Niezbędnik działkowca - przydatne produkty

akcesoria ogrodowe

Piękne rośliny i czyste ścieżki to marzenie każdego posiadacza ogrodu. Można to osiągnąć jedynie ciężką pracą przy użyciu odpowiednich narzędzi. Sprawdzamy, co powinno znaleźć się w niezbędniku każdego działkowca.

Prace w ogrodzie relaksują i dają ogromną satysfakcję. Zadbany ogród jest dumą właściciela, tym bardziej, gdy samodzielnie posadził i pielęgnował wszystkie rośliny. Oczywiście potrzeba czasu i sporo wysiłku, by mieć takie efekty, ale z całą pewnością warto. Jak sprawić by praca w ogrodzie była łatwa i przyjemna, a całość prezentowała się elegancko? Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd rozwiązań, które pomogą Ci zadbać o rośliny w ogrodzie.

Doniczki

Nie wszystkie rośliny nadają się, by sadzić je do gruntu. Część z nich wymaga odpowiednio dobranej doniczki. Tym tematem zajmiemy się w pierwszej kolejności. Sadzenie roślin ozdobnych w donicach to dobry sposób, by utrzymać optymalne nawodnienie i żyzność podłoża. Dzięki temu możesz mieć w ogrodzie bardzo wymagające okazy, które trudno byłoby wyhodować na gruncie.

Co więcej, Twoja działka rekreacyjna zyska elegancki wygląd, bowiem donice mają również walor estetyczny. Jak wybierać doniczki do ogrodu? Podstawowa klasyfikacja polega na odpowiednim dopasowaniu rozmiaru tak, by system korzeniowy mógł rozrastać się prawidłowo, ale nie nadmiernie. Pamiętaj, by donica była wykonana z materiału, który nie reaguje na zmienne warunki pogodowe i jest odporny na wilgoć. Niestety kosze, nawet te z wikliny nie będą odpowiednim wyborem. Za to betonowe doniczki lub wykonane z surowej ceramiki doskonale się sprawdzą. Oczywiście trzeba liczyć się z faktem, że są one ciężkie, ale nie trzeba ich dodatkowo obciążać. Taki zabieg należy wykonać, gdy zdecydujesz się na lekkie donice z tworzywa.

Kompostowniki

Utrzymanie porządku w ogrodzie to jeden z podstawowych obowiązków działkowca. Możesz przy okazji produkować ekologiczny nawóz pod swoje uprawy. Pomoże Ci w tym proste narzędzie - kompostownik ogrodowy. Jest to otwarty lub częściowo zamknięty pojemnik na odpady roślinne, które w sposób naturalny przerabiane są przez bakterie na nawóz. To bardzo proste i praktyczne rozwiązanie - liście, skoszona trawę, chwasty i nienadające się do spożycia owoce możesz umieścić właśnie tam. Uzyskany w ten sposób nawóz przywraca równowagę glebie, a co za tym idzie, nie musisz korzystać z nawozów sztucznych.

Ekologia idzie tu w parze ze sporymi oszczędnościami. Oddajesz mniej odpadów, masz stałe miejsce na składowanie tego, co zostanie po sprzątaniu ogródka i zyskujesz nawóz. Wadą kompostowników jest wydobywający się z nich zapach. Dlatego przepisy prawa dokładnie określają, gdzie można postawić kompostownik. Warto zapoznać się z tymi zapisami przed rozplanowaniem ogrodu.

Narzędzia ogrodowe

Do prac ogrodowych wykorzystujemy ręczne i automatyczne narzędzia ogrodowe. Są niezbędne do użyźniania gleby i pielęgnowania roślin. Sprawdzamy, co jest niezbędne, by działka rekreacyjna była odpowiednio zadbana. Prace w ogrodzie, które wykonujemy najczęściej to pielenie grządek i rabat. Chwasty są prawdziwą zmorą ogrodników. Szczególnie podczas upraw ekologicznych, gdzie nie stosuje się chemii chwastobójczej. Aby ułatwić sobie zadanie kup wyrywacz do chwastów. Model z teleskopowym uchwytem pomoże usuwać niechciane rośliny również z trudno dostępnych miejsc.

Zadbany trawnik to ujarzmiona murawa. Nie chodzi tylko o to, by była równo przystrzyżona. Trawa ma skłonność do rozrastania się na ścieżki i poza obrzeża ogrodowe. Dzięki narzędziu do przycinania trawy będziesz mógł bez wysiłku nadać trawnikowi idealny kształt. O rośliny należy dbać przez cały rok, aby działka rekreacyjna była piękna wiosną. Zadbaj o to jesienią - zaopatrz się w agrowłókninę do przykrycia krzewów. Dzięki niej uchronić rośliny przed zimnym wiatrem i mrozem.

Dla osób, które nie przepadają za chodzeniem po drabinie po owoce mamy bardzo ciekawy gadżet. Teleskopowy zbierak do owoców pozwoli Ci na zebranie plonów bez wspinania się na drzewo. Nie będziesz musiał otrząsać drzew, owoce spadając obijają się. Niestety często tracą przy tym dobry wygląd. Wykorzystanie zbieraka ogranicza takie straty - Twoje owoce będą w idealnym stanie.

Prace w ogrodzie ułatwisz sobie, kiedy wszystko będziesz mieć w zasięgu ręki. Torba dla działkowca w formie organizera na narzędzia to doskonały sposób na oszczędność czasu i ograniczenie wysiłku. Do przegródek możesz włożyć ręczne narzędzia ogrodowe i korzystać z nich zawsze, gdy będą potrzebne. Składany organizer na narzędzia ogrodowe zajmuje niewiele miejsca podczas przechowywania po sezonie, co jest jego dodatkową zaletą.

Nawadniacze do roślin

Rośliny potrzebują wody, by zdrowo rosnąć i dawać plony. Jeśli sezon jest suchy, konieczne jest dodatkowe nawadnianie. Nawadniacze do roślin to gadżety, które sprawią, że mimo suszy, Twój ogród będzie bujny. Szczególnie musisz zadbać o rośliny, które hodujesz w donicach. One są uzależnione od Twojej interwencji, nie mają dostępu do wód gruntowych. Jeśli nie możesz codziennie podlewać roślin doniczkowych na działce, zastosuj prosty system nawadniający.

Szklane nawadniacze do roślin w kształcie ptaków są nie tylko praktycznym gadżetem, ale również piękną ozdobą. Napełnia się je wodą, która przez cienkie rurki spływa do podłoża w donicy. Dzięki temu woda stopniowo trafia do rośliny. To samo rozwiązanie możesz wykorzystać w mieszkaniu lub na balkonie. Podczas wyjazdów wakacyjnych dłuższych niż tydzień, niewielkie nawadniacze do roślin mogą nie wystarczyć.

Odpowiednio dobrane narzędzia ogrodowe i akcesoria dla działkowców, ułatwiają pielęgnację roślin. Warto sięgać po tradycyjne, wypróbowane rozwiązania i testować nowości, które ciągle pojawiają się na rynku. Dzięki temu będziesz mógł wypracować własne metody pielęgnacji roślin w ogrodzie i osiągnąć jak najlepsze efekty. Nagrodą, za ciężką pracę na działce, jest przestrzeń rekreacyjna, w której przyjemnie spędzimy wolny czas. Nie wspominając o ekologicznych plonach z przydomowego warzywnika i sadu.