Naturalne materiały, kolory ziemi — hit tego roku

Rok 2020 był przełomowy — szalejąca na całym świecie epidemia zmieniła nas wszystkich. Czas spędzony na domowej izolacji uświadomił nam, jak bardzo natura jest nam potrzebna do życia. Dlatego kolor roku 2021 to Illuminating, który pozytywnie nastraja i kojarzy się ze słonecznym blaskiem.

Kolor roku 2021 i wnętrza ZEN

Dziś w trendach jest — wynikające z naturalnej potrzeby — zaproszenie natury do wnętrza, dlatego słoneczne odcienie żółtego zestawiamy z kolorami ziemi, szarościami i zielenią. Dom ma być oazą spokoju, a jego wystrój powinien mieć jak najwięcej elementów wykonanych z naturalnych materiałów. Taka kolorystyka doskonale wpisuje się w styl japandi — połączenie stylu skandynawskiego i japońskiej filozofii ZEN.

Wnętrza proste, ale harmonijne, które zapewniają doskonałą łączność człowieka z przyrodą. Podkreślają potrzebę spokoju i relaksu we własnym domu. Oszczędne, jeśli chodzi o dekoracje i wysmakowane pod względem designu. Meble i dodatki z drewna, w neutralnych barwach — modnych „szarobeżach” i „brązoszarościach”. Mocno eksponujemy drewno i gładkie tkaniny, których wzorem jest jedynie struktura płótna. Ma być prosto i wygodnie, skromne wnętrze uspokaja, bo nie wywołuje u nas nadmiaru bodźców. Chcemy spokoju, bo przez wiele miesięcy żyliśmy w ciągłym napięciu, a trendy wnętrzarskie doskonale tę potrzebę zaspokajają.

Meble z rattanu w domach z betonu, czyli boho wciąż w trendach

Styl boho to romantyczny eklektyzm, w wydaniu na ten rok stawia duży nacisk na jasne barwy i naturalne materiały. Tutaj doskonale widać mogę na kolory ziemi rozumiane w dosłownym znaczeniu. Mamy zatem kolory piasku i gliny, iłu i torfu, a do tego trawy morskie, rattany i juta. Dekoracje tekstylne, w bieli lub beżu, koniecznie z motywem słońca. Takie jest współczesne boho — komfortowe, naturalne, niewymuszone.

Wnętrza w kolorach ziemi są niezwykle przytulne, dlatego tak chętnie po nie sięgamy urządzając sypialnię lub salon. Sama kolorystyka sprawia, że czujemy się dobrze w pomieszczeniu, a wygodne meble i dodatki sprawiają, że poczucie bezpieczeństwa i spokój stają się niemal namacalne. Tak właśnie działa naturalny wystrój - wspiera relaksację.

Jak dobrać dekoracje i wyposażenie do takiego wnętrza? Idealnie pasują tu różnego typu plecionki, które tylko z pozoru wyglądają na surowe. Naturalne materiały jak rafia, trawa morska, rattan czy wiklina nadają wnętrzu rustykalny charakter. Lubimy go, bo w takich wnętrzach zawsze czujemy się swojsko.

Naturalny wystrój w nowoczesnym wydaniu

Meble z rattanu kojarzą Ci się tylko i wyłącznie z wyposażeniem tarasu? A może myśląc o nich widzisz babcię szydełkującą w fotelu bujanym? Każde z tych skojarzeń jest jak najbardziej pozytywne i o to właśnie chodzi współczesnym designerom. Aby wyposażenie wnętrza wywoływało w nas pozytywne emocje. Czy meble rattanowe sprawdzą się we wnętrzu? Oczywiście, że tak i mamy na to doskonały przykład. Rattanowe krzesła do jadalni — cudownie piękne w swej prostocie.

naturalny wystrój

Doskonale podkreślają naturalny wystrój prezentowanego wnętrza. Świetnie korespondują z drewnem, a metal w czarnym kolorze tworzy bardzo wyraźny kontrast z rattanem. Dzięki temu zyskujemy niezwykle ciekawy mebel, jednocześnie bardzo prosty w formie. Takie krzesła sprawdzą się doskonale w aranżacjach boho i rustykalnych czy ekologicznych. Gdy usiądziemy na nich jesienią natychmiast przywołamy wspomnienia minionego lata.

Jeśli chodzi o dekoracje to na pierwsze miejsce wysuwają się oczywiście rośliny - to one tworzą naturalny wystrój wnętrza. Zapraszamy zieleń do wnętrza kontynuując trend urban jungle, w którym soczysta zieleń grała pierwsze skrzypce. Otaczajmy się nią, bo działa kojąco i pomaga redukować stres. Kwiaty doniczkowe wymagają odpowiedniej oprawy. W duchu naturalnych trendów są plecione osłonki na doniczki. Niepozorne i można rzec również surowe, a jednocześnie dodające wnętrzu przytulności. Znów korzystamy z efektu rustykalnej swojskości, który sprawia, że czujemy się swobodnie i na luzie.

oslonki na doniczki plecione z rattanu

Osłonki na doniczki plecione z rattanu będą pasować zarówno do boho, jak i wspomnianego wyżej, nowego stylu japandi. Ich prostota i surowa forma sprawiają, że z jednej strony wtapiają się w tło, z drugiej przyciągają wzrok. Są w 100 procentach naturalne i biodegradowalne, rattan znany jest ze swojej trwałości, dlatego jest to zakup na długi czas.