który ochroni ich krawędzie przed stępieniem. Narzędzia z krótkimi uchwytami można przechowywać w specjalnej torbie ogrodowej, którą zawsze możesz mieć ze sobą podczas pracy. Takie organizery z przyborami dostępne są w różnych rozmiarach lub jako dodatki do zestawów narzędzi.

Jakie narzędzia są twoimi ulubionymi? Czy uważasz, że ogrodnictwo jest dzięki nim przyjemniejsze? Mamy nadzieję, że nasza lista pomogła Ci w ustaleniu swoich potrzeb związanych z narzędziami ogrodowymi.