Nawilżacz powietrza - gdzie można go używać?

Jeśli powietrze w Twoim domu lub mieszkaniu jest suche możesz je poprawić instalując odpowiedni nawilżacz powietrza. Takie urządzenie zwykle przydaje się w miesiącach zimowych, kiedy przez włączone ogrzewanie powietrze staje się suche. Nawilżacz może pomóc złagodzić objawy przeziębienia i alergii, a także rozwiązać problem suchej skóry. W jakich wnętrzach można używać nawilżacza i jakie urządzenie wybrać, aby w pełni móc cieszyć się z osiągniętych rezultatów? Na te oraz na kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Kiedy warto pomyśleć o nawilżaczu powietrza?

Gdy poziom wilgoci w powietrzu spada do zbyt niskiego poziomu, powietrze w Twoim domu może stać się nieprzyjemne, a nawet niezdrowe. Suche powietrze ma negatywny wpływ na oczy, usta, skórę, a także na elementy wyposażenia takie jak dywany czy meble. Układ oddechowy, który wykorzystuje wilgoć do zwalczania wirusów i bakterii, wysycha, przez to osoby znajdujące się w suchym pomieszczeniu stają się bardziej podatne na przeziębienie, kaszel i astmę. Występuje także dokuczliwy wzrost elektryczności statycznej.

W trakcie sezonu grzewczego wilgotność spada i wtedy dobrze jest mieć pod ręką nawilżacz powietrza. Idealny poziom wilgoci w pomieszczeniach powinien wynosić od 30 do 50% w zimie i od 40 do 50% w lecie.

Jak działa nawilżacz?

Nawilżacze powietrza to urządzenia, które wpuszczają parę wodną, nawilżając tym samym wnętrze pomieszczenia, w którym się znajdują. W zależności od wydajności, taki gadżet może działać w pojedynczym pokoju lub w całym domu. Wszystko też zależy od potrzeb danej osoby lub rodziny. Nawilżacz poprawia jakość powietrza, przekształcając wodę w drobną mgiełkę, która jest uwalniana do pomieszczenia w celu zwiększenia wilgotności. Najbardziej powszechne są nawilżacze podłączane do prądu, które wykorzystują energię ze standardowego gniazdka elektrycznego. Na rynku znaleźć można kilka rodzajów nawilżaczy:

  • parowy
  • ultradźwiękowy
  • elektromechaniczny

Najpopularniejsze są jednak modele ultradźwiękowe i parowe. Te ostatnie zamieniają wodę w drobną mgiełkę, która unosi się przez korytarz wylotowy i dostaje do powietrza w pomieszczeniu. Powoduje to zwiększenie wilgoci powietrza w pomieszczeniu i poprawia komfort oddychania.

W jakim miejscu/wnętrzu najlepiej postawić nawilżacz?

Jak się okazuje, nie ma idealnego miejsca na umieszczenie nawilżacza. Możemy jednak podać kilka uniwersalnych wskazówek.

  1. Zalecamy umieszczenie nawilżacza około metra od łóżka - minimum odległości, jaką należy zachować to ok 20cm (wyjątkiem jest przeziębienie - w przypadku choroby można postawić nawilżacz bliżej siebie).
  2. Nie umieszczaj nawilżacza w miejscu, w którym będzie stale wystawiony na działanie promieni słonecznych (np. w pobliżu okna).
  3. Unikaj umieszczania urządzenia na powierzchniach drewnianych lub bardzo blisko nich (drewno może ulec uszkodzeniu przez nadmierny kontakt z wilgocią)
  4. Taca postawiona pod urządzeniem może pomóc uniknąć skraplania się mgiełki na podłodze.
  5. Nie stawiaj nawilżacza na dywanie.
  6. Aby uzyskać najlepszy efekt, umieść nawilżacze bliżej środka pokoju.

Salon

Nawilżacz powietrza najlepiej zainstalować w tym pomieszczeniu, w którym jest on najbardziej potrzebny. Dobrym pomysłem jest postawienie urządzenia w salonie, ponieważ zwykle jest to największy obszar i każdy może z niego skorzystać. Jeśli szukasz modelu, który oprócz poprawy jakości powietrza będzie wyróżniać się stylowym wyglądem, wybierz dekoracyjny nawilżacz powietrza RONDO.

Sypialnia

Najpopularniejszym miejscem instalacji nawilżaczy są sypialnie. Jest to zrozumiały wybór, ponieważ dzięki poprawie jakości powietrza, poprawia się także jakość snu. Jednak miejsce, w którym postawisz ten gadżet, tak naprawdę zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. W sypialni świetną opcją będzie dekoracyjny nawilżacz powietrza FLORA WENKO.

Na podłodze czy na stole?

Nawilżacz można postawić zarówno na stole, jak i na podłodze. Jednak najbardziej zalecane jest umieszczenie go ok 20 cm nad powierzchnią podłogi. W miarę upływu czasu wilgoć będzie rozkładać się równomiernie w całym pomieszczeniu. Producenci nawilżaczy polecają jednak nie używać samego nawilżacza bez zabezpieczenia powierzchni na której stoi (przed rozlaniem lub kroplami wody). Umieszczając nawilżacz na podwyższeniu, zminimalizujesz także ryzyko przypadkowego przewrócenia go. Jeśli musisz, możesz postawić urządzenie na podłodze. Nadal będzie ono działać poprawnie, tylko nie tak szybko i skutecznie. Pamiętaj jedynie, by nie stawiać nawilżacza bezpośrednio na dywanie.

Jak często należy napełniać nawilżacz?

Jeśli zamierzasz regularnie korzystać z nawilżacza, najprawdopodobniej będziesz go musiał napełniać każdego dnia. Urządzenie o pojemności 1l działające przez osiem godzin na niskim poziomie będzie musiało być napełniane codziennie. Nawet większy model nawilżacza powinien być regularnie napełniany. Najlepiej jest wyrobić sobie nawyk codziennego napełniania urządzenia. Podczas napełniania nawilżacza, należy całkowicie opróżnić zbiornik, a następnie napełnić go od nowa, a nie tylko dodać do niego więcej wody. Wynika to z faktu, że w stojącej wodzie rozmnażają się bakterie i dlatego najlepiej po opróżnieniu zbiornika, w miarę możliwości go umyć i wysuszyć przed kolejnym napełnieniem.

Nawilżacz parowy vs. ultradźwiękowy

Parowe modele nawilżacza są zwykle najtańsze, ponieważ parowanie wody jest najprostszą metodą nawilżenia powietrza. Modele ultradźwiękowe zwykle kosztują więcej i wytwarzają wilgoć w różny sposób, często w bardzo cienkiej lub niewidocznej mgle. Niektórzy uważają, że ultradźwiękowe nawilżacze działają ciszej.

Pamiętaj o odpowiedniej konserwacji

Jeśli nie chcesz tracić czasu na czyszczenie nawilżacza, lepiej wcale go nie kupuj. Jeśli nie zadbasz o urządzenie prawidłowo, zneutralizujesz wszelkie korzyści związane z jego działaniem, rozprzestrzeniając bakterie po pomieszczeniu. Niektórzy zalecają czyszczenie nawilżacza za pomocą octu i dezynfekcję co miesiąc, ale niektóre osoby zalecają robić to raz w tygodniu. To, jak często należy czyścić nawilżacz, zależy od różnych czynników, w tym zawartości minerałów w wodzie, jakości powietrza w pomieszczeniu, czasu stania wody i szybkości gromadzenia się cząstek w filtrze. Ciepła woda powoduje szybszy wzrost bakterii niż chłodna. Nawet jeśli nie musisz wymieniać stałego filtra, musisz go czyścić i dezynfekować w ten sam sposób.

Osoba przy komputerze i nawilżacz powietrza